Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Brama w Gdańsku. Wystawa Bartholomäus Schachm od wtorku

Marek Adamkowicz
Egzotyczny, tajemniczy, ale przede wszystkim bajecznie kolorowy - tak wygląda Orient na wystawie "Bartholomäus Schachman, (1559-1614): Sztuka podróży".

Ekspozycja, którą od dzisiaj można oglądać w Zielonej Bramie, spina dwa, jakże odległe, światy: Gdańsk przełomu XVI i XVII w. oraz Imperium Osmańskie sułtana Murada III (1546-1595). Łącznikiem jest w tym przypadku album z akwarelami z około 1590 r. - zapis podróży gdańskiego rajcy i burmistrza, bibliofila i kolekcjonera Bartholomäusa Schachmana.

- Schachman był człowiekiem wykształconym, studiował w Akademii Krakowskiej i na uniwersytecie w Sienie, ale poznawanie świata wyłącznie poprzez księgi mu nie wystarczało - opowiada Wojciech Bonisławski, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. - Wiedzę zdobywał również podróżując. Z tego względu nadano mu przydomek Ulisses.

Sprawdź imprezy w Gdańsku

Pamiątką z wyprawy na Bliski Wschód jest wspomniany album. Uwieczniono w nim scenki rodzajowe, zdarzenia, typy postaci, jakie Schachman napotkał po drodze. Dominują tematy tureckie, niemniej sporo miejsca poświęcono innym społecznościom zamieszkującym Imperium Osmańskie. Dziś jest to bezcenne źródło, które pozwala zrozumieć ówczesne realia.

- O ile jest wiele dokumentów archiwalnych dotyczących epoki Murada III, o tyle ilustrującego ją materiału ikonograficznego jest stosunkowo niewiele - zauważa prof. Tadeusz Majda, konsultant naukowy wystawy. - Na tym polega wyjątkowość albumu Schachmana. To kolekcja, która czeka na szczegółowe przebadanie.
Ekspozycję przygotowało Muzeum Narodowe w Gdańsku wespół z Katarskim Muzeum Orientalistyki w Doha. To właśnie Katarczycy są właścicielami pamiątki po gdańskim burmistrzu.

Swoje zbiory udostępniła również Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk, która pokazała przykłady innych relacji z podróży, księgi ubiorów, a także publikacje geograficzne.

Wystawę wzbogaci katalog pod red. prof. Tadeusza Majdy i Magdaleny Mielnik, zawierający m.in. eseje dotyczące albumu Schachmana i reprodukcje akwareli.
Ekspozycję można oglądać do 15 października. Potem zostanie ona pokazana w Katarskim Muzeum Orientalistyki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto