Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XLVI sesja Rady Miasta Gdańska. Wraca temat budowy Forum Gdańsk oraz zabudowy fragmentu zabytkowego Kanału Raduni

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Agnieszka Kostuch
Agnieszka Kostuch
XLVI sesja Rady Miasta Gdańska
XLVI sesja Rady Miasta Gdańska Jakub Steinborn
W sali konferencyjnej Atom Clubu na stadionie Polsat Plus Arena odbyła się XLVI nadzwyczajna sesja Rady Miasta Gdańska, w trakcie której radni oraz zaproszeni goście dyskutowali na temat realizacji procesu inwestycyjnego w formie partnerstwa publiczno-prywatnego spółki Forum Gdańsk Sp. z o.o. Sesja zwołana została na wniosek klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. To pokłosie wyemitowanego w Telewizji Polskiej filmu "Republika deweloperów" wchodzącego w skład Tryptyku Gdańskiego oraz rzekomych licznych nieprawidłowości, które pojawiły się w filmie, a które poseł Kacper Płażyński w formie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa złożył do gdańskiej prokuratury.

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Gdańska w sprawie Forum Gdańsk Sp. z o.o.

10 lutego 2022 roku w Gdańsku odbyły się dwie nadzwyczajne sesje Rady Miasta. Druga w sprawie realizacji procesu inwestycyjnego w formie partnerstwa publiczno-prywatnego spółki Forum Gdańsk Sp. z o.o. Na zaproszenie prezydent Aleksandry Dulkiewicz głos zabrali Bartosz Korbus z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego oraz Bartosz Mysiorski, prezes Fundacji Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Bartosz Korbus z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego tłumaczył, czym jest partnerstwo publiczno-prywatne (PPP), a także nie wychodził z podziwu dla jakości umów zawieranych przez Miasta Gdańsk oraz dla profesjonalizmu urzędników miejskich, którzy mają być "podkupywani" przez inne miasta.

- To państwa miasto może uczyć inne ośrodki tego, jak takie umowy zawierać - mówił Bartosz Korbus.

Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne (PPP)?

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) to forma współpracy między podmiotami publicznymi a sektorem prywatnym, której celem jest poprawa realizacji inwestycji w projekty infrastrukturalne lub inne rodzaje operacji, które wpisują się w realizację usług publicznych.

Partnerstwo takie musi być zawarte na podstawie umowy. Umowy, która musi być zawarta w trybie konkurencyjnym (forma zamówienia publicznego). Umowy, w ramach której podmiot publiczny i partner prywatny dzielą się zadaniami i związanymi z ich realizacją ryzykiem w taki sposób, aby przedsięwzięcie, które wspólnie realizują było zrealizowane jak najefektywniej przy uwzględnieniu całego cyklu jego realizacji.

Bartosz Mysiorski, prezes Fundacji Partnerstwa Publiczno-Prywatnego również wskazał Miasto Gdańsk jako wzór do naśladowania dla innych miast.

- Raporty NIK pokazały, że partnerstwo publiczno-prywatne jest dobrym rozwiązaniem dla samorządu - mówił Bartosz Mysiorski. - To dużo bardziej transparentna droga, niż inne formy działania praktykowane przez ostatnie lata. PPP nie jest jednak prywatyzacją, ale ją zastępuje i pozostawia władzom samorządowym możliwość m.in. kontroli inwestycji.

- Jeszcze kilka lat temu obszar Targu Rakowego i Targu Siennego był terenem niebezpiecznym, niedostępnym oraz nieprzyjaznym mieszkańcom Gdańska - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Dzisiaj to miejsce pracy dla ponad dwóch tysięcy osób, miejsce spotkań gdańszczan i gdańszczanek, a także szereg inwestycji, które znacząco wpłynęły na poprawę życia wszystkich mieszkańców.

Jak wymieniła prezydent Gdańska inwestycja związana z Forum Gdańsk nie dotyczyła jedynie budowy centrum handlowego, ale również, a może przede wszystkim powiązania pieszych peronów SKM z placem południowym, ogólnodostępny plac południowy, przebudowę skrzyżowania al. Armii Krajowej i ul. 3 Maja, przebudowę skrzyżowania ul. 3 Maja i ul. Rogaczewskiego, przedłużenie Drogi Królewskiej, ogólnodostępny plac, rewitalizację ul. Targ Rakowy, budowę tunelu drogowego i przejścia przy ul. Hucisko, rewitalizację Parku im. Harcerzy Polskich w byłym Wolnym Mieście Gdańsku, przebudowę mostu w ciągu ul. Targ Rakowy, budowę Kunsztu Wodnego oraz placu za nim, utworzenie zielonej skarpy, rewitalizację nabrzeży Kanału Raduni oraz budowę przejścia podziemnego pod ul. Okopową oraz przebudowę skrzyżowania ul. Podwale Przedmiejskie z al. Armii Krajowej.

W trakcie wystąpienia prezydent Aleksandry Dulkiewicz pracownicy Urzędu Miejskiego w Gdańsku rozdali radnym umowę wspólników, która do tej pory była niedostępna.

- Z uwagą przysłuchiwałem się wykładowi na temat partnerstwa publiczno-prywatnego - powiedział poseł Kacper Płażyński. - Padło w tym wystąpieniu wiele ważnych rzeczy, z którymi się zgadzam. Nie ma bowiem nic złego w partnerstwie publiczno-prywatnego. Jak zostało powiedziane - Rada Miasta powinna być obecna w każdym studium inwestycji, kontrolować ją i rozliczać. Zawarta umowa wspólników była do dzisiaj niedostępna dla radnych i posłów, władze Gdańska nie chciały jej udostępnić.

Poseł PiS odwołał się także do innych słów zaproszonych gości, mianowicie do tego, że inwestor prywatny w PPP to ta strona, która ma środki na realizację celów.

- W tym przypadku, w kontekście inwestycji Forum Gdańsk inwestycja wyglądała nieco inaczej - dodał Kacper Płażyński. Miasto Gdańsk wybrało spółkę w konkursie można powiedzieć gołą. Miasto pożyczyło spółce 110 milionów złotych, żeby ta mogła się urządzić. Mało tego, kredyt na realizację tego wielkiego centrum handlowego był zabezpieczony gruntem, który Miasto Gdańsk wniosło aportem do spółki, gruntem wartym ponad 140 milionów złotych.

Poseł Kacper Płażyński wrócił również w dyskusji do kampanii prezydenckiej z 2018 roku.

- Pani prezydent powołała się na słowa Lecha Wałęsy, ja powołam się na słowa jego syna Jarosława, który powiedział w 2018 roku, że Gdańsk to republika deweloperów - dodał poseł PiS. - Prezydent Piotr Borawski chyba utożsamia się z tymi słowami, bo w końcu był wówczas szefem kampanii posła Jarosława Wałęsy. Forum Gdańsk to świetny przykład tego, jak biznes traktuje takie miasto jak Gdańsk. Forum Gdańsk skupia w sobie jedynie sieciówki, z których część nie płaci nawet podatków. Widocznie władze miasta inaczej postrzegają to, jak powinien rozwijać się Gdańsk, jak harmonijnie rozwijają się inne europejskie miasta, tak do Gdańska podobne.

Wiceprezydent ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz zwrócił uwagę na to, jak potrzebna była to inwestycja dla Gdańska. Wspomniał o tym, że dzięki Forum Gdańsk niemal 15 ha gruntu zostało w końcu przywrócone mieszkańcom Gdańska.

- Cele na zagospodarowanie przestrzeni i przywrócenie tego terenu mieszkańcom, te cele zostały zrealizowane - mówił Alan Aleksandrowicz. - Zachęcam do zapoznania się szczegółowo z treścią umowy i wówczas powrócić do dyskusji na temat realizacji między innym celów publicznych, które zostały zrealizowane i służą mieszkańcom Gdańska.

Andrzej Bojanowski, były wiceprezydent Gdańska w latach 2009 - 2017, a obecnie prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. wspomniał proces inwestycji wokół terenu Forum Gdańsk, jak również to, że ta inwestycja m.in. dała podstawę do realizacji inwestycji w kierunku uruchomienia szybkiej kolei.

Były zastępca prezydenta Pawła Adamowicza na przykładzie mostu wantowego wskazał jak ważne dla przyszłości Gdańska są inwestycje infrastrukturalne.

- Gdyby nie ten most, o którym mówiono, że jest niepotrzebny, nie byłby możliwy rozwój Portu Gdańsk - mówił Andrzej Bojanowski.

- Zabudowa Targu Rakowego i Siennego to dbanie o przyszłość gdańszczan - dodał były wiceprezydent Gdańska. - Nie tylko zakryto tory kolejowe, nie tylko stworzono przestrzeń do inwestycji, nie tylko dano miejsce pracy i miejsce do spotkań gdańszczan, ale także zadbano o przedsiębiorców, którzy prowadzili swoje działalności w Gildii, a której lokatorów z blaszanych budynków przeniesiono na Zaspę, do nowego, lepszego budynku.

Zdaniem radnego Przemysława Majewskiego inwestor Forum Gdańsk zadbał tylko, a może głównie o swój interes.

- Rozumiem, że kilka lat temu mogły być opóźnienia czy to administracyjne, czy ze strony banku, ale dlaczego mieszkańcy Gdańska nadal nie mogą skorzystać z Kunsztu Wodnego? - pytał radny Przemysław Majewski. - Miała to być wizytówka Śródmieścia, miała to być siedziba Instytut Kultury Miejskiej, a tymczasem budynek nadal jest niegotowy do użytku. Padło wiele słów na temat tunelu pod galerią oraz wszechobecnej betonozy. Miałem okazję przejechać się ostatnio tym tunelem, on nie spełnia swojej roli, nie skraca drogi przejazdu, służy jedynie dostawcom. A betonoza? Tak jest obecna, a odczuwalna jest zwłaszcza latem, gdy jedynym miejscem możliwym do schronienia jest klimatyzowana galeria. Czy tak powinno funkcjonować miasto?

Po nim zabrał głos Andrzej Skiba, który przytoczył słowa Jarosława Wałęsy, Małgorzaty Chmiel oraz innych radnych miasta. Potem zaznaczył, że w przeciwieństwie do Gdańska, w innych europejskich miastach wyprowadza się wielkie budynki z centrów miasta, a jeśli zawiera się umowy z przedsiębiorców, to z korzyścią dla miasta, a nie inwestorów. Inaczej jest w przypadku inwestora Forum Gdańsk.

- Tego typu sytuacja jest skandalem i nie bójmy się tego mówić. To są fakty, które lepiej trafiają do odbiorców niż długie wywody. [...] Chciałbym się dowiedzieć, czy gmina, a jeśli tak, to na jakiej podstawie, Gmina Miasta Gdańska musiała umorzyć udziały w spółce. Jeżeli taka informacja jest korzystna z punktu widzenia jest korzystny z punktu widzenia Gminy Miasta Gdańska? [...] Mówiliśmy o części na cele publiczne. Bardzo proszę o uzasadnienie każdej wymienionej w umowie działań tych celów publicznych.

Wojciech Błaszkowski odparł, że rzeczą normalną jest, że powstają murowane mieszkania czy galerie. Zwrócił się też do posła Kacpra Płażyńskiego.

- Panu posłowi Kacprowi Płażyńskiemu chciałbym zadać pytania. Czy uważa pan, że formułowanie zarzutów, którzy na rzecz naszego miasta ciężko pracują i przyczyniają się do jego rozwoju, służą naszemu miastu i czy jest pan przekonany, że mieszkańcy tego oczekują?

Beata Dunajewska zwróciła uwagę, że nie wie, po co, była ta sesja, bo nic nowego nie wniosła. Podkreśliła, że fakt, że rzekomo rozmyło się 100 mln zł, jest nieprawdziwy.

- Forum Gdańsk może się podobać albo nie [...]. W momencie, gdy zostanie uruchomiony Kunszt Wodny, będzie pięknym miejscem. Mam wrażenie, że państwo całe to zamieszanie robią po to, by obrzydzić to miejsce. Ludzie tam chodzą i będą chodzić. Młodzież będzie siedziała na ławkach, będzie się cieszyć życie. Niezależnie od tego, czy się wam podoba, czy nie, centrum handlowe istnieje.

Alicja Krasula zadała pytanie, dlaczego Kunszt Wodny mimo tego, że obiekt został oddany tyle czasu temu, nadal nie działa:

- Czy miastu nie jest wstyd, że tak duża inwestycja, jaką jest Forum, która powstała prawie cztery lata temu, Kunszt Wodny do dnia dzisiejszego nie działa i nie jest wymówką to, że była pandemia, że były jakieś usterki i nie można było odebrać tego miejsca.

Przemysław Majewski podkreślił, że ma nadzieję, że na kolejnej sesji będzie możliwość zadania konkretnych pytań, bo dokumentów jest sporo.

Głos zabrał również Alan Aleksandrowicz, który powiedział, że pojawiła się oferta, by przejąć Kunszt Wodny z hipoteką na te działce. Doszli jednak do wniosku, że nie mogą tego wziąć na siebie i dopiero po czasie mogli zakończyć transakcję. Realne prace nad Kunsztem Wodnym przeciągnęły się w czasie. Wyjaśnił też, co wchodzi w kwotę 173 mln zł, które wchodzą w skład zadań inwestycyjnych. Oprócz samego Kunsztu, wspomniał m.in. przebudowę i budowę wiaduktów, budowę przejść podziemnych.

- Zapraszam na spotkanie z architektem miasta. Jeśli chodzi o wyprowadzanie centrum handlowych z miasta, spotkałem się wiele lat temu z przedsiębiorcami. Opustoszał Wrzeszcz, opustoszało Centrum. W tej sprawie trzeba działać w sposób rozważony.

Alan Aleksandrowicz dodał, że miasto jest od zabezpieczenia podstawowych potrzeb mieszkańców. Podkreślił, że inwestor ma prawo dobudować obiekty na 1/3 terenu, która została i zapewne do tego dojdzie, ale sytuacja gospodarcza musi się ustabilizować. Cała powierzchnia, na której trwały prace inwestycyjne, to ponad 6 ha. Powiedział też, że sama umowa to 3000 stron i można się z nim będzie zapoznać elektronicznie.

Debatę w sprawie realizacji procesu inwestycyjnego w formie partnerstwa publiczno-prywatnego spółki Forum Gdańsk Sp. z o.o. oraz samą XLVI sesję Rady Miasta Gdańska zakończyła rozpoczynająca się studniówka Technikum Łączności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XLVI sesja Rady Miasta Gdańska. Wraca temat budowy Forum Gdańsk oraz zabudowy fragmentu zabytkowego Kanału Raduni - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto