Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe gdańskie bramy w remoncie. Które odzyskają dawny blask?

E. Oleksy, M.Adamkowicz
Twierdza Wisłoujście prócz funkcji militarnych pełniła również funkcję reprezentacyjną. Była jednym z głównych punktów wizytacji dla dostojników odwiedzających Gdańsk
Twierdza Wisłoujście prócz funkcji militarnych pełniła również funkcję reprezentacyjną. Była jednym z głównych punktów wizytacji dla dostojników odwiedzających Gdańsk Grzegorz Mehring/Archiwum
Poterna wjazdowa do Twierdzy Wisłoujście i Brama Nizinna do jesieni mają odzyskać blask.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Urząd Miejski zainwestowały w remonty zabytkowych bram.

Remont poterny wjazdowej do Twierdzy Wisłoujście

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska rozpoczęło już prace remontowo-konserwatorskie poterny wjazdowej do Twierdzy Wisłoujście (podziemne przejście umożliwiające komunikację wewnątrz twierdzy - red.). Stało się to możliwe dzięki pozyskaniu środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inwestycja pochłonie 569 225, 43 zł . Z tego ponad 463 tys. zł to ministerialna dotacja.

- Poterna była w bardzo złym stanie - przyznaje Maciej Szczepkowski, kierownik Działu Konserwacji Zabytków MHMG. - Podobnie jak w innych miejscach warowni największym wyzwaniem jest usunięcie szkód spowodowanych przez wodę, a także zabezpieczenie obiektu.

Oprócz wykonania izolacji tunelu poterny, zaplanowano usunięcie znajdujących się tu szkodliwych tynków cementowych, konserwację murów ceglanych, wykonanie tynków renowacyjnych, konserwację i restaurację zabytkowych wrót zamykających wjazd do poterny, a także odsłonięcie i udostępnienie zamurowanego wejścia do pomieszczenia przyległego do bramy wjazdowej.- Jako że roboty obejmują jedyne wejście na teren twierdzy, zwiedzający muszą, niestety, liczyć się z pewnymi utrudnieniami. Wynikają one z charakteru prowadzonych prac i względów bezpieczeństwa - mówi Katarzyna Krawczyk, kierownik Twierdzy Wisłoujście.

Twierdzę od 24 do 30 czerwca, będzie można zwiedzać w godz. 10:00-16:00 (ostatnie zwiedzanie o godz. 15.20), zaś od 1 lipca do 31 sierpnia będzie udostępniana w godz. 10:00-18:00 (ostatnie zwiedzanie o godz. 17.20).

Atrakcją sezonu ma być wystawa rzeczy znalezionych podczas prowadzonych na terenie twierdzy prac. Jej nazwa to „Codzienność w przedmiotach. Badania archeologiczne w Twierdzy Wisłoujście”. Ekspozycja ma stanowić, zgodnie z intencją jej twórców, dodatkowe narzędzie narracji związanej z życiem dawnych gdańszczan. Wystawa będzie czynna od 25 czerwca do końca sierpnia.

Remont Bramy Nizinnej

Jak informują z kolei władze Gdańska, wraz z początkiem lipca rozpocznie się kolejny etap prac remontowych Bramy Nizinnej. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę robót. Prace, które potrwają do końca listopada, obejmą m.in. remont sklepienia przejazdu bramnego, zabytkowych ścian i sklepień oraz wymianę okien i drzwi. Zlikwidowane zostaną betonowe mury oporowe i betonowe schody, zastąpią je nowe schody i ścianki. Dobudowany zostanie także podziemny łącznik pomiędzy pomieszczeniem magazynowym, a lewym odwachem.

- W tym roku prowadzić będziemy prace w zakresie określonym projektem budowlanym, który uzyskał już pozwolenie na budowę. Na prace te przeznaczymy blisko trzy mln złotych. Dzięki tym działaniom jeszcze w tym roku ten cenny, zarówno pod względem historycznym, jak i architektonicznym, obiekt odzyska dawną świetność - mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. - W lipcu planujemy jeszcze ogłosić przetarg na wykonawcę dokumentacji technicznej, która określi potrzeby terenowe oraz szczegółowe rozwiązania techniczne związane z organizacją ruchu wokół Bramy Nizinnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto