Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie słońca na Pomorzu zasłoniły chmury

Arek Gancarz
Zaćmienie Słońca, do którego doszło we wtorek rano, minęło niezauważalnie. Wszystko przez spowite gęstymi chmurami niebo. Co działo się, gdy tarcza Księżyca przysłaniała Słońce, można było obserwować na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej w Gdańsku. Do następnego równie intensywnego zaćmienia dojdzie w Polsce dopiero w sierpniu 2026 roku!

Zjawisko rozpoczęło się o godz. 8:26. Tak jak przewidzieli astrolodzy maksimum zaćmienia przypadł na godz. 9:36, gdy Księżyc zakrył 4/5 powierzchni Słońca. O 11:02 było po wszystkim.

Na bieżąco wydarzenia na ekranie komentował dr inż. Grzegorz Szychliński, zastępca dyrektora MHMG.. Zdradził również kilka ciekawostek z życia naszego największego astronoma - Jana Heweliusza, którego rok zainaugurowano pokazem zjawiska.

- Znany gdańszczanin miał pierwsze i największe obserwatorium w tej części Europy. Dopiero potem powstały obserwatoria na Biskupiej Górce i w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Nauki, słynna kopuła na Muzeum Archeologicznym - mówi dr. Szychliński. - To jego autorstwa mapa powierzchni Księżyca długo służyła innym uczonym. Szkoda, że Heweliusz nie doczekał się lepszych czasów dla swojej pracy - dostawał fundusze na badania od królów Polski i Francji, z towarzystw naukowych m.in. słynnej brytyjskiej Royal Society, ale od ówczesnych władz Gdańska już nie. Poza książkami i nielicznymi przyrządami naukowymi jego spuścizna nie zachowała się, a ocalałe rzeczy zawdzięczamy jego żonie Elżbieta Koopman Heweliusz, równie interesującej bo pierwszej astronomki w Polsce.

Przygotowane na polską, kapryśną, zimową pogodę Muzeum Historyczne Miasta Gdańska pokazywało zaćmienie z obserwatoriów astronomicznych w Rzymie i Teheranie. Tam co prawda nie doszło do zasłonienia 80 proc. powierzchni tarczy Słońca, ale czystsze niebo pozwoliło obserwować zjawisko w pełni.

- Kolejne równie intensywne zaćmienie nastąpi dopiero w 2026 roku. Co prawda dojdzie w tym czasie do serii mniejszych zaćmień, np. w 2015 r., ale w większości nie będą one widoczne w Polsce. W czerwcu 2012 roku szykuje się nie lada gratka dla miłośników patrzenia w niebo - dojdzie do tranzytu, czyli przejścia planety Wenus przed tarczą Słońca. Najpiękniejszy efekt będzie jednak widoczny jedynie na Islandii, gdy Wenus przesłoni zachodzące Słońce, a rankiem gwiazda wzejdzie ponownie z planetą na tarczy - mówi Maciej Mickiewicz z portalu Kosmonauta.net, podobnie jak Obserwatorium Astronomiczne Gdańskich Szkół Autonomicznych im. prof. Roberta Głębockiego, partner MHMG w organizacji eventu.

Co zrobić, by samemu móc obejrzeć zaćmienia? Wystarczy teleskop z dobrym światłem i optyką. - Do amatorskich obserwacji sprzęt można już kupić za ok. 1,5-2 tys. zł - dodaje Mickiewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto