Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Pomorza do kosmosu z... Koreańczykami

K. Netka
Marsjański łazik Magma2 opracowany w Polsce
Marsjański łazik Magma2 opracowany w Polsce PBU.EDU.PL
Współpraca w rozwoju technologii kosmicznej - to główny cel porozumienia, jakie zawarliśmy z Koreańskim Instytutem Nowych Technologii (Korea Institute for Advancement of Technology - KIAT). Głównym reprezentantem naszego kraju w kontaktach z dalekowschodnimi partnerami stała się Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dzięki temu, w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, będą rozwijały się najnowocześniejsze dziedziny wiedzy.

Zobacz także: Na Politechnice Gdańskiej powstanie Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych

- Zawarcie porozumienia to efekt polskiej misji gospodarczej w Korei Południowej, zorganizowanej w zeszłym roku - mówi Iwona Grajewska, dyrektor Biura Pozyskiwania Inwestorów Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).

- Uczestniczką tej misji była także Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA. Zachętą dla Koreańczyków do współdziałania z Polakami były też sukcesy Politechniki Białostockiej. Skonstruowany przez naukowców i studentów tej uczelni pojazd marsjański Magma2 zwyciężył w USA - w University Rover Challenge - międzynarodowych mistrzostwach konstrukcji tego rodzaju. Koreańczycy, wspólnie z naszymi naukowcami, chcą udoskonalać ten pojazd.

KIAT wraz z Polską planuje rozwijać technologie kosmiczne - potwierdza Ministerstwo Gospodarki na swej stronie internetowej. Dzięki podpisanemu porozumieniu - którego stroną jest też Fundacja Polska Przedsiębiorcza - rozpoczną się rozmowy na temat realizacji pierwszego w historii wspólnego projektu polsko-azjatyckiego z firmą Magma.

- Będziemy zabiegać, by przy unowocześnianiu pojazdu marsjańskiego, stworzonego w Politechnice Białostockiej, był wykorzystywany pomorski potencjał intelektualny - mówi dyrektor Iwona Grajewska. - Zawarcie porozumienia z KIAT umożliwi wykorzystanie na skalę światową polskich, w tym pomorskich technologii. To ogromna szansa dla firm działających na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Zdaniem dyrektor Iwony Grajewskiej, to jedna z pierwszych tego rodzaju umów o współpracy w Europie. Koreańczycy wybrali Polskę, bo w naszym kraju, według nich, jest największa liczba studentów, posiadamy też najwięcej pracowników naukowych.

Współpraca z KIAT dotyczy m.in. wymiany doświadczeń, dobrych praktyk w zakresie ustawodawstwa, inkubacji firm, transferu technologii. Polsko-koreańska kooperacja obejmuje też nawiązywanie kontaktów między przedsiębiorcami mającymi projekty innowacyjne. W treści porozumienia znalazło się też finansowanie wspólnych badań naukowych, a także zakup przez Koreańczyków polskich technologii oraz dokapitalizowanie inwestycji w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto