Temat głazu leżącego przy ul. ks. Zator-Przytockiego stał się głośny za sprawą Jana Daniluka, historyka zajmującego się m.in. dziejami Wrzeszcza. Na jednym z portali społecznościowych zwrócił on uwagę, że wyglądający niepozornie kamień posiada unikatową inskrypcję, a brzmi ona: „D.H. A8 1756 D 2 APRIL GRAENTZSTEIN”.
- Dzięki dr Darii Keiss-Dolańskiej z Uniwersytetu Gdańskiego, napis udało się rozszyfrować - mówi Jan Daniluk. - W pełnym brzmieniu jest to: „Dedit heres Anno 1756 Domini 2 Aprilis Graentzstein”, a w tłumaczeniu na polski: „Kamień graniczny uczynił/położył dziedzic Roku Pańskiego 1756 drugiego kwietnia”.
Park Kuźniczki w Gdańsku Wrzeszczu. Rozpoczęły się prace modernizacyjne
- Na razie nie wiemy, w jakich okolicznościach kamień został ustawiony we Wrzeszczu - dodaje Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. - Mam nadzieję, że wyjaśni to kwerenda przeprowadzona przez historyków czy miłośników Gdańska.
Ze względu na wyjątkowość znaleziska konserwator wojewódzki zadecydował o zabezpieczeniu głazu. Pierwotnie miał on trafić do składnicy w Bastionie św. Gertrudy, jednak ze względu na problemy z transportem w to miejsce, kamień złożono na placu przy Małej Zbrojowni. W przyszłości prawdopodobnie zostanie on wyeksponowany w parku Kuźniczki.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?