Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa śmiertelnie niepoważna

Oliwia Piotrowska
Oliwia Piotrowska
Dowcip odgrywa w naszym życiu ogromną rolę, z czego nawet nie zdajemy sobie sprawy. Przekrojowa wystawa prac polskich artystów od dziś do zobaczenia w Łaźni.

Skomplikowaną relację władzy i dowcipu pokazuje już historia Sokratesa, który skazany na śmierć powiedział, że jest bąkiem, który przyszedł kąsać.

- Dowcip w kulturze i sztuce nie jest niczym nowym, lecz żyjemy teraz w czasach, gdy artyści w imię wysokiej sztuki plują ludziom na głowy. - powiedział MMce kurator rozpoczynającej się dziś wystawy "Dowcip i władza sądzenia" Kazimierz Piotrowski. - Kultura przeżywa przerost dowcipu. Dowcip pomaga przełamać dystans, dzięki niemu możemy widzieć drugiego człowieka jako ofiarę naszych zaczepek. Dziś dowcip uderza ze wszystkich stron - w religię, politykę, w samą sztukę. Ważne staje się, aby wyśmiać konkurenta. Dowcip jest więc formą władzy, narzędziem do pokonania przeciwnika.
W Łaźni zaprezentuje się czołówka polskich artystów. Trójmiasto będą reprezentować Grzegorz Klaman, Wociech Zamiara i Mateusz Pęk. Nie obyło się jednak bez zgrzytów - wybitny trójmiejski artysta Jacek Niegoda odmówił wzięcia udziału w wystawie. Kazimierz Piotrowski ubolewa nad tą decyzją mówiąc, że Niegoda "zapadł na chorobę Donalda Kuspita".

Kuspit jest najwybitniejszym amerykańskim krytykiem sztuki, autorem książki "Koniec sztuki". Krytykuje on sztukę współczesną jako pozbawioną estetyki i wzywa artystów do powrotu piękna i doskonałego warsztatu. W 2006 roku w Gdańsku odbyła się wystawa "Nowi Dawni Mistrzowie" pod patronatem Kuspita. "Dowcip i władza sądzenia" jest wobec tamtej wystawy polemiczna.

- Na wystawę zapraszam szczególnie tych, którzy mają problem z przerostem władzy sądzenia, wszystkich, którzy chcą karania sztuki przed trybunałem. - powiedział Kazimierz Piotrowski. - Ale zapraszam także tych, którzy interesują się historią sztuki, zgromadziliśmy prace tworzone od lat 50-tych. Jeśli ktoś chciałby przyjść z dziećmi, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie - zastanowimy się, czy wyłączyć część ekspozycji, która jest obsceniczna. Choć przecież dowcip także bywa obsceniczny, prawda? - dodaje Piotrowski.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto