Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaprojektowano nowy budynek LOT-u [WIZUALIZACJE]. Jury miało pewien niedosyt ...

Maciej Pietrzak
KD Kozikowski Design
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną budynku LOT-u przy Bramie Wyżynnej w Gdańsku. Najwcześniej za trzy lata stanie on w miejscu dawnej siedziby.

Choć jury nie przyznało pierwszej nagrody, to inwestor do dalszych prac projektowych zaprosił laureata drugiego miejsca - gdańską pracownię KD Kozikowski Design.

Przypomnijmy. Właściciel terenu przy ul. Wały Jagiellońskie 2/4 - firma Elfeko z Gdyni ogłosiła wiosną konkurs, przy współpracy z Oddziałem "Wybrzeże" Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zadanie jakie postawiono przed uczestnikami to zaprojektowanie budynku w którym znajdować ma się hotel, biura i pasaż handlowo-usługowy. Oprócz samego budynku architekci musieli też zaproponować zagospodarowanie okolicznego terenu.
Żadna z finałowych sześciu prac nie usatysfakcjonowała w pełni jury konkursu.

Oczekując interesujących projektów, które mogą stać się ikonami Gdańska, widzimy daleko idącą powściągliwość, nieśmiałość w proponowaniu czegoś, co może być odniesieniem do architektury w kraju, a nawet na świecie. Nie przyznaliśmy pierwszej nagrody, manifestując pewien niedosyt w tej kwestii - komentował wyniki przewodniczący jury Paweł Wład Kowalski, prezes SARP odział Wybrzeże.

Nie oznacza to, że konkurs został nierozstrzygnięty. Najlepiej oceniona i nagrodzona II nagrodą (w wysokości 45 tys. zł) została koncepcja pracowni KD Kozikowski Design.

Wyróżnienie (i 25 tys. zł) otrzymali również za swoją pracę architekci z pracowni EovaStudio z hiszpańskiej Sewilli. Ich wizja została uznana za najodważniejszą, ale miała sporo niedociągnięć związanych chociażby z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego terenu.

- Uznaliśmy, że budynek od strony Wałów Jagiellońskich musi lekko szokować, stąd wprowadzenie architektury typowej dla biurowców w połączeniu z charakterystyczną dla Gdańska ceglaną. Bryła jest od tej strony dość mocna, ale dzięki temu wykorzystaliśmy cała działkę. Zastosowaliśmy też podwójny system szklenia. Od strony Targu Węglowego bryła jest bardziej regularna, wykorzystano w niej materiały zastosowane w okolicznych budynkach czyli piaskowiec i cegłę - mówi o zwycięskim projekcie Krzysztof Cichon z Kozikowski Design.

- Tę pracownię zaprosimy do dalszych prac nad projektem architektoniczno - budowalnym. Równolegle prowadzone będą prace archeologiczne, które potrwają mniej więcej rok. Obecny budynek LOT-u zostanie rozebrany nie wcześniej niż jesienią 2018 r., a nowy obiekt powstanie najwcześniej pod koniec 2020 r. - mówił o dalszych krokach w sprawie inwestycji Tomasz Feil, prezes zarządu firmy Elfeko

PERYSKOP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto