Za dużo strat

(m)

W spotkaniu na szczycie ekstraklasy koszykarzy we Włocławku miejscowy Anwil pokonał aktualnych wicemistrzów kraju, Prokom Trefl Sopot 95:80 (26:17, 20:23, 25:18, 24:22). Porażką w sopockim klubie mało kto się jednak przejął.

- To dopiero początek sezonu. Przed nami jeszcze mnóstwo spotkań, ale i ciężka praca - uspokajał dyrektor sopockiego klubu, Wojciech Pietkiewicz.
O wysokim zwycięstwie koszykarzy Anwilu zadecydowała ich znakomita - szczególnie w obronie - gra w dwóch ostatnich kwartach. Do połowy bowiem meczu gospodarze mieli niewielką przewagę. Po pierwszej kwarcie prowadzili różnicą dziewięciu punktów, a po drugiej już tylko sześciu.

Od trzeciej podopieczni trenera Andreja Urlepa przyspieszyli grę, przeprowadzali wiele skutecznych kontrataków, dobrze współpracowali (19 zapisanych asyst) i - co najważniejsze - trafiali do kosza.
Włocławianie równie skutecznie spisywali się w obronie, z czego zresztą znane są zespoły prowadzone przez słoweńskiego szkoleniowca. W 25 min. Anwil wygrywał 60:51, a po pół godzinie meczu 71:58.
Szybkie tempo gry utrzymywało się także na początku ostatniej kwarty. W 32 min. meczu przewaga gospodarzy wzrosła do 19 punktów (79:60). Sopocianie zdołali nieco zniwelować straty, a na dwie i pół minuty przed końcem spotkania było 85:74. Nie udało się jednak doścignąć już Anwilu.

13 przechwytów zapisanych na koncie Anwilu i aż 16 strat Prokomu Trefl, nawet przy większej liczbie zbiórek sopocian (31 - 26), miało bodaj największy wpływ na ostateczny wynik.

ANWIL: Pluta 24 (4), Krupalija 23, Nordgaard 13 (1), Skele 9 (1), Badzim 9 (1), Andruska 7, Pacesas 6, Lang 4, Witka 0, Soukup 0.

PROKOM TREFL: Jagodnik 22 (2), Barry 18 (2), Żidek 16 (1), Masiulis 5, Vranković 3 - Marković 6 (1), Maskoliunas 5, McNaull 3, Dylewicz 2, Krzykała 0.

Eugeniusz Kijewski

trener Prokomu Trefl

- Nie potrafiliśmy sobie poradzić z obroną włocławianam. Powinniśmy na agresywną defensywę odpowiedzieć w ten sam sposób. Poza tym zawiodła skuteczność. Gospodarze w ważnych momentach zdobywali "trójki". Mimo starań nie byliśmy w stanie odrobić strat. Wierzę, że w rewanżu role się odwrócą.