Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczyna się Tydzień Zrównoważonego Transportu

Marta Nowicka
Marta Nowicka
W ciągu najbliższego tygodnia możemy spróbować ograniczyć do minimum jazdę samochodami. Opłaca się.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu to odpowiedź na skargi ludzi, szczególnie tych, którzy mieszkają w dużych miastach, gdzie ruch samochodowy jest wyjątkowo uciążliwy.  Mieszkańcy aglomeracji takich jak Trójmiasto niejednokrotnie skarżą się m.in. na zanieczyszczenie powietrza, wysoki poziom hałasu, wypadki, zajmowanie coraz większej przestrzeni przez samochody.

 

Postawowym celem kampanii Tydzień Zrównoważonego Transportu jest kształtowanie proekologicznych zachowań i popularyzacja transportu miejskiego przyjaznego środowisku. W ramach kampanii przede wszystkim zachęca się do używania alternatywnych form transportu, takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa, ale także informuje o negatywnych konsekwnecjach masowej motoryzacji. Kreuje się też model miasta przyjaznego mieszkańcom.

 

Już od 16 września, aż do najbliższego poniedziałku (22 września) w godz. od 10 do 14 grupy szkolne oraz rodzice z dziećmi będą mogli skorzystać z warsztatów zorganizowanych przez CSW Łaźnia. Planowane są m.in. dyskusje, teleturnieje dla przechodniów i dyskusje na temat wpływu młodego człowieka na środowisko . Przeprowadzone zostaną także specjalne zajęcia dźwiękowe, uwrażliwiające na wpływ hałasu na zdrowie człowieka.

 

Na zainteresowanych ekologią czekają też prelekcje dotyczące ochrony środowiska:

 

  • 17 września - w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 20 w Gdańsku
  • 18 września - w Szkole Podstawowej Nr 29 w Gdańsku
  • 19 września Gdański Archipelag Kultury wspólnie ze Szkołą Podstawową Nr 22 na Letnicy organizuje imprezę, podczas której z materiałów wtórnych stworzyć będzie można plansze przedstawiające starodawne powozy, karoce i lajkoniki. O godz. 10 ulicami dzielnicy przejdzie parada gdańszczan na rolkach, hulajnogach i rowerach. Parada zakończy się na boisku szkolnym, gdzie odbędzie się festyn o tematyce ekologicznej.

Ogłoszony został także konkurs na szkołę, do której najwięcej dzieci dojeżdża na rowerach. Nagrodą będzie ufundowana przez miasto specjalna wiata rowerowa.


22 września to Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia właściciele lub współwłaściciele samochodów osobowych za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego będą mogli bezpłatnie korzystać z gdańskiej komunikacji miejskiej. Po okazaniu biletu komunikacji miejskiej z 22 września za wstęp do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zapłacimy połowę ceny, a zwiedzający uprawnieni do 50proc. zniżki będą mogli odwiedzić muzeum całkiem za darmo.

Czy Dzień bez Samochodu to święto tylko dla najbardziej walecznych z ekologów? Chyba  jednak nie, ponieważ każde działania promujące Tydzień Zrównoważonego Transportu w Gdańsku zwiększają jego szanse na możliwość organizacji międzynarodowego kongresu VELOCITY 2013.  Kongres ten z pewnością promowałby miasto,  a szczególnie integrację systemu komunikacji rowerowej z systemem transportu publicznego (zwłaszcza z SKM). Przyszłoroczny kongers odbędzie się w Brukseli. Czy Gdańskowi również uda się uzyskać ten przywilej dowiemy się m.in. patrząc, jak idee Europejskiego Tygodnia Zrówonoważonego Transportu sprawdzają się w życiu codziennym mieszkańców Trójmiasta.

O ekologii w MMce:

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto