MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Z sieci do sieci. Od poniedziałku można przenosić numery telefonów

Robert Kiewlicz
Już od poniedziałku będzie możliwe przenoszenie numerów telefonów od jednego operatora do drugiego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę operatorów, którzy chcieli kolejny raz przesunąć termin ...

Już od poniedziałku będzie możliwe przenoszenie numerów telefonów od jednego operatora do drugiego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę operatorów, którzy chcieli kolejny raz przesunąć termin wprowadzenia tej usługi.

Na razie będzie to program pilotażowy. Niestety, nie będzie możliwe przenoszenie numerów użytkowników telefonów na kartę, tzw. pre-paid.
Pomimo licznych protestów operatorów sieci komórkowych termin 10 października, ustalony przez prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, został utrzymany. Wszystko dzięki decyzji sądu, który oddalił skargę.
Przenoszenie numerów miało być dostępne już w zeszłym roku. Operatorzy stwierdzili jednak, że mają zbyt mało czasu na wprowadzenie niezbędnych zmian technicznych. Prezes URTiP przesuwał termin wprowadzenia usługi dwukrotnie. Mimo to operatorzy chcieli zablokować termin po raz kolejny, zaskarżając decyzję prezesa URTiP do sądu. Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie trafiły już dwie sprawy operatorów komórkowych przeciwko decyzji prezesa URTiP. We wrześniu decyzję prezesa zaskarżył Polkomtel, operator sieci Plus GSM, oraz PTC, operator Ery. Sąd oddalił jednak skargę Polkomtela, podobny wyrok zapadnie prawdopodobnie w sprawie PTC.
- Pomimo sprawy sądowej prace nad wprowadzeniem przenoszenia nadal trwają - mówi Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska, rzecznik Plus GSM.
Podobnie postąpili pozostali operatorzy. Usługa będzie gotowa na 10 października, także dla abonentów Orange i Ery.
- Polska Telefonia Cyfrowa sp. z o. o., operator sieci Era uruchomi możliwość przenoszenia numerów w poniedziałek, 10 października - twierdzi Tomasz Domański, dyrektor Biura Rozwoju Biznesu PTC sp. z o.o. - W ciągu około trzech najbliższych miesięcy będzie to faza wdrożenia pilotażowego, dla ograniczonej liczby numerów. Przewidujemy, że w pełni funkcjonalny serwis telekomunikacyjny na przeniesionych numerach będzie możliwy w połowie stycznia przyszłego roku.
- Zgodnie z decyzją prezesa URTiP, od poniedziałku ruszamy z programem pilotażowy - mówi Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska, rzecznik Plus GSM. - Posłuży nam on do dopracowania wszystkich szczegółów technicznych. Mam nadzieję, że usługa będzie w pełni dostępna dla wszystkich klientów już od początku przyszłego roku. Nie chodzi tu tylko o przenoszenie usługi połączeń głosowych, ale pełnego serwisu.
Niestety, operatorzy nie wyjaśnili, kto będzie objęty programem pilotażowym. Tak czy inaczej klienci, zarówno prywatni, jak i firmy zainteresowane skorzystaniem z usługi, mogą już od 10 października składać wnioski o przeniesienie do innego operatora. Przeniesienie numeru będzie wymagało uiszczenia jednorazowej opłaty operatorowi, od którego numer będzie przeniesiony. Jej wysokość jest obecnie obliczana.
Nie będzie możliwe przenoszenie numerów użytkowników telefonów na kartę, tzw. pre-paid. Oni nie są abonentami sieci. W prawie telekomunikacyjnym jest mowa wyłącznie o abonentach, a nie o użytkownikach sieci komórkowych.
- Oznacza to, że przepisy o przenoszeniu numeru nie dotyczą właścicieli telefonów działających w systemie pre-paid - mówi Tomasz Domański. - Nie płacą oni co miesiąc abonamentu. Liczymy się z tym, że w najbliższym czasie zostaną wprowadzone do prawa telekomunikacyjnego regulacje pozwalające na naprawę tej sytuacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto