MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zdążyć przed ustawą

Anna Dargiewicz
Obecnie uprawnieni do świadczeń przedemerytalnych szturmują urzędy.
Fot. archiwum
Obecnie uprawnieni do świadczeń przedemerytalnych szturmują urzędy. Fot. archiwum
Pomysły premiera Hausnera jeszcze nawet nie przybrały formy ustawy, a już widać ich efekty - długie kolejki po świadczenia przedemerytalne. Zmian będzie wiele. Jedną z nich jest granica wieku.

Pomysły premiera Hausnera jeszcze nawet nie przybrały formy ustawy, a już widać ich efekty - długie kolejki po świadczenia przedemerytalne.

Zmian będzie wiele. Jedną z nich jest granica wieku. Obecnie kobieta chcąca ubiegać się o takie świadczenie musi mieć 50 lat, a mężczyzna 55 lat. Jeżeli przejdą propozycje premiera, panie będą musiały mieć 56 lat, a panowie 61. Do tego trzeba mieć odpowiednio 20 lat i 25 lat pracy za sobą. W przyszłym roku, ale nie od 1 stycznia.

- Nie ma powodów do obaw - mówi Kazimierz Wiśniewski, zastępca dyrektora ds. ewidencji i świadczeń Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. - Nowa ustawa o świadczeniach przedemerytalnych wejdzie w życie prawdopodobnie z końcem I kwartału 2004 r.

Do 2006 r. natomiast nie zniknie samo prawo do wcześniejszej emerytury. Tymczasem powiatowe urzędy pracy odnotowały w grudniu ponaddwukrotny wzrost liczby osób rejestrujących się i wnioskujących o prawo do świadczeń przedemerytalnych. W PUP w Gdańsku od początku miesiąca przyjęto 300 wniosków, w PUP w Kościerzynie 30, przy średnio 5-10 wnioskach miesięcznie wcześniej. Znacznie większą liczbę wniosków rozpatrzył również Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku.

Bardziej od komunikatów Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, w których podkreśla się, że ustawa jest na razie w fazie projektu, przemawia fakt planowanych ograniczeń. A będzie ich sporo i wszystkie mają na celu zmniejszenie wydatków państwa. Przejście na wcześniejszą emeryturę możliwe będzie sześć lat później dla kobiet i mężczyzn. Zaostrzone mają zostać także kryteria zatrudnienia. Teraz warunkiem przyznania świadczenia przedemerytalnego jest zwolnienie z powodu złej ekonomicznej sytuacji zakładu. Według projektu, przedsiębiorstwo musi być w stanie likwidacji lub niewypłacalności.

- Projekt ustawy ma również i dobre strony - twierdzi Kazimierz Wiśniewski. - Fakt, że kryteria przyznawania prawa do świadczeń przedemerytalnych zostaną zaostrzone. Ale poszerzy się grupa uprawnionych. O świadczenia te będą mogły występować osoby, które prowadziły działalność gospodarczą i ją zlikwidowały.

Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Urzędy Pracy zgodnie przyznają, że wprowadzenie zmian jest już nieuniknione. Jakie to ostatecznie będą zmiany - tego już przewidzieć się nie da.
- Do 15 stycznia można wziąć udział w debacie na temat świadczeń - przypomina Ewa Pancer, rzecznik prasowy Odziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku. - To czas, by wszyscy mogli wyrazić swój sprzeciw, zaopiniować projekt zmian, przedstawić pomysły.

Po zakończeniu publicznej debaty podjęte zostaną prace nad projektem ustawy. O terminie wejścia ustawy w życie będzie można mówić, kiedy gotowy projekt trafi do Sejmu.
Jeśli dynamika rejestracji osób z prawem do wcześniejszej emerytury nie zmieni się, pod koniec grudnia powiatowe urzędy pracy przyjmą nie dwukrotnie, a trzy- lub czterokrotnie więcej wniosków. Zdaniem Kazimierza Wiśniewskiego, to grozi niemal paraliżem pracy urzędów.

Można uniknąć jednak stania w kolejkach, rejestrując się w urzędzie pracy w pierwszych miesiącach 2004 r.
Wniosek rozpatrywany będzie według przepisów obecnej ustawy, nawet gdy zostanie on złożony dzień przed wejściem nowych przepisów w życie.

Jakie zmiany

Uprawnieni do otrzymania świadczeń

Jest:

kobieta ukończyła 50 lat, a mężczyzna 55 lat do dnia zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym byli zatrudnieni przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, a okres uprawniający do emerytury wyniósł 30 lat dla kobiet, a 35 dla mężczyzn;

Będzie:

56 lat w przypadku kobiet i 61 lat w przypadku mężczyzn w sytuacji upadłości lub likwidacji zakładu pracy (w innym przypadku wprowadza się zmiany w kodeksie pracy zakazujące zwolnień w tej grupie pracowniczej), a okres uprawniający do emerytury dla kobiet 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat;

dla prowadzących działalność gospodarczą przez okres nie krótszy niż 24 miesiące i do dnia ogłoszenia upadłości osiągnęli wiek 56 lat kobieta i 61 lat mężczyzna i posiadają okres uprawniający do emerytury odpowiednio 20 i 25 lat.

Ile oszczędności

31 października 2003 r. w powiatowych urzędach pracy województwa pomorskiego zarejestrowanych było 9770 osób uprawnionych do świadczenia przedemerytalnego, tj. o 324 osoby więcej niż we wrześniu. W Gdańsku na koniec listopada w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowane były 2292 osoby ze świadczeniami.

Jak uzyskać świadczenia

Teraz:

trzeba zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna; już następnego dnia od dnia rejestracji nabywa się prawo do świadczenia;

urząd pracy przekazuje wniosek do ZUS, który nalicza wysokość emerytury; do momentu decyzji o przyznaniu świadczenia UP wypłaca zaliczkowo 120 proc. wysokości zasiłku;

jeśli wniosek rozpatrzono pozytywnie, wypłacane jest w urzędzie pracy świadczenie w wysokości 80 proc. kwoty emerytury określonej w decyzji ZUS, ale nie mniejsze niż 120 proc. i nie więcej niż 200 proc. podstawowego zasiłku dla bezrobotnych; obecnie jest to min. 603,90 zł brutto i max. 1006,40 zł brutto.

Po wejściu ustawy, czyli najwcześniej 31 marca 2004 r.

trzeba zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna; prawo do świadczenia nabywać się będzie 6 miesięcy od dnia rejestracji; w tym okresie urząd pracy będzie organizował szkolenia i warsztaty, które mają pomóc w znalezieniu kolejnej pracy;

po upływie 6 mies. osoby te będą mogły ubiegać się o przyznanie świadczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych;

od czerwca 2004 r. świadczenia wypłacane będą przez ZUS;

zmianie ulegnie także wysokość świadczenia; nie zmieni się kwota bazowa i wskaźniki, od których zależy emerytura.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto