Zbyt wysoki poziom żelaza we krwi zwiększa ryzyko cukrzycy

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Dzień bez czerwonego mięsa jest dla ciebie dniem straconym? Narażasz się na cukrzycę typu 2!

Nieodpowiednia dieta wpływać może na większe ryzyko cukrzycy typu 2. Jednak do choroby przyczyniają się nie tylko słodkości. Jak dowodzą specjaliści z Harvardu, niekorzystnie na stan organizmu wpływa także bogate w żelazo czerwone mięso. Nawet niewielka jego porcja może zwiększyć ryzyko rozwoju cukrzycy. Jak się okazuje, zachorowanie jest jeszcze bardziej prawdopodobne, gdy spożywamy mięso przetworzone.

Związek pomiędzy czerwonym mięsem i cukrzycą

W badaniu specjalistów z Harvard School of Public Health udział wzięło blisko 200 000 osób. Wypełniły one specjalne ankiety, dotyczące stylu życia i nawyków żywieniowych, a więc czynników w największym stopniu wpływających na zachorowanie. Jak stwierdzili badacze, jedna porcja (85 g) nieprzetworzonego czerwonego mięsa, czyli na przykład średniej wielkości hamburger, wiąże się ze wzrostem ryzyka choroby o 12%. W przypadku mięsa przetworzonego, wykorzystywanego np. w hot dogach, ryzyko cukrzycy wzrasta nawet do 32%. Dzieje się tak pomimo faktu, że ilość mięsa znajdująca się w tym daniu jest znacznie mniejsza niż w hamburgerze.

Jak podają autorzy badania, negatywny wpływ czerwonego mięsa na organizm ludzki wynika z wysokiej zawartości żelaza. We wcześniejszych badaniach ukazano, że podwyższone stężenie związku we krwi podnosi poziom substancji zapalnych, odpowiedzialnych za destrukcję komórek beta, które z kolei produkują insulinę. Tymczasem niewystarczająca ilość hormonu ułatwia odkładanie się cukru we krwi i przyczynia się do rozwoju cukrzycy.

Objawy cukrzycy
Ponieważ objawy cukrzycy typu 2 nie są unikalne, co oznacza, że wiązać się mogą także z innymi schorzeniami, choroba często rozwija się w ukryciu. W niektórych przypadkach w początkowej fazie rozwoju przebiega bezobjawowo. Z tego powodu często diagnozowana jest przypadkiem, na przykład podczas badań kontrolnych.

Wizytę u specjalisty warto jednak odbyć, gdy zaobserwujemy częstsze niż zwykle oddawanie moczu, niewyjaśnioną utratę lub przyrost wagi, nadmierne pragnienie i suchość w ustach, zmęczenie, bóle głowy, wolne gojenie się ran czy częste napady głodu. Wśród innych objawów wymienia się uczucie mrowienia w kończynach, częste stany zapalne, zaburzenia widzenia, suchą skórę oraz trudny do złagodzenia ból.

Profilaktyka i leczenie cukrzycy

Cukrzyca typu 2 występuje u 80% diabetyków i związana jest z upośledzonym wydzielaniem insuliny oraz insulinoopornością, czyli brakiem wrażliwości komórek ciała na działanie hormonu. Oprócz czynników genetycznych na rozwój schorzenia wpływać może również styl życia – brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta, a także otyłość, zwłaszcza brzuszna. Z tego powodu cukrzycy typu 2 zapobiegać można poprzez zmiany w zakresie stylu życia, a przede wszystkim sposobu żywienia i aktywności fizycznej.

Wskazane jest utrzymywanie zdrowej wagi i zaprzestanie palenia papierosów. Istotne jest również skuteczne zwalczanie stresu, który osłabia organizm i może zwiększać ryzyko cukrzycy, w szczególności wśród mężczyzn. Czerwone mięso zastąpić można innymi źródłami białka, takimi jak ryby i ubogie w tłuszcz produkty mleczne. Ograniczyć należy także ilość spożywanej soli i alkoholu.

Dopiero gdy podobne zmiany nie pozwalają na uregulowanie poziomu cukru we krwi, konieczne okazuje się leczenie farmakologiczne. Stosuje się przede wszystkim leki doustne, zmniejszające poziom cukru we krwi. Gdy i ta forma terapii nie przynosi rezultatu, lekarz sięga po insulinę. W rzadkich przypadkach przeprowadza się przeszczep trzustki. Przeważnie dotyczy to osób z niewydolnością nerek, które jednocześnie otrzymują nową nerkę.

Wsparcie redakcyjne od:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kasia
Przy podwyższonym żelazie od razu trzeba zrobić badanie DNA na hemochromatozę. I jeśli wyjdzie gen - wprowadzić leczenie. Bo z żelazem nie ma żartów. A hemochromatoza potrafi się długo rozwijać w ukryciu. A jak się wcześnie wie o tym genie to można szybko zacząć działać i uratować wątrobę, serce, stawy.
A
Andrzej
Takie zbijanie żelaza na własną rękę nic nie da jeżeli nie zna się prawdziwej przyczyny gromadzenia się żelaza. Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy nie choruje się na chorobę genetyczną - hemochromatozę. Jest on bardzo częsta wbrew pozorom. Jeżeli się ma obciążenie genetyczne to żadna dieta nie pomoże – tylko upusty krwi. Bez tego właśnie może dojść do cukrzycy.
m
mirka
nic w nadmiarze nie służy. ja postanowiłam pozbyć się kilku kilogramow na lato i chcę opracować skuteczną dietę. nie lubię zajęć grupowych, na siłownię też raczej nie będę chodzić. najbardziej mi sie podoba opcja odchudzania sie domowymi metodami. wczoraj skontaktowałam się przez internet z dietetyczką na http://promocjadiety.pl/plan-diety i już wiem co warto robić, żeby schudnąć :)
d
doc Nowakowski
Po wieloletnich badaniach stwierdziłem zupełnie inne fakty. Diametralnie różniące się od badań specjalistów z Harvard School of Public Health. Otóż zjedzenie jednego hamburgera zwiększa ryzyko nie o 12, a o 13%.. Zatem- zjedzenie ośmiu hamburgerów to pewna cukrzyca następnego dnia, na 104 procent.
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie