Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawał płuca – objawy, przyczyny, leczenie

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Zawał płuca to – w przeciwieństwie do zawału serca – mało znany temat. Dowiedz się, jakie są jego przyczyny!

Zawał płuca to powikłanie zatoru tętnicy płucnej, czyli gwałtownego zamknięcia światła rozgałęzień tętnicy płucnej. Jego objawy są zbliżone do symptomów zawału mięśnia sercowego, zaliczają się bowiem do nich duszności, tępy ból w okolicy mostka, przyspieszony oddech i uczucie niepokoju. U niektórych osób występuje także kaszel i gorączka. Jakie są przyczyny zawału płuca i jak wygląda jego leczenie?

Zator płucny a zawał płuca

Zator tętnicy płucnej (zatorowość płucna) to z reguły wynik zakrzepicy żył głębokich. Do zatoru dochodzi w następstwie oderwania się skrzepliny od ściany żyły – skrzeplina ta jest transportowana z krwią do prawej części serca i do tętnicy płucnej. Tam blokuje tętnicę płucną lub jej gałąź, nie dopuszczając tym samym do przepływu krwi przez płuca.

Gdy materiał zatorowy zaczopuje gałąź tętnicy płucnej, należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia zawału płuca. Co ciekawe, zawał nie występuje u wszystkich osób dotkniętych problemem zatorowości płucnej – jak pokazują dane statystyczne, powikłanie to ma miejsce u 10–15% pacjentów.

Kiedy dochodzi do zawału płucnego?

Aby u chorego z zatorowością płucną doszło do zawału płucnego, zablokowaniu musi ulec jedno z mniejszych naczyń krążenia płucnego (średnica tego naczynia nie może przekraczać 3 mm), przy czym muszą wystąpić „sprzyjające” okoliczności, takie jak: starszy wiek pacjenta, lewokomorowa niewydolność serca lub inne schorzenia płuc (zapalenie płuc, zapadnięcie płuca w związku z odmą płucną, niedodma, nowotwór). Jeśli zator ma miejsce w dużej gałęzi tętnicy płucnej lub w samej tętnicy, wstrząs powoduje nagłą śmierć chorego.

Jak objawia się zawał płuca?

Silny ból w okolicy klatki piersiowej oraz kaszel to objawy, które mogą wskazywać na zatorowość płucną powikłaną zawałem płuca. Symptomy te pojawiają się zwykle w ciągu kilku godzin od wystąpienia zatoru i świadczą o obecności ogniska martwicy w tkance płucnej. Stan ten jest następstwem niedotlenienia tkanki płucnej i wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia.

Dlaczego tylko 10–15% osób z zatorowością płucną doświadcza zawału płuca? Stosunkowo niewielka liczba przypadków zawału to wynik specyficznej budowy płuc, które są unaczynione przez gałęzie tętnic oskrzelowych oraz przez tętnicę płucną, czyli łącznie przez dwa odrębne układy. Jeśli jeden z układów jest niewydolny, drugi w pewnym stopniu kompensuje braki w dostawie tlenu. W praktyce oznacza to, że tętnice oskrzelowe, które należą do krążenia systemowego, w sytuacji alarmowej, takiej jak zator tętnicy płucnej, mogą aż trzykrotnie zwiększyć przepływ krwi i tym samym dotlenić płuca.

Rozpoznanie i leczenie zawału płuca

W przebiegu zawału płuca dochodzi do obumarcia fragmentu płuca – zwykle jest to płat dolny prawego lub lewego płuca. Świeże ognisko zawałowe w badaniu autopsyjnym ma ciemnoczerwony odcień. Podstawą leczenia zawału płuca jest dotlenienie płuca i niedopuszczenie do zakażenia tkanki martwiczej.

Symptomy zawału płuca bywają bagatelizowane, co stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta. Pamiętajmy, że stan ten może wystąpić nie tylko u osób z zatorowością płucną, lecz także u chorych na anemię sierpowatą i pacjentów z zakażeniem w obrębie naczyń lub chorobą zapalną naczyń. Zator stanowiący przyczynę zawału płuca może wynikać także z przedostania się komórek nowotworowych do naczyń.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto