Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaułek Zachariasza Zappio w Gdańsku. Miejsce wielu pocałunków i bogatej historii miasta

Maja Czech
Maja Czech
Taka jest historia historycznego zaułka w Gdańsku
Taka jest historia historycznego zaułka w Gdańsku Tomasz Bolt/Jakub Steinborn
„W Gdańsku-Śródmieściu zaułkowi przy północnej i wschodniej stronie kościoła św. Jana nadaje się nazwę Zaułek Zachariasza Zappio” - głosi uchwała Rady Miasta Gdańska z 25 marca 1999 roku. Zaułek Zachariasza Zappio to piękna uliczka, która dla wielu turystów pozostaje tajemnicą. Sprawdźcie, kim jest patron gdańskiego zaułka i jaka jest jego historia.

W skrócie

Zaułek Zachariasza Zappio w Gdańsku - historia i legenda

To również tzw. "zaułek pocałunków". Nie bez powodu. Zaułek Zachariasza to miejsce ustronne, ukryte przed tłumnymi ulicami Gdańska-Śródmieścia. Romantyczna nazwa wynika jednak nie tylko z lokalizacji uliczki, ale również z legendy z nią związaną.

Taka jest historia historycznego zaułka w Gdańsku
Taka jest historia historycznego zaułka w Gdańsku Tomasz Bolt/Jakub Steinborn
  • Legendy podają, że ten niewielki zakątek był świadkiem tragicznej miłości mnicha z pobliskiego klasztoru i młodej mieszczanki. Zakochani, w sekrecie przed przełożonymi zakonnika, zamieszkali razem w jego komnacie. Niestety ich tajemnica szybko wyszła na jaw i dziewczyna została wypędzona ze świętych murów. W rozpaczy i tęsknocie za ukochaną mnich skoczył z dachu kościoła. To, co się stało z dziewczyną, do dziś pozostaje tajemnicą. Dla upamiętnienia historii o tragicznej miłości zakątek nazwano Zaułkiem Pocałunków. Historia gorącego i zakazanego uczucia od lat przyciąga zakochanych, którzy właśnie tu wyznają sobie miłość - czytamy na mercure.accor
Taka jest historia historycznego zaułka w Gdańsku
Taka jest historia historycznego zaułka w Gdańsku Tomasz Bolt/Jakub Steinborn

Zaułek Zachariasza Zappio - położenie

Tajemnice uliczki odkrywa między innymi autor bloga fabrykaczasuulotna.com, który sugeruje, że zaułek powstał prawdopodobnie po likwidacji cmentarza, który bezpośrednio przylegał do kościoła. Zaułek biegnie między kamienicami ul. Straganiarskiej i Warzywniczej a murami kościoła św. Jana.

Taka jest historia historycznego zaułka w Gdańsku
Taka jest historia historycznego zaułka w Gdańsku Tomasz Bolt/Jakub Steinborn

Zachariasz Zappio

Zachariasz Zappio to zasłużony dla Gdańska fundator wielu renowacji i udoskonaleń - szczególnie we wspomnianym kościele św. Jana. Urodził się około roku 1620 w roku 1644 jako bogaty kupiec. Był wieloletnim członkiem rady kościoła św. Ja­na i jej kuratorem odpowiedzialnym za sprawy finansowe i budowlane. Jako czło­wiek niezwykle zamożny ufundował obrazy, zegar, żyrandol, lichtarze, chrzcielnicę, a także pokrywał koszty związane z odna­wianiem ołtarzy, ambony i organów.

W roku 1664 umieścił w kościele św. Jana własne epitafium (znajdujące się obecnie w Bazyli­ce Mariackiej), na którym znalazły się po­piersia jego żony Katarzyny i jego własne oraz portret klęczącej córki Adelgundy na­malowany przez Andrzeja Stecha. 129 razy spełniał wraz z żoną obowiązki rodziców chrzestnych dla podreperowania stanu majątkowego ubogich rodziców noworodków. Opiekował się ubogimi i niezamożnymi stu­dentami. Dla nich utworzył specjalną funda­cję, rozdzielającą około trzystu zapomóg rocz­nie, na podstawie wydawanych podopiecz­nym specjalnych znaczków ołowianych z imieniem darczyńcy i datą (wiele takich znaków zachowało się w licznych zbiorach numizmatycznych, między innymi w Gabinecie Numi­zmatycznym Biblioteki Gdańskiej PAN).

Źródło: Mieczysław Abramowicz, Pierwodruk: „30 Dni” 4/2000

CZYTAJ TAKŻE: Piękne i unikatowe nasze bałtyckie wydmy. Trochę wiosennej pustyni nad Morzem Bałtyckim

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaułek Zachariasza Zappio w Gdańsku. Miejsce wielu pocałunków i bogatej historii miasta - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto