Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaprezentowano budżet Gdańska na 2022 rok. Prognoza zwiastuje koniec Polski samorządnej?

Kamil Kusier
Kamil Kusier
W poniedziałek, 15 listopada 2021 roku prezydent Aleksandra Dulkiewicz przekazała na ręce Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej rady projekt budżetu miasta na 2022 roku wraz z prognozą finansową do 2050 roku. Jak ocenia prezydent Gdańska zmiany, które dotkną już wkrótce polskie samorządy, jednoznacznie oznaczają również i koniec Polski samorządnej. Radny PiS Przemysław Majewski nie zgadza się z prezydent Dulkiewicz. Jego zdaniem mieszkańcy niepotrzebnie wciągani są w bezsensowną wojnę pomiędzy miastem a rządem.

- Rok 2022 to pierwszy rok, gdy wchodzą nowe przepisy dotyczące regulacji finansowych i może to zabrzmi niezwykle mocno, ale po 32 latach mamy do czynienie z końcem samorządu lokalnego w Polsce - mówiła prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. - Mówię o tym bardzo mocno, gdyż pod hasłem Polskiego Ładu zmienia się zasady gmin w całej Polsce. Jak wiemy Gdańsk też jest częścią polskiego systemu prawa i takie samy zasady dotyczą również i naszego miasta.

Prezydent Gdańska bieżącą sytuację samorządu porównała do wypłacania kieszonkowego dzieciom, które z góry mają ustaloną kwotę, która się im po prostu należy. Natomiast ewentualne zmiany, model premiowana za dobre zachowanie etc. nie wchodzą w grę.

Ta metafora w odniesieniu do samorządu - zdaniem prezydent Aleksandry Dukiewicz - miała pokazać to, że obecnie samorządom również nie będzie opłacało się mocniej angażować w rozwój, gdyż i tak ich praca nie zostanie doceniona.

- Nie opłaca się starać bardziej, nie opłaca się inwestować, nie opłaca się tworzyć dobrze płatnych miejsc pracy, bo nie wpłynie to na sytuację miasta - mówiła prezydent Gdańska. - Po raz pierwszy od 32 lat następuje taka zmiana w Polsce, która przynosi koniec samorządności polskiej, bo bez pieniędzy nie ma samorządności.

- Projekt budżetu na 2022 rok to kontynuacja tego co mieliśmy w poprzednich latach rządów zarówno Prezydenta Adamowicza jak i Prezydent Dulkiewicz - mówi Przemysław Majewski, radny Prawa i Sprawiedliwości. - Nadal wydaje się ogrom pieniędzy na propagandowe działania, które mają na celu promowanie osoby Aleksandry Dulkiewicz. Nadal nie rozwiązuje się problemu złego wydatkowania środków w Gdańskich Nieruchomościach. Próby zrzucania winy na rządowy program Polski Ład to klasyczna ucieczka od odpowiedzialności za nierozwiązane problemy w mieście i kolejny etap wplątywania Gdańska w bezsensensową wojnę z Polskim rządem.

Radny Przemysław Majewski zapytany o słowa prezydent Gdańska o opłacalności starań samorządu odpowiada, że to tylko potwierdza obawy, że prezydent Aleksandra Dulkiewicz nie ma pomysłu na rozwój Gdańska.

- Zamiast współdziałać z rządem by jak najwięcej środków znalazło się w Gdańsku, Aleksandra Dulkiewicz woli rozkładać ręce i mówić, że się nie da. Najgorsze że tracą na tym mieszkańcy, którzy nie mogą doczekać się zapowiadanych inwestycji - dodaje radny Przemysław Majewski.

W podobnym tonie wypowiedział się radny Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Skiba, który przyznał, że jest dla niego pewnym zaskoczeniem krytyka rozwiązań Polskiego Ładu, którą przeprowadza prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

- W wyniku tych zmian podatkowych blisko 500 milionów złotych, wobec niższych wpływów do budżetu miasta i państwa, zostanie w kieszeni gdańskiego podatnika, który raczej nie wyda ich na kolejny rydwan, wielką piaskownicę w centrum miasta lub inne dziwne pozycje - mówi Andrzej Skiba z Klubu Radnych PiS.- Z drugiej strony warto spojrzeć na rozsądne wydatkowanie pieniędzy, z czym to obecna gdańska władza ma problem. Czy ktoś poniósł konsekwencje wydania 35 milionów na nowy dom dla palmy, która w wyniku zaniedbań po 180 latach dokonała swojego żywota? Czy ktoś zapytał gdańszczan czy chcą wątpliwego Muzeum tzw. sztuki nowoczesnej za 14 milionów? Pani Aleksandra Dulkiewicz łatwo wydaje publiczne pieniądze, ale ciężko jej przychodzi odpowiedzialność za swoje porażki. Prawdopodobnie dlatego tak atakuje Polski Ład i polski rząd przy niemal każdej okazji by przykryć swoje zaniedbania.

Sesja Budżetowa Miasta Gdańska, jak poinformowała Agnieszka Owczarczak odbędzie się 16 grudnia 2022 roku.

Budżet Gdańśka na rok 2022

Jak wynika z prognoz biura prezydent Aleksandry Dulkiewicz wpływy do budżetu miasta na rok 2022 w porównaniu do 2021 roku będą niższe o 231 milionów złotych. Wpływ na to będzie miał brak dotacji celowej, w tym wypłata świadczeń 500 plus i 300 plus.

W przypadku udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych tj. podatku PIT, wpływ według szacunków wyniesie 938 milionów złotych, co w porównaniu do roku bieżące jest spadkiem o 270 milionów złotych.

W przypadku dochodów i wydatków ogółem w projekcie budżetu miasta zakładany jest deficyt w wysokości 709,7 milionów złotych, o ponad 140 milionów złotych mniej w kontekście 2021 roku. Miasto Gdańsk na rok 2022 prognozę dochodów oszacowało na 3730,3 milionów złotych, zaś wydatki według szacunków wyniosą 4440 milionów złotych.

Jako przyczyny deficytu Izabela Kuś, Skarbnik Miasta Gdańska wymieniła m.in. rosnące wydatki, na które składa się m.in. wzrost cen usług, kosztów pracy i energii także dla zadań publicznych, wzrost minimalnego wynagrodzenia do 3010 złotych oraz inflację, która według szacunków UM w Gdańsku na koniec roku 2021 przewidywana jest na poziomie ok. 7 procent. Ponadto wpływ na powiększający się deficyt mają również spadające dochody, co zdaniem Izabeli Kuś jednoznacznie pokazuje jakie skutki niesie za sobą wprowadzenie Polskiego Ładu

Dochody bieżące na rok 2022 zakładają spadek o 5,8 procent tj. o 210,1 milionów złotych w porównaniu do roku 2021.

Dochody bieżące:

  • Udział w podatku dochodowym od osób fizycznych - 938 milionów (spadek o 7,4 procent).
  • Subwencje z budżetu państwa (w tym część oświatowa) - 655,3 milionów złotych (spadek o 11,9 procent).
  • Podatki i opłaty lokalne (w tym podatek od nieruchomości) - 568,8 milionów złotych (wzrost o 3,8 procent).
  • Dotacje celowe na zadania zlecone (w tym program 500 plus) - 335,3 milionów złotych (spadek o 40,8 procent).
  • Dochody z mienia komunalnego - 167 milionów złotych (spadek o 18,9 procent).
  • Udział w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) - 163,5 milionów złotych (wzrost o 45,1 procent).
  • Dotacje celowe na zadania własne (w tym z budżetu UE) - 79,4 milionów złotych (spadek o 17,5 procent).

Wydatki bieżące:

  • Oświata i wychowanie oraz edukacyjna opieka wychowawcza - 1269,3 milionów złotych (wzrost o 2,3 procent).
  • Drogi i komunikacja zbiorowa - 615,3 milionów złotych (wzrost o 9,9 procent).
  • Rodzina (program 500 plus, Gdański Bon Żłobkowy) - 371,8 milionów złotych (spadek o 35,8 procent)
  • Gospodarka komunalna i ochrona środowiska - 322,6 milionów złotych (wzrost o 4 procent).
  • Administracja publiczna - 200,5 milionów złotych (wzrost o 5 procent).
  • Opieka społeczna i zadania w zakresie polityki społecznej - 203,9 milionów złotych (wzrost o 0,6 procent).
  • Działalność kulturalna (łącznie z dotacjami dla instytucji kultury) - 97,9 milionów złotych (wzrost o 7,6 procent).
  • Wplata do budżetu państwa - 60,3 milionów złotych (wzrost o 2,4 procent).
  • Kultura fizyczna i sport - 40,9 milionów złotych (wzrost o 7,3 procent).

Według informacji przedstawionych w Sali Obrad Rady Miasta Gdańska 28,6 procent budżetu miasta tj. 1269,3 milionów złotych wydatkowane będzie na oświatę i wychowanie. 17,6 procent, a więc 779,3 milionów złotych przeznaczonych zostanie na inwestycje, 17,5 procent tj. 778,1 milionów złotych to inwestycje własne, 13,9 procent (615,3 milionów złotych) trafi na drogi i komunikację zbiorową, zaś 7,6 procent j. 335,3 milionów złotych wydane zostanie na wydatki na zadania zlecone i powierzone. Największa część budżetu tj. 32,5 procent, a więc 1442 milionów złotych to pozostałe wydatki, jakie ponosi Miasto Gdańsk.

Jednym z kluczowych czynników wpływających na budżet miasta, na które zwróciła uwagę Izabela Kuś są wydatki na komunikację miejską, na którą nakład od 2019 roku wzrósł o blisko 200 milionów złotych i na 2022 roku szacowany jest na poziomie 522 milionów złotych. Wpływ na to ma m.in. niska sprzedaż biletów oraz rezygnacja części mieszkańców z komunikacji zbiorowej z uwagi na pandemię koronawirusa.

W 2022 roku Miasto Gdańsk na wydatki inwestycyjne zamierza wydać 779,3 milionów złotych, co składa się na:

  • 308,2 milionów złotych - transport i łączność.
  • 123,7 milionów złotych - gospodarka mieszkaniowa.
  • 76,2 milionów złotych - oświata i wychowanie.
  • 71 milionów złotych - wydatki pozostałe.
  • 63,8 milionów złotych - kultura.
  • 48,2 milionów złotych - gospodarka komunalna i ochrona środowiska.
  • 41,4 milionów złotych - rolnictwo i łowiectwo.
  • 36,1 milionów złotych - kultura fizyczna.
  • 10,7 milionów - różne rozliczenia.

Do największych inwestycji, jakie Miasto Gdańsk planuje w 2022 roku należy zaliczyć:

  • 1. Rewitalizacja gdańskich dzielnic - 94,3 milionów złotych.
  • 2. Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków - 48,9 milionów złotych.
  • 3. Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitarnej - 43,9 milionów złotych.
  • 4. Gdański Program Przeciwpowodziowy i systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich - 41,4 milionów złotych.
  • 5. Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej - etap IV A (Nowa Warszawska) - 40,9 milionów złotych.
  • 6. Budowa i przebudowa dróg lokalnych w różnych dzielnicach miasta (w tym ul. Kielnieńska na odcinku od obwodnicy S6 od wiaduktu kolejowego na styku Obwodnicy Trójmiasta z Obwodnicą Metropolitarną Etap I) - 36,7 milionów złotych.
  • 7. Modernizacja drogowych obiektów inżynieryjnych - 36,1 milionów złotych.
  • 8. Modernizacje w obiektach oświatowych - 31,3 milionów złotych.
  • 9. Rozbudowa ul. Kartuskiej na odcinku od ul. Otomińskiej do granicy miasta Gdańska w ciągu drogi krajowej nr 7 (Trasa W-Z IIII) - 19,6 milionów złotych.

Według szacunków Urzędu Miasta Gdańska dług planowany na koniec 2022 roku wyniesie 1860,8 milionów złotych, co przy 3730,3 milionach złotych dochodu stanowi 49,88 procent udziału długu do dochodów miasta ogółem.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaprezentowano budżet Gdańska na 2022 rok. Prognoza zwiastuje koniec Polski samorządnej? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto