MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Słońca w Trójmieście i na Pomorzu. Zobaczcie, jak Ksieżyc zasłaniał dziś Słońce. ZDJĘCIA

Anna Olejniczak
Anna Olejniczak
W Trójmieście i na Pomorzu zaćmienie Słońca mogliśmy obserwować bez problemu
W Trójmieście i na Pomorzu zaćmienie Słońca mogliśmy obserwować bez problemu Przemek Świderski
Dzisiejsze wyjątkowe widowisko na niebie rozpoczęło się o godzinie 11:13. Największa faza zaćmienia widoczna była najlepiej w północno-wschodnich rejonach naszego kraju. W Trójmieście i na Pomorzu zaćmienie Słońca mogliśmy obserwować bez problemu, ponieważ niebo było niemal bezchmurne. Zobaczcie, jak nam udało się uchwycić to wyjątkowe zjawisko!

Co ile lat występuje zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca to zjawisko, do którego dochodzi w momencie, w którym Księżyc ustawia się między Słońcem i Ziemią. Dochodzi wtedy do przysłonięcia światła słonecznego. Chociaż zdarza się to kilka razy w roku, widoczne jest z niewielkiego obszaru Ziemi.

W najbliższym czasie całkowite zaćmienie Słońca będzie można oglądać 12.08.2026 roku, między innymi na terenie Islandii i Hiszpanii.

Polacy to zjawisko astronomiczne zobaczą nieprędko, bo dopiero 07.10.2135 r.

Częściowe zaćmienie Słońca 25.10.2022

W Polsce całkowite zaćmienie Słońca będzie można zaobserwować za ponad 100 lat. Jednak już we wtorek, 25 października 2022 r. można było zaobserwować zachmurzenie częściowe. Zjawisko to można było śledzić w Europie, Północno-Wschodniej Afryce i Południowo-Zachodniej Azji.

Częściowe zaćmienie Słońca, zobaczyli m.in. mieszkańcy Gdańska. Zjawisko rozpoczęło się o godzinie 11:11, a zakończyło o 13:27. W fazie maksymalnej, czyli o 12:18, zasłonięte było ponad 40% tarczy Słońca.

Jak obserwować częściowe zaćmienie Słońca?

Obserwowanie częściowego zaćmienia Słońca "gołym okiem" może być niebezpieczne dla wzroku. Powinno się unikać używania sprzętu optycznego, np. teleskopów czy lornetek, które nie są wyposażone w odpowiednie filtry.

Niewłaściwe jest też stosowanie do obserwacji dyskietek, płyt CD czy okularów słonecznych.

Nieostrożność może się skończyć wypaleniem siatkówki, a nawet ślepotą. Warto więc zaopatrzyć się w okulary, specjalnie zaprojektowane do tego celu. Mają one specjalny filtr, który zapewni oglądającemu bezpieczeństwo.

W jaki sposób powstaje zaćmienie słońca? Trzy rodzaje zaćmienia

Zaćmienie Słońca ma miejsce, kiedy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią, zasłaniając całkowicie lub częściowo światło słoneczne, które zwykle dociera do Ziemi.

Jak tłumaczy NASA na swojej stronie, istnieją trzy rodzaje zaćmienia Słońca:

  • Całkowite: jest widoczne z niewielkiego obszaru Ziemi. Ludzie, którzy je widzą, znajdują się w samym centrum cienia, jakie Księżyc rzuca na Ziemię. Niebo staje się wtedy bardzo ciemne, jakby była noc. Aby nastąpiło całkowite zaćmienie, Słońce, Księżyc i Ziemia muszą znajdować się w linii prostej.
  • Częściowe: ma miejsce, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia nie są ułożone dokładnie w linii prostej. Z ziemskiej perspektywy Słońce jest wtedy zasłonięte jedynie częściowo.
  • Obrączkowe: ma miejsce, gdy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi. Nie blokuje całego widoku Słońca i wygląda jak ciemny dysk na tle większego dysku, jakim jest Słońce. Widok jest niesamowity – wokół ciemnej powierzchni Księżyca tworzy się świetlista obręcz.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto