Zabudowa Targu Siennego w Gdańsku. Miasto odpowiada na zarzuty FRAG

Marek Adamkowicz, oprac AniZ
Zabudowa Targu Siennego w Gdańsku
Zabudowa Targu Siennego w Gdańsku materiały prasowe
Urząd Miasta w Gdańsku odpowiada na zarzuty Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej w sprawie Zabudowy Targu Siennego w Gdańsku. Urzędnicy twierdzą, że budowa Forum Raduni mieści się w ramach określonych przez koncepcję zagospodarowania przestrzennego.

Na Targu Siennym trwają prace związane z zagospodarowaniem terenu, na którym ma powstać kompleks Forum Radunia. Wedle stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej najnowsze koncepcje dotyczące tej inwestycji nijak się mają do obietnic atrakcyjnej zabudowy, jaka miała tu powstać. Więcej o sprawie przeczytasz TUTAJ >>>

Miasto wystosowało odpowiedź na list otwarty Stowarzyszenia. Poniżej prezentujemy jego treść:

Odpowiedź na list otwarty Stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej FRAG

z dnia 14 listopada 2013 r.

w sprawie zabudowy Targu Siennego i Rakowego.

Pragnę uspokoić i zdecydowanie podkreślić, iż od momentu podpisania umowy w procedurze partnerstwa publiczno prywatnego na zabudowę Targu Siennego i Rakowego pierwotna koncepcja nie została poddana żadnym radykalnym zmianom.

Pierwotna koncepcja nie mogła zostać poddana radykalnym zmianom, ponieważ ograniczają ją zarówno uwarunkowania zewnętrzne, takie jak:

- plan miejscowy,

- warunki konserwatorskie,

- warunki prowadzenia ruchu kolejowego,

- przebudowa układu dróg zewnętrznych, w tym węzła integracyjnego komunikacji publicznej,

- nowy układ infrastruktury magistralnej dla śródmieścia Gdańska,

jak i rozwiązania urbanistyczne oraz zasadnicze dyspozycje architektoniczne kompleksu Forum Radunia zadeklarowane do realizacji przez Inwestora, w szczególności:

- przekrycie torów kolejowych (już obecnie realizowane),

- przejazd publicznie dostępny pod zabudową Forum Radunia, począwszy od rejonu dworca głównego PKP aż do skrzyżowania ul. Toruńskiej z ul. Trakt Św. Wojciecha (wzdłuż obecnie realizowanych torów SKM),

- place i przejścia publiczne zarówno na przedłużeniu Drogi Królewskiej w kierunku ul. 3 Maja, jak i obustronnie wzdłuż Kanału Raduni oraz wokół Forum Radunia wzdłuż ulic: Okopowa, Armii Krajowej, 3 Maja, Hucisko,

- teren zielony dostępny publicznie od strony ul. Okopowej,

- przekrycie szklanym dachem przestrzeni przejścia pieszego wzdłuż Kanału Raduni,

- lokalizacja i wielkość wyróżniających się optycznie brył poszczególnych komponentów Forum Radunia, w tym parkingu wielopoziomowego nad torami kolejowymi oraz budynku Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska.

- dyspozycje funkcjonalne dla poszczególnych kondygnacji i komponentów bryłowych Forum Radunia.

Tezy zawarte w liście otwartym nie są prawdziwe oraz, co przyznaję z ubolewaniem, wprowadzają niepotrzebną dla tego projektu dezinformację. Dezinformację potwierdza też dobór rysunków dołączonych przez Stowarzyszenie do listu otwartego.

Dołączony jest rysunek schematyczny kompleksu Forum Radunia z niewidocznym zróżnicowaniem brył w obszarze szarym. Gdyby rysunek ten został poddany autoryzacji projektantów, rozpoznali by w nim zaledwie wyrwany z kontekstu schematyczny zakres opracowania danego fragmentu dokumentacji. Rysunek ten nie jest wykładnikiem ani rozmieszczenia przestrzeni publicznych, ani innych przestrzeni generujących aktywność ludzką, jak również nie jest wykładnikiem strukturalizacji przestrzennej zabudowy.

Kolejny dołączony do listu otwartego rysunek to rysunek elewacji od strony ulicy 3 Maja. Udostępniony publicznie przez Stowarzyszenie zakres rysunkowy tej elewacji dotyczy wyłącznie budynku parkingu. Stowarzyszenie nie pokazało całej pierzei Forum Radunia od strony ulicy 3 Maja. Faktyczna pierzeja ulicy 3 Maja jest prawie dwa razy dłuższa i dominuje w niej kompleks budynków biurowych, nie pokazany przez Stowarzyszenie FRAG. Przedstawienie ilustracji w formie, którą wybrało Stowarzyszenie jest wybiórcze, nie pełne i nie jest wiarygodnym odzwierciedleniem całej pierzei . Ponad to w tym konkretnym przypadku, specyfika rysunku elewacyjnego nie odpowiada faktycznemu perspektywicznemu odbiorowi pierzei ulicy 3 Maja widzianej przez przechodniów.

Ostatni dołączony do listu otwartego rysunek to rysunek elewacji od strony ulicy Okopowej . Tutaj Stowarzyszenie wykazało zgodności elewacji z pierwotną koncepcją głównie za sprawą zgodności rozczłonkowania brył, zmiennej wielkość brył, stosowania różnych typów dachów oraz za sprawą zgodności dyspozycji funkcjonalnych.

Znaczna część listu otwartego Stowarzyszenia odnosi się do negatywnych skutków urbanistycznych jakie niesie za sobą zmiana „pierwotnej koncepcji zagospodarowania na obecną”. FRAG twierdzi, że „pierwotna koncepcja zagospodarowania polegała na stworzeniu harmonijnego przedłużenia Śródmieścia, przestrzeni opartej na kompozycji ulic, placów i kwartałów oraz stojącej przy nich zróżnicowanej wielkomiejskiej zabudowy”. I ta opinia jest aktualna i prawdziwa ponieważ obecny projekt jest wyłącznie przełożeniem pierwotnych rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych na rozwiązania budowlane na potrzeby projektu budowlanego i postępowania przetargowego.

Pragnę podkreślić, iż żaden z uczestników projektu nie prowadzi świadomej akcji dezinformacji mieszkańców, nie bagatelizuje konsultacji społecznych i nikomu w mieście nie zależy na forsowaniu projektów wątpliwej jakości. O tym świadczą dziesiątki publicznych spotkań, korespondencji czy otwarte konkursy dotyczące Targu Siennego i Rakowego. O tym przekonuje też fakt organizowania debaty „na żywo” w sieci, którą planujemy na ostatni tydzień listopada, do której udziału już gorąco nakłaniam.

Przyjmuję opinię FRAG, która niestety nie jest spójna merytorycznie i traktuje projekt wybiórczo. Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia będą pomocne i dadzą podstawę do dalszego dialogu na tak ważny dla Gdańszczan temat - nowego centrum naszego miasta.

Wiesław Bielawski
zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie