MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w kodeksie karnym skarbowym

Robert Kiewlicz
Nieuczciwi podatnicy mogą zacząć się bać. W sobotę weszła w życie ustawa kodeks karny skarbowy. Przepisy mają spowodować większą skuteczność ścigania przestępstw skarbowych.

Nieuczciwi podatnicy mogą zacząć się bać. W sobotę weszła w życie ustawa kodeks karny skarbowy.

Przepisy mają spowodować większą skuteczność ścigania przestępstw skarbowych. Wyższe kary grożą nie tylko za umyślnie popełniane przestępstwa. Surowiej będzie też karana beztroska i niewiedza podatników. Poważne konsekwencje czekają nas za zwykłą pomyłkę w deklaracji podatkowej lub fakturze. Nowy kodeks nie tylko podwyższa kary więzienia za poszczególne przestępstwa gospodarcze. Zmianie podlega też sposób naliczania kar grzywny. Od teraz będą one naliczane nie w stosunku do najniższego wynagrodzenia (760 złotych), lecz do wynagrodzenia minimalnego. Jest ono wyższe o prawie 200 złotych. Podstawa do naliczania kar wrośnie więc o jedną piątą. Najważniejszą ze zmian jest bardziej rygorystyczne podejście do kar nakładanych za poszczególne przestępstwa. Większość kar wzrośnie. Chodzi także o to, aby ujednolicić kary zawarte w kodeksie karnym skarbowym i kodeksie karnym. Poprzednia ustawa przewidywała nakładanie o wiele niższych kar za to samo przestępstwo przez kodeks karny skarbowy niż przewidziane w kodeksie karnym.
Najważniejsze zmiany
Zgodnie z nowymi uregulowaniami zaostrzony został wymiar kar za przestępstwa skarbowe. Kara pozbawienia wolności trwać będzie najkrócej 5 dni, najdłużej - 5 lat. Zmieniono wymiar kary nadzwyczajnie obostrzonej, która nie będzie mogła przekroczyć 10 lat kary pozbawienia wolności.
Warunkowego zawieszenia wykonania kary nie będzie można zastosować do sprawcy, który uczynił sobie z popełniania przestępstw skarbowych stałe źródło dochodu.
Skazanego na karę pozbawienia wolności będzie można zwolnić po odbyciu trzech czwartych kary. Warunkowe zwolnienie nie może nastąpić wcześniej niż po roku.
Wydłużone zostały okresy przedawnienia przestępstw skarbowych. Karalność przestępstwa skarbowego będzie ustawać, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło: 5 lat - gdy czyn stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 3 lat; 10 lat - gdy czyn stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata.
W razie ukarania za dwa albo więcej wykroczeń skarbowych popełnionych przed wydaniem pierwszego orzeczenia, wykonaniu podlegać będzie najsurowsza kara.
Karze grzywny do 180 stawek dziennych podlegać będzie ten, kto w sposób wadliwy wystawia faktury lub rachunki albo nie przechowuje wystawionej lub otrzymanej faktury lub rachunku, bądź dowodu zakupu towarów.
System kar po nowemu
Wprowadzono możliwość nałożenia grzywny za wykroczenie skarbowe w następujących przypadkach
nieskładania przez płatnika deklaracji w terminie
dopuszczenia, choćby nieumyślnie, do przestępstwa skarbowego i wykroczenia skarbowego przeciwko obrotowi dewizowemu
nieudzielenia wbrew obowiązkowi ustnych lub pisemnych wyjaśnień mających znaczenie dla kontroli celnej
udaremniania lub utrudniania wykonania czynności służbowej osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli podatkowej, kontroli skarbowej
Podniesiono wymiar kary pozbawienia wolności z 3 do 5 lat:
gdy podatnik, uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji
gdy podrabia albo przerabia znaki akcyzy albo upoważnienia do odbioru banderol
jeśli urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie, grę na automacie o niskich wygranych lub zakład wzajemny
uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym
Podniesiono wymiar kary pozbawienia wolności z 2 do 3 lat:
gdy podatnik, który w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek posługuje się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą innego podmiotu
gdy płatnik lub inkasent nie wpłaca w terminie pobranego podatku na rzecz właściwego organu
gdy wywozi lub wysyłaza granicę wartości dewizowe lub krajowe środki płatnicze bez wymaganego zezwolenia albo wbrew jego warunkom
Podniesiono wymiar kary pozbawienia wolności z 2 do 5 lat:
gdy podatnik, który składając organowi podatkowemu deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę
wprowadza w błąd organ kontroli celnej
Podniesiono wymiar kary pozbawienia wolności z roku do lat 2 w następujących przypadkach :
gdy płatnik nie pobiera podatku albo pobiera go w kwocie niższej od należnej
wyłudza indywidualne zezwolenie dewizowe przez podstępne wprowadzenie w błąd organu uprawnionego do udzielania takich zezwoleń

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - oszustwa nigeryjskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto