Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Mazowsze w Ergo Arenie. Zobacz, jak tańczył [zdjęcia]

Przemysław Winter
W niedzielne popołudnie 3 czerwca w Ergo Arenie wystąpił Zespół Mazowsze, legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych. Artyści dali wspaniały występ, który publiczność nagrodziła owacjami na stojąco. Co cieszy, na widowni poza starszymi osobami (tych było oczywiście najwięcej) widać też było ludzi młodych, co znaczy, że polski folklor ma wartość ponadpokoleniową.

Zespół świętuje w tym roku siedemdziesięciolecie swojego istnienia. Jubileusz zbiegł się z obchodzącym w tym roku stuleciem niepodległości Polski. W programie dwuczęściowego koncertu pojawiły się zatem, obok tańców i śpiewów z różnych regionów Polski, także popularne utwory patriotyczne, m.in. „My Pierwsza Brygada” czy „Warszawskie dzieci”. Najważniejszy jednak w całym koncercie był polski folklor.

Mazowsze propaguje ludowe tańce i pieśni nie tylko z centralnej Polski. Stroje, rytmy i melodie zmieniały się w czasie koncertu bardzo często. Pojawiły się m.in. stroje kaszubskie, co publiczność nagrodziła specjalnymi brawami. Były stroje krakowskie, z Opoczna czy Łowicza. Entuzjazm publiczności obudził żywiołowy taniec z ciupagami, a także występ solowy „Furmana”, który pierwotnie był wykonany przez Stanisława Jopka. W dwuczęściowym koncercie tancerze i śpiewacy Mazowsza pokazali całe piękno polskiej kultury ludowej.

Druga część rozpoczęła się od akcentu związanego z jubileuszem zespołu. Zostały odczytane dwa fragmenty książki Teresy Kotapskiej „Byłam w Mazowszu” , wręczonej w przerwie Jackowi Bonieckiemu, wieloletniemu dyrektorowi Mazowsza i jego dyrygentowi. Książkę wręczyła sama Teresa Kotapska – wieloletnia członkini „Mazowsza”, która do zespołu trafiła w 1949 roku, kiedy miała 18 lat. Dyrygent po odczytaniu fragmentów książki zaprosił na scenę Panią Teresę, a publiczność przywitała ją gromkimi oklaskami.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego to jeden z największych tego rodzaju zespołów artystycznych. Tworzy go 140 artystów scenicznych : soliści, balet, chór (a w nim także tancerze, którzy łączą podczas występów śpiew z tańcem), a także orkiestra, której dyryguje wspomniany Jacek Boniecki. Pomimo biegu czasu, a także zmieniającego się składu zespołu idea propagowania polskiego folkloru została niezmienna. I niezmiennie podoba się Polakom.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto