MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2020. Kiedy przestawiamy zegarki? To już ostatnia zmiana czasu w Polsce? 30.10.2020

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Czas w Polsce. Letni i zimowy

Od lat dwa razy w roku zmieniamy czas - w marcu i październiku. Dyskusja o zaprzestaniu zmieniania czasu w ciągu roku trwa. Jakiś czas temu zwolennicy zniesienia tego zwyczaju ucieszyli się na zapowiedź szefa Komisji Europejskiej odnośnie likwidacji przestawiania zegarków. Niestety, póki co muszą przeboleć te zmiany. Już niedługo będziemy musieli przestawić zegarki do tyłu, co oznacza, że wkroczymy w czas zimowy.  

W Polsce czas zmieniamy dwukrotnie w ciągu roku. Mowa o:

- czasie zimowym - czyli czasie środkowoeuropejskim. Obowiązuje od końca października do końca marca.
- czasie letnim - czyli czasie środkowoeuropejskim letnim. Obowiązuje on od końca marca do końca października.
Czas w Polsce. Letni i zimowy Od lat dwa razy w roku zmieniamy czas - w marcu i październiku. Dyskusja o zaprzestaniu zmieniania czasu w ciągu roku trwa. Jakiś czas temu zwolennicy zniesienia tego zwyczaju ucieszyli się na zapowiedź szefa Komisji Europejskiej odnośnie likwidacji przestawiania zegarków. Niestety, póki co muszą przeboleć te zmiany. Już niedługo będziemy musieli przestawić zegarki do tyłu, co oznacza, że wkroczymy w czas zimowy. W Polsce czas zmieniamy dwukrotnie w ciągu roku. Mowa o: - czasie zimowym - czyli czasie środkowoeuropejskim. Obowiązuje od końca października do końca marca. - czasie letnim - czyli czasie środkowoeuropejskim letnim. Obowiązuje on od końca marca do końca października. Pixabay
Zegarki przestawiliśmy w nocy z 24.10.2020 na 25.10.2020! Tym razem na naszą korzyść! Przechodząc z czasu letniego na zimowy zegarki cofnęliśmy o godzinę. W efekcie mieliśmy okazję pospać trochę dłużej! Czy nadal będziemy przestawiać zegarki? Jak wygląda historia zmiany czasu z letniego na zimowy?

Zmiana czasu z zimowego na letni 2021 >>>

Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu na zimowy - październik 2020

Z nami noc, podczas której przestawiliśmy zegarki. Tym razem na naszą korzyść, bowiem pospaliśmy godzinę dłużej! Kto wie, czy to nie nasza ostatnia tego typu zmiana...
W materiale przeczytasz:

  • kiedy zaczęliśmy zmieniać czas dwa razy w roku;
  • czy to już ostatnia taka zmiana;
  • gdzie na świecie przestawiane są zegarki.

Zmiana czasu - wideo:

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki w 2020 roku?

Od połowy lat 90. na czas zimowy przechodzimy co roku w ostatnią niedzielę października. Wówczas wskazówki przestawiamy o godzinę do tyłu, czyli z godz. 3:00 na 2:00, w efekcie czego śpimy dłużej.

W 2020 roku czas letni na zimowy zmieniamy w nocy z 24 na 25 października. Oznacza to, że pośpimy godzinę dłużej i rano, gdy się zbudzimy będzie jaśniej, ale dzień stanie się o wiele krótszy.

Co istotne, osoby, które pracują w wyżej wspomnianą noc, muszą wziąć pod uwagę wydłużony czas pracy. Ale głowa do góry! Pracodawca jest zobowiązany w takiej sytuacji do wypłaty środków za nadgodziny. Istnieje możliwość oddania przepracowanej godziny w inny dzień.

Czas w Polsce. Letni i zimowy

Od lat dwa razy w roku zmieniamy czas - w marcu i październiku. Dyskusja o zaprzestaniu zmieniania czasu w ciągu roku trwa. Jakiś czas temu zwolennicy zniesienia tego zwyczaju ucieszyli się na zapowiedź szefa Komisji Europejskiej odnośnie likwidacji przestawiania zegarków. Niestety, póki co muszą przeboleć te zmiany. Już niedługo będziemy musieli przestawić zegarki do tyłu, co oznacza, że wkroczymy w czas zimowy.

W Polsce czas zmieniamy dwukrotnie w ciągu roku. Mowa o:

  • czasie zimowym - czyli czasie środkowoeuropejskim. Obowiązuje od końca października do końca marca.
  • czasie letnim - czyli czasie środkowoeuropejskim letnim. Obowiązuje on od końca marca do końca października.

Dawniej wierzono, że zmiana czasu z letniego na zimowy przyniesie korzyści ekonomiczne. Zarówno w skali makro: budżetowi państwa oraz przedsiębiorstwom, jak i w skali mikro – gospodarstwom domowym. Jednakże scenariusze te nigdy tak naprawdę nie znalazły potwierdzenia, bowiem nie dokonano żadnych bilansów zysków i strat. Warto pamiętać, że oprócz wyobrażeń na temat korzyści wynikających z przesuwania czasu, wiążą się z tym ogromne koszty.

Historia zmiany czasu. Od kiedy zmieniamy zegarki z czasu letniego na zimowy?

W Polsce przestawiamy zegarki nieprzerwanie od 1983 roku. Wcześniej kilkukrotnie wprowadzano obowiązek zmiany czasu - w latach 1945-49, 1957-64 i 1977-81. Warto wspomnieć, że w 1982 roku ze względu na stan wojenny zrezygnowano ze zmiany czasu na letni. Co ciekawe, do 1995 roku czas letni w Polsce trwał do ostatniej niedzieli września, a nie października.

Likwidacja zmiany czasu. Kiedy koniec przestawiania zegarków?

Kraje członkowskie Unii Europejskiej już od jakiegoś czasu zmierzają do zniesienia zmian czas na ich terytorium. Konsultacje w tej sprawie przeprowadziła początkowo Komisja Europejska. Blisko 80 proc. opowiedziało się za tym, aby dotychczasowe praktyki znieść. Ówczesny Przewodniczący Komisji Europejskiej ogłosił nawet, że to koniec zmiany czasu w Europie, jednakże sprawa ta nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Podczas głosowania w marcu 2019 roku opowiedziano się za tym, aby ostatnia zmiana czasu nastąpiła w marcu 2021 roku - oczywiście dla państw, które wybrałyby na stałe czas letni. Z kolei te, które zdecydowałyby się na czas zimowy, ostatni raz przestawiłyby zegarki w październiku 2021 roku. Swoją aprobatę ku temu przedsięwzięciu wyraził nawet Parlament Europejski.

W Polsce również podjęto debatę na ten temat. Z danych wynika, że blisko 80 proc. dorosłych Polaków popiera likwidację zmiany czasu. Przypominamy, że w Polsce proces zmiany czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Ostatnie takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Na jego mocy przedłużono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Do niedawna wszystko wskazywało na to, że zrezygnujemy ze zmian czasu, a ostatni raz zegarki przestawimy wiosną 2021 roku, jednakże na polu bitwy pojawił się koronawirus, przez który wszelkie plany zostały zawieszone i nie wiadomo kiedy powrócą na światło dzienne.

Przestawianie zegarów na świecie

Zmiana czasu przeprowadzana jest w prawie 70 krajach na świecie - głównie w Europie i Ameryce Północnej. Zegarków w Europie nie przestawiają na Białorusi, Islandii i w Rosji.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiana czasu 2019. Zima tuż tuż! O której przestawiamy zegarki na czas zimowy 27.10.2019? Śpimy godzinę dłużej! Czy to ostania zmiana czasu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zmiana czasu z letniego na zimowy 2020. Kiedy przestawiamy zegarki? To już ostatnia zmiana czasu w Polsce? 30.10.2020 - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto