Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamiona cenzury, ograniczanie wolności - komentarze o zamalowaniu gołych pośladków

ihateskm
ihateskm
Był facet bez majtek i rozkraczona pani. Jest facet w spodniach a pani... nie ma. - To ograniczenie wolności twórczej - alarmuje Lidka Makowska, z Inicjatywy Indeks 73.

Aktualizacja: godz. 11.45

- Nie rozumiem ludzi, którzy zadecydowali o "poprawieniu" murala. Jeśli dla kogoś jest to przekaz gorszący to sensowniejsze byłoby go "zdjąć", a nie ingerować w przekaz. Ma to, niestety, wszelkie znamiona działań cenzurujących - komentuje zamalowanie fragmentów wystawy Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska.

Lidka Makowska, z portalu Wrzeszcz.info.pl i Inicjatywy Indeks 73 dokumentującej cenzurę w Polsce przypomina o tym, że Konstytucja zapewnia swobodę twórczości.

- Mural to jeden z najciekawszych gatunków sztuki współczesnej, podobnie jak animacja, kolaż czy video art. Wymuszenie na artyście, by przemalował fragment swojego obrazu jest ograniczeniem wolności twórczej - komentuje Makowska. - Gdańsk szczyci się "szkołą muralu: i słusznie, bo z Gdańska pochodzi wielu znakomitych artystów i artystek malarstwa ściennego, m.in. Iwona Zając, Rafał Roskowiński, Piotr Szwabe - dodaje.

"Mural to nie jest amatorszczyzna na ścianach"

Makowska zwraca uwagę, że w Polsce niestety nadal panuje przekonanie, że mural to nie zjawisko artystyczne i pełnoprawne malarstwo, tylko amatorszczyzna na ścianach.

- Stąd pewnie łatwość kuratora Galerii Wrzeszcz, by integrować w dzieło, zmuszać artystę do zniszczenia swojej pracy. Fantazje erotyczne są naszym codziennym doświadczeniem, dlaczego nie mają, w sposób żartobliwy, wysublimowanie artystyczny, towarzyszyć nam na dworcu? Ja bardzo żałuję, że zniknął ten fragment Galerii Wrzeszcz, oglądałam tę pracę w przejściu do kolejki niemalże codziennie. Podziwiałam odwagę artystek i artystów za wprowadzenie do obrazu refleksji nad przenikaniem się męskich i kobiecych stereotypowych ról i wyobrażeń w kategoriach płci - mówi Makowska.

Obecnie znajdująca się "wystawa" została odświeżona we wrześniu zeszłego roku.

Tym razem swoje prace zaprezentowali: Łukasz Butowski, Robert Rączka, Bartosz Krzesiński, Aleksander Cegulski, Auto, Roem i inni malarze oraz graficy z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Praca jednej z tych osób została na początku tego roku - o czym poinformował nas czytelnik - ocenzurowana. Co najciekawsze - aż dwa razy! Przyjrzymy się pierwotnej wersji muralu, który komuś się nie spodobał:

Omawiamy, co ciekawe, część środkową, a nie tę po prawej, gdzie dwóch alkoholików upija się siedząc w dresie i "laczkach" - czym niejako propaguje w miejscu publicznym alkoholizm. Cenzura objęła część, która nie powinna gorszyć - każdy z nas z kimś sypia, zaspokaja swe naturalne popędy. Jednak jak się okazuje dla kogoś seks jest tematem tabu i to większym, niż propagowanie alkoholizmu.

W części środkowej malunku widać masturbującą się za oknem kobietę (częściowo w bieliźnie), na pierwszym planie widać mężczyznę z gołymi pośladkami. Co w tym złego? W reklamach, na billboardach itp. bardzo często pokazuje się nam tę część ciała. Jednak, jak widać, tyłek w twórczości artystycznej powoduje zgorszenie. Co by na to powiedział Rubens? Zobaczmy co się działo z tym muralem później:

Zamalowano kobietę, tworząc coś na kształt żaluzji na oknie. Ubrano także mężczyznę w spodnie, tak by nie było widać obsuniętej bielizny. Co ciekawe, tyłek nadal jest widoczny. Co do głosów, że kreski na kobiecie ktoś mógł namalować dla żartu - ewidentnie widać, że było to zamierzone działanie, bo obraz był poprawiany na raty.

Kobietę zamalowano w całości, "wykorzystując" drewniane żaluzje w oknie. Mężczyzna zyskał spodnie, do tego na gumce lub pasku - prawdopodobnie, by nie przypominały już nigdy więcej gołych pośladków. Tak mural ten wygląda na dzień dzisiejszy.

- Teren nie należy do Szybkiej Kolei Miejskiej, ale do spółki PKP TLK - tłumaczy Marcin Głuszek z SKM.


"To nie cenzura, ale tak będzie lepiej"

Jakie są powody dla których w malunku z szopką, kobietą, mężczyzną oraz dwoma alkoholikami cenzuruje się coś co nie wydaje się być gorszące? Czy Polacy boją się gołych tyłków? Kogo uraziła masturbująca się kobieta?

- Zdecydowaliśmy się o zamalowaniu tej części obrazu po otrzymaniu sygnału od PKP TLK, którzy z kolei zostali powiadomieni przez stowarzyszenie "Twoja Sprawa" - mówi Szymon Wróblewski z Gdańskiego Archipelagu Kultury "Plama", który nadzoruje galerię. - Scena wyjęta z kontekstu może gorszyć. Uznaliśmy, że nie jest to cenzura, ani ograniczenie wolności artystycznej. Po prostu z autorem stwierdziliśmy, że działamy w przestrzeni publicznej i tak będzie lepiej - podkreśla Wróblewski.

Tekst pochodzi z bloga "I hate SKM". Ooryginalna wersja artykułu znajduje się na blogu: ihateskm.blogspot.com

Więcej artykułów o

Galerii Wrzeszcz

:

Galeria Wrzeszcz otwarta: zobacz, jak powstawała
Galeria malarska na peronie SKM we Wrzeszczu
Wasze komentarze do tematu naFacebook.pl/MMTrojmiasto
Tomek Nadolny:kilka dni i kilka dyskusji na temat polskiej pruderii: komiks chopinowski, zimo wypier.....j na billboardach, reklama LOT w Niemczech ;-)) Co za poj*** kraj, co tylko się interesuje tym co moralne a nie tym jak tu lepiej przeobrażać rzeczywistośćAnna Dobrzańska: przy obecnych temperaturach na pewno chodziło o to, że przechodnie patrząc na obnażoną postać czuli przejmujący chłód, w końcu tak jakoś działa patrzenie na kogoś nieadekwatnie ubranego. czekamy na szalik i czapkę!
Daniel Saulski: Problem -"Wrzeszcz-nie lubimy obcych" Dla mnie śmieszne... Bo np. okrzyk - Chłopie!!! Wrzeszcz!!! My... nie lubimy obcych!!! Nie wzbudziłby takich emocji... Galeria??? To co się stało jest pokazem pruderii i zakłamania...Emilia Ostanin:cenzura to bzdura!!
Tomasz Czerwionke: Staram się dostrzec głębsze przesłanie murala przed ocenzurowaniem i jakoś nie mogę dostrzec. Cenzura raczej mu za bardzo nie zaszkodziła w wielkim przesłaniu.Łukasz HamadykRozumiem, że niedługo skąpo ubranie panie reklamujące bieliznę zostaną przyodziane w pantalony i odpowiednio opatulone. Mogą gorszyć, a co straszniejsze powodować zagrożenie ruchu. Rodzinna kutnia murowana. Bo jak facet powie żonie, że auto do kasacji po tym jak zapatrzył się na półnagą modelkę?

Kliknij w pierwsze zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie fotogalerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto