Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczęło się wielkie upiększanie gdańskiego portu morskiego [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Zaczęło się wielkie upiększanie gdańskiego portu morskiego
Zaczęło się wielkie upiększanie gdańskiego portu morskiego Kazimierz Netka
„Port rybacki w Gdańsku” - taki napis ma się niebawem pojawić na jednej z hal dobrze widocznych od strony Zatoki Gdańskiej. Już pojawiły się żarty, że kapitanowe oceanicznych statków, gdy zobaczą ów napis, zaczną zawracać i poszukiwać międzynarodowego, gdańskiego portu handlowego.

Jeśli rzeczywiście tego rodzaju reklama miałaby zaistnieć, to zapewne wzbudzi ona mieszane uczucia. Dlatego już najwyższy czas zadbać o to, by gdański port naprawdę przyciągał jednostki pasażerskie, handlowe kursujące po międzynarodowych szlakach morskich, a nie tylko rybackie. Dlatego, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, rozpoczął wielką akcję nadawania gdańskiemu morskiemu oknu na świat, nowego oblicza. Na początek – ogłoszono konkurs pt. „Estetyzacja portu Gdańsk”.

- Bardzo się cieszę, że port podjął to trudne zadanie - mówił Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska. - Trudne ze względów logistycznych, bo tam działają różne podmioty, mające różnych właścicieli, funkcjonujące w różnych ekonomicznie uwarunkowaniach. To duże wyzwanie: jak nad tak wielka przestrzenią zapanować. Port to nie tylko miejsce pracy, ale też coś szalenie interesującego jako krajobraz kulturowy, miejski.

- Tematem konkursu miała być estetyzacja portu - stwierdziła prof. Lucyna Nyka - prodziekan ds nauki Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. - Z drugiej jednak strony studenci zastanawiali się, jak wskazać najlepszą styczność na linii woda – miasto. Szukali sposobów doprowadzenia mieszkańców, turystów nad wodę, by pokazać, że ta woda, nawet o industrialnym charakterze, ona tworzy wizerunek miasta – na styku morza oraz dwóch rzek: Wisły i Motławy. Cieszę się, że to pierwszy etap projektu i że będą następne.

- Ogłosiliśmy konkurs, bo zależy nam na takim upiększeniu naszego portu, by stał się on miejscem, które wszyscy będą pamiętać – mówiła z kolei Dorota Raben, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk.- Dlatego, zwróciliśmy się z propozycjami do uczelni oraz studentów. Bardzo trudno było dokonać wyboru najlepszej pracy. Z każdej, spośród 14 wykonanych na konkurs, będzie można skorzystać przy opracowywaniu projektu.

Jury konkursu postanowiło przyznać dwa, równorzędne pierwsze miejsca. Zdobyły je zespoły studentów z Politechniki Gdańskiej.

Pierwszy, ww składzie: Anna Czapiewska, Robert Kowalczyk i Wiktor Magdziak – został nagrodzony za „Modularny system elementów prefabrykowanych”. Jury doceniło proste w zamyśle, a jednocześnie rzetelne studium inżynierskie, łączące poczucie estetyki z rozległością i uniwersalnością praktycznego zastosowania przy modernizacji i budowie nabrzeży portowych.

Drugi zespół, który tworzą: Julia Duch, Ewelina Jaszkowska, Ewa Marczewska – zdobył Nagrodę Główna za pracę pt. „Rytm portu – woda i wiatr”. Jury wyraziło tu uznanie za wkład pracy intelektualnej, konsekwentnie uzasadniającej wykorzystanie naturalnej w porcie energii wiatrowej i wodnej do napędu instalacji i rzeźb kinetycznych oraz zaproponowanie koncepcji wprowadzenia na tereny portowe cyklicznych wydarzeń artystycznych i kompleksowe podejście do problemu poprawy wizerunku portu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto