Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimna Zośka 2020. Po słonecznym weekendzie przyszło załamanie pogody. Czy "zimni ogrodnicy" zaszkodzą uprawom? [15.05.2020]

opr. szal
Zimni ogrodnicy przynieśli deszcz i niską temperaturę
Zimni ogrodnicy przynieśli deszcz i niską temperaturę Pixabay
Po słonecznym weekendzie, w poniedziałek przyszło prawdziwe załamanie pogody. Nie ma wątpliwości, że nadeszli zimni ogrodnicy. Zimni ogrodnicy i najbardziej z nich znana „ogrodniczka”, czyli Zimna Zośka to zjawisko pogodowe charakterystyczne dla środkowej Europy. W połowie maja, po cyklu utrzymywania się wyżów nad naszą częścią kontynentu, w tym również nad Polską, następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i przy słabnącym wyżu nadchodzą fronty z obszarów polarnych. Zdarza się, że występują w tym okresie również przymrozki.

Zimni Ogrodnicy 2020. Chłodniejszy tydzień maja i "Zimna Zośka" 15.05.2020

Na podstawie wierzeń ludowych okres z największymi spadkami temperatur w okresie wiosennym przypada na 10-17 maja. A więc na czas, kiedy imieniny obchodzi: 12 maja – Pankracy, 13 maja – Serwacy, 14 maja Bonifacy i 15 maja Zofia. Stąd się właśnie wzięło określenie „Zimni ogrodnicy” i „Zimna Zośka”. Wspominając 15 maja i „zimną Zośkę” nie można jeszcze pominąć pana Izydora, bo również „na świętego Izydora często bywa chłodna pora”.

Załamanie pogody. Zobacz, na jakie temperatury możemy liczyć w tym tygodniu?

Podobne określenia dla zimnych dni w maju występują również w innych krajach europejskich:

  • Eisheiligen (Niemcy, 11–15 maja),
  • Saints de glace (Francja, 11–13 maja),
  • Ijsheiligen (Holandia 11–15 maja),
  • Trije ledeni možje i Poscana Zofka (Słowenia, 11–15 maja).

Zimni ogrodnicy szkodzą uprawom!

Kiedy w maju nadchodzi arktyczne powietrze, najbardziej narażone są najniższe rośliny, bo tuż przy powierzchni ziemi mamy często do czynienia z przymrozkami przygruntowymi. Roślinom mogą zaszkodzić późne opady mokrego, ciężkiego śniegu, który przygina do ziemi ulistnione już gałęzie drzew i krzewów, często powodując ich wyłamanie.
W tradycji ludowej dni świętego Pankracego, Serwacego, Bonifacego oraz Zofii są uważane za ostatnie dni wiosennych przymrozków. Jest to okres, gdy może wystąpić ochłodzenie, jednak chłód po tych dniach nie powinien już szkodzić nowo posianym lub posadzonym roślinom. Uznaje się, że większość roślin powinno sadzić się lub siać dopiero po zimnych ogrodnikach.

Do Zimnej Zośki noś się ciepło

Jak się ubrać w czasie zimnych ogrodników? Tak, by ubranie chroniło nas przed deszczem i zimnem. Najprostszym rozwiązaniem byłoby narzucenie kurtki lub płaszcza przeciwdeszczowego. Warto wyjąć z szafy kalosze, które zabezpieczą stopy.
Nie zapomnijcie o parasolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zimna Zośka 2020. Po słonecznym weekendzie przyszło załamanie pogody. Czy "zimni ogrodnicy" zaszkodzą uprawom? [15.05.2020] - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto