Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz wychodzenia z domów! Co można, a czego nie? Sprawdź

P. Osadnik
Zakaz wychodzenia z domów! Co można, a czego nie? Sprawdź grafiki przygotowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów >>>
Zakaz wychodzenia z domów! Co można, a czego nie? Sprawdź grafiki przygotowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów >>>
Rząd wprowadził na terenie całej Polski zaostrzony zakaz wychodzenia z domów. Co to oznacza? Teraz na zewnątrz można wyjść jedynie w sprawach niezbędnych dla życia codziennego. Nowe przepisy obowiązują od środy, 25 marca do 11 kwietnia.

Rząd wprowadza zaostrzony zakaz wychodzenia z domów

Od 25 marca na terenie całej Polski obowiązuje zaostrzony zakaz wychodzenia z domów.

Wprowadziliśmy kolejne obostrzenia, które są konieczne, aby ograniczyć maksymalnie ten etap rozprzestrzeniania się koronawirusa. Widzimy wyraźnie, że jest to potrzebne i niezbędne - uważa Mateusz Morawiecki.

W myśl nowych przepisów z domów można wychodzić jedynie w sprawach niezbędnych dla życia codziennego. Taki stanowią m.in. zakupy, wizyta u lekarza, spacer z psem, dojazd do pracy czy wolontariat na rzecz osób, które nie mogą lub nie powinny opuszczać domów. Możliwe jest również uprawianie sportów na świeżym powietrzu.

Najważniejszym elementem wprowadzonego ograniczenia w przemieszczani się jest przede wszystkim maksymalne zminimalizowanie kontaktów z innymi ludźmi. Dopuszcza się jedynie zgromadzenia dwuosobowe. Wyjątek stanowi spotykanie się z członkami własnej rodziny. Ograniczona została również ilość osób w komunikacji publicznej.

Zakaz wychodzenia z domów. Co można a czego już nie?

Na oficjalnych rządowych stronach pojawiła się lista pytań i odpowiedzi związanych z nowymi przepisami. Dotyczą one szczegółowych kwestii związanych z zakazem wychodzenia z domów. Poniżej prezentujemy oficjalne wyjaśnienia w kwestiach, o które najczęściej pytali nas Czytelnicy Dziennika Zachodniego.

Zakaz wychodzenia z domów! Co można, a czego nie? Sprawdź grafiki przygotowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów:

Zakaz wychodzenia z domów! Co można, a czego nie? Sprawdź grafiki przygotowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów >>>

Zakaz wychodzenia z domów! Co można, a czego nie? Sprawdź

Do kiedy będą obowiązywać dodatkowe ograniczenia?
Do soboty 11 kwietnia 2020 roku.

Dlaczego wprowadzane są dodatkowe ograniczenia?
W Polsce coraz więcej osób jest zarażonych koronawirusem. Wciąż jednak mamy lepszą sytuację niż inne kraje w Europie i na świecie. Zależy nam, aby tak zostało. Podjęta przez polski rząd decyzja o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń ma za zadanie jak najszybciej zwalczyć koronawirusa w Polsce. Wierzymy, że wprowadzenie ograniczeń na wczesnym etapie pozwoli nam uniknąć sytuacji z Włoch, czy Hiszpanii.

Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie?
Tak. Nie zawieszamy funkcjonowania komunikacji miejskiej. Dla bezpieczeństwa pasażerów wprowadzamy jednak pewne ograniczenia. Środek publicznego transportu może przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. A więc jeśli miejsc siedzących jest w danym pojeździe 70, to na jego pokładzie może być jednocześnie maksymalnie 35 osób.

Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?
Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzamy jednak nowe zasady - na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Dlatego zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w mszach online, lub za pośrednictwem radia i telewizji.

Co ze zgromadzeniami publicznymi?
Wprowadzamy zakaz zgromadzeń publicznych. Zakaz ten nie obowiązuje w przypadku zgromadzeń religijnych pod warunkiem, że uczestniczy w nich maksymalnie 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).

Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?
Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).

Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?
Tak. Nie zamykamy sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.

Na jakiej podstawie wprowadzane są nowe ograniczenia?
Na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?
Tak. Nadal będzie można pomagać takiej osobie.

Nie mogę pracować zdalnie. Czy mogę przemieszczać się do miejsca pracy?
Tak. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą pracowników w drodze do i z pracy.

Pracuję na umowę cywilnoprawną, czy mogę normalnie przemieszczać się do miejsca pracy?
Tak. Wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę oraz umowy cywilnoprawne mogą bez przeszkód przemieszczać się do miejsca pracy.

Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?
Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi.

W jakim zakresie obowiązują ograniczania w przemieszczaniu się?
Do 11 kwietnia obowiązuje zakaz przemieszczania się za wyjątkiem:
drogi do i z pracy

  • wolontariatu w walce z koronawirusem
  • niezbędnych spraw życia codziennego
  • uczestnictwa w wydarzeniach religijnych, w których nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę)

Co to znaczy „niezbędne sprawy życia codziennego”?
To na przykład konieczność wizyty u lekarza, zrobienia zakupów, wykupienia leków.

Ile osób naraz może być w autobusie lub tramwaju?
W autobusie lub tramwaju może być w tym samym czasie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?
Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Dojeżdżam do pracy. Czy muszę mieć zaświadczenie od pracodawcy w razie kontroli?
Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży - czy jadę do pracy, czy wracam z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?
Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Czy mogę dojeżdżać do stajni lub szpitala czy poradni weterynaryjnej w celu opieki nad zwierzętami?
Tak. Taki dojazd wchodzi do katalogu niezbędnych codziennych potrzeb i jest dozwolony.

Wcześniej wprowadzone w życie zakazy i obostrzenia pozostają niezmienne

Jednocześnie przypominamy, że wszystkie wcześniej wprowadzone obostrzenia i zakazy pozostają niezmienne. Dotyczy to przede wszystkim przywrócenia kontroli granicznych, ograniczeń w handlu, zamknięcia restauracji, obiektów sportowych i obiektów kultury, a także przedszkoli, szkół i uczelni.

W obowiązku zostają również wytyczne dotyczące 14-dniowej kwarantanny, którą obligatoryjnie przechodzą osoby wracające zza granicy oraz osoby mające kontakt z koronawirusem SARS-CoV-2.

Koronawirus - alkohol chroni? Czy trzeba zgolić brodę? Oto F...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto