Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabudowa Targu Siennego w Gdańsku. Społecznicy piszą list do prezydenta Adamowicza [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
Projekt zabudowy Targu Siennego, do którego dotarli działącze Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej
Projekt zabudowy Targu Siennego, do którego dotarli działącze Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej
Na terenie Targu Siennego trwają prace nad budową kompleksu Forum Radunia. Przedstawiciele stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej twierdzą, że zabudowa wcale nie będzie taka jaka miała być.

Na Targu Siennym trwają prace związane z zagospodarowaniem terenu, na którym ma powstać kompleks Forum Radunia. Wedle stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej najnowsze koncepcje dotyczące tej inwestycji nijak się mają do obietnic atrakcyjnej zabudowy, jaka miała tu powstać.

Czytaj także: Forum Radunia. Centrum na Targu Siennym szansą na ożywienie Śródmieścia?

Budowa Forum Radunia to przedsięwzięcie, które zmieni oblicze historycznego centrum Gdańska. Kompleks powstaje na przedłużeniu Drogi Królewskiej, dlatego - zdaniem konserwatorów, historyków i miłośników miasta - powinno się zadbać, aby zabudowa odpowiadała randze tego miejsca, a jednocześnie korespondowała z dziedzictwem Głównego Miasta. Żeby zwrócić uwagę na problem, FRAG wystosował list do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Z kolei na Facebooku utworzono fanpage będącą wyrazem sprzeciwu wobec handlowych molochów.

Karol Spieglanin Prezes stowarzyszenia FRAG

Nie pozwólny na taki projekt!

Nasze stowarzyszenie dotarło do materiałów, według których, bez żadnej informacji i konsultacji społecznych, odstąpiono od realizacji oficjalnie prezentowanego projektu zabudowy targów Siennego i Rakowego, zastępując go pospolitą wielkogabarytową galerią handlową. Pierwotna koncepcja polegała na stworzeniu harmonijnego przedłużenia Śródmieścia - przestrzeni opartej na kompozycji ulic, placów i kwartałów oraz stojącej przy nich zróżnicowanej wielkomiejskiej zabudowy. Zamiast tego otrzymujemy przestrzeń zamkniętą pod dachem jednego kombinatu handlowego. Takie założenie jest skrajnie niekorzystne nie tylko dla rozwoju Śródmieścia, ale i całej aglomeracji.

Wiesław Bielawski wiceprezydent Gdańska

Pilnuje nas konserwator

Założenia projektu są niezmienne i zgodne z miejscowym plan zagospodarowania przestrzennego, który ustala podstawowe relacje przestrzenno-infrastrukturalne projektu zabudowy Targu Siennego i Rakowego z otoczeniem. Pierwotną koncepcję urbanistyczno- architektoniczną Targu Siennego i Rakowego zaakceptowała Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna i w tej zaakceptowanej formie projekt jest obecnie realizowany.
Inwestor główny - Multi Development na bieżąco konsultuje postępy prac nad projektem z miastem, ponad to projekt jest objęty stałym nadzorem konserwatora zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto