Zarządzanie i ekonomia hitami na Politechnice Gdańskiej –18 osób na miejsce!

Katarzyna Gruszczyńska
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska Karolina Misztal
Poznaliśmy wyniki rekrutacji na Politechnikę Gdańską - największą uczelnię techniczną na Pomorzu. Które kierunki były najbardziej oblegane w rekrutacji na rok akademicki 2019/2020?

O miejsce na studiach stacjonarnych na Politechnice Gdańskiej ubiegało się w sumie 26663 kandydatów (w tym 25324 os. na studia I stopnia). Dziś cieszą się 4305 przyjęte osoby, w tym 3740 osób na studia I stopnia.

Zarządzenie w języku angielskim, ekonomia, gospodarka przestrzenna, mechatronika oraz zarządzanie i inżynieria produkcji – to najpopularniejsze kierunki studiów na Politechnice Gdańskiej w rekrutacji na rok akademicki 2019/2020.

Najpopularniejsze kierunki na Politechnice Gdańskiej

Najwięcej zgłoszeń w przeliczeniu na jedno miejsce odnotowano na kierunku Zarządzanie w języku angielskim (18,3 os. na miejsce) oraz na ekonomii (17,7 os. na miejsce) na Wydziale Zarządzania i Ekonomii.
Niemal 15 osób (14,9 os. na miejsce) ubiegało się o miejsce na kierunku Gospodarka przestrzenna na Wydziale Architektury oraz na kierunku Mechatronika (14,5 os. na miejsce) na Wydziale Mechanicznym.
W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków znalazło się także zarządzenie i inżynieria produkcji (13 os. na miejsce), również na Wydziale Mechanicznym.

Największą liczbę zgłoszeń odnotowano na kierunku informatyka na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki – 1790.

Rekrutacja uzupełniająca

Ewentualna rekrutacja uzupełniająca odbędzie się we wrześniu. Pod koniec sierpnia na stronie pg.edu.pl/rekrutacja opublikowany zostanie komunikat, czy i na których kierunkach odbędzie się nabór dodatkowy – wrześniowy.

Hity z ubiegłego roku

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku rekrutacyjnym hitem na Politechnice Gdańskiej była ekonomia z 33 kandydatami na jedno miejsce! Niewiele mniej, bo 28,8 osób na miejsce chciało studiować zarządzanie (studia prowadzone w języku angielskim), a 22,5 os. - analitykę gospodarczą. Z kolei o przyjęcie na gospodarkę przestrzenną oraz zarządzanie inżynierskie ubiegało się po ok. 16 osób na jedno miejsce.

Obniżona punktacja

Warto dodać, że podczas tegorocznej rekrutacji na Na Politechnikę Gdańską, w związku z trudną maturą rozszerzoną z matematyki i bardzo niskimi wynikami kandydatów z tego przedmiotu, na Wydziale Zarządzania i Ekonomii obniżono minimalne progi punktowe m.in. na studia stacjonarne: Analityka gospodarcza, Ekonomi, Zarządzanie inżynierskie oraz studia niestacjonarne: Analityka gospodarcza niestacjonarne i Zarządzanie inżynierskie.

Jak się odwołać?

Decyzje negatywne zostaną rozesłane (w wersji papierowej) przez Wydziałowe Komisje Rekrutacyjne w przyszłym tygodniu. Od otrzymanej decyzji negatywnej maturzysta ma prawo odwołać się w ciągu 14 dni od dnia jej odbioru. Podstawą odwołania może być jedynie wskazanie naruszenia warunków i trybu rekrutacji na studia. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem organu, który wydał decyzję - czyli wysłać do tej samej Wydziałowej Komisji. Wyniki odwołań zostaną opublikowane 6 września na koncie kandydata około godziny 15.

Jak się przenieść na inny kierunek?

Jeśli dostałeś się na studia, ale chciałbyś jednak przenieść się na inny kierunek, np. z niższych preferencji, a spełniłeś na nim kryterium punktowe, możesz napisać podanie do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Podanie należy dostarczyć do Komisji Wydziałowej (ewentualnie za pośrednictwem dziekanatu, jeśli WKR nie urzęduje) w wersji papierowej. Czas na złożenie prośby o przeniesienie upływa 20 sierpnia br.

Ważne! Nie uruchomiono tych kierunków:

- Korozja, studia stacjonarne I stopnia
- Zielone technologie i monitoring, studia stacjonarne II stopnia
- Geodezja i kartografia, studia niestacjonarne I stopnia
- Geodezja i kartografia, studia stacjonarne II stopnia

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie www.pg.edu.pl

POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Wszyscy chcą zarządzać
Dodaj ogłoszenie