Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy, gotycki ołtarz Pietas Domini - Tron Łaski po 75 latach rozłąki powróci do Bazyliki Mariackiej

Karol Uliczny
Karol Uliczny
bazylikamariacka.gdansk.pl
Tron Łaski – jeden z cenniejszych ołtarzy jaki kiedykolwiek znajdował się w Bazylice Mariackiej, wraca po 75 latach do Gdańska. 4 kwietnia br., podczas uroczystej liturgii mieszkańcy będą mogli podziwiać XV-wieczny zabytek.

- Spotkanie będzie miało bardzo uroczysty charakter, bo to koniec wędrówki ołtarza po 75 latach jego rozłąki z Kościołem Mariackim – zapowiada ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Gdańsku.

Nastawa ołtarza oraz predella (podstawa nastawy) wracają do Gdańska na postawie umowy podpisanej między Unią Kościołów Ewangelickich w Kościele Ewangelickim w Niemczech a parafią kościoła Mariackiego w Gdańsku, zawartej jeszcze w listopadzie ub. roku.

- Kościoły porozumiały się ze sobą i doszły do wniosku, że pora, aby coś co stanowi nieodłączną część kościoła Mariackiego, wróciło na swoje miejsce – mówi proboszcz bazyliki. - Kościół katolicki był tu gospodarzem do 1560 r., później, do 1945 r. ewangelicy, a teraz znowu my. Dlatego doszliśmy do wniosku, że nie ważne czyje są ręce kustosza. Ważne, by zabytkowy obiekt ponownie znalazł się tam, skąd pochodzi.

Tron Łaski czy też Pietas Domini, wykonał ok. 1435 r. nieznany z imienia artysta. Od początku znajdował się w kaplicy św. Jerzego. Awers obrazu namalowanego na deskach przedstawia Trójcę Świętą, na rewersie ukazano postacie króla Artura i wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Na predelli namalowano trzy przedstawienia: Trójcę Świętą w wersji Tronu Łaski, św. Jerzego (patrona bractwa) oraz św. Olafa.

- Został wykonany dla Rycerskiego Bractwa św. Jerzego – referował podczas niedawnego wykładu zorganizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury prof. Andrzej Januszajtis. - Uchodził za zaginiony po wojnie, natomiast w 1998 r. miałem przyjemność uczestniczyć w jego odkryciu w muzeum w Berlinie. Jak się okazało, został ewakuowany w czasie wojny. Można nawet zrozumieć, że wywieziono go, aby uchronić przed Armią Czerwoną, przed zniszczeniami i komunizmem.

Powrót zabytku do Gdańska rozpocznie się w niedzielę, 1 marca.

- W Berlinie odbędzie się nabożeństwo liturgiczne w kościele pw. św. Jana. Tam znajduje się predella, natomiast ołtarz jest w muzeum. Obie części w najbliższych dniach wyruszą w podróż, by na początku kwietnia pojawić się w Bazylice Mariackiej. 4 kwietnia odbędzie się liturgiczne i ekumeniczne przywitanie z udziałem zarówno biskupa gdańskiego, jak i ewangelickiego z Berlina – tłumaczy ks. prałat Ireneusz Bradtke.

W której części kościoła będzie można podziwiać zabytek?

- Nad tym jeszcze pracujemy. Remont bazyliki kończy się lada dzień i w związku z tym będziemy urządzać ją według konkretnego planu. Póki co będzie przechowywany w Sali Rajców, a 4 kwietnia będzie wystawiony do publicznej modlitwy.

POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto