Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Znikający mur" pojawił się w Gdańsku. "Ma symbolizować sztucznie budowane granice" [zdjęcia]

OPRAC.:
Maria Miliszewska
Maria Miliszewska
"Znikający mur" w Gdańsku
"Znikający mur" w Gdańsku Karolina Misztal
W dniach 30 sierpnia - 1 września w Gdańsku stanął "Znikający mur". To interaktywna instalacja, która w sierpniu i wrześniu stanie kolejno w trzech miastach Polski - w każdym z nich, w charakterystycznej i chętnie odwiedzanej lokalizacji. W Gdańsku pojawiła się na Długim Targu, na wysokości siedziby Instytutu Kultury Miejskiej pod numerem 39/40.

Instalacja jest częścią programu Goethe-Institut z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Otwarcie "Znikającego muru" w Gdańsku z udziałem Nicoli Beer - wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Cornelii Pieper - Konsul Generalnej Niemiec w Gdańsku, Piotra Kowalczuka - zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych oraz Christopha Bartmanna - dyrektora Goethe-Institut odbędzie się 30 sierpnia 2020 r. o godz. 16.00.

"Znikający mur" w Gdańsku 30.08-01.09.2020 r. Skąd taka nazwa?

Instalacja składa się z mierzącej dwa metry wysokości i pięć metrów szerokości ramy wypełnionej kratownicą oraz blisko 6000 drewnianych klocków. Na każdym z nich, w trzech językach (oryginalny, polski, niemiecki), wygrawerowane zostały ulubione cytaty nadesłane przez mieszkanki i mieszkańców Europy. Są to fragmenty piosenek np. The Beatles czy Scorpions, cytaty z ulubionych filmów, wierszy i powieści zarówno należących do kanonu literatury, m.in. Dante, Goethe, Jane Austen, jak i współczesnych pisarek - Herty Müller i Olgi Tokarczuk, dzieł filozoficznych i wypowiedzi słynnych polityków jak Wilston Churchill, czy Tadeusz Mazowiecki. Na klockach znalazł się również głośny apel aktywistki Grety Thunberg.

- "Znikający mur" prezentuje więc językową i duchową różnorodność naszego kontynentu, a także bogactwo europejskiej kultury. Przechodnie podchodzący do instalacji będą mogli zabrać na pamiątkę klocki, które wyciągną ze ściany. Zabrać je do domu lub podarować bliskim lub znajomym - mówi Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Znikające klocki mają symbolizować znikający mur, sztucznie budowane granice, które dzielą społeczności, narody, wspólnoty i zwykłych ludzi, mogą zniknąć dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich zainteresowanych.

- Warto zwrócić uwagę na wspólnotowy aspekt projektu współtworzonego przez obywatelki i obywateli wielu krajów Europy, zarówno jeżeli chodzi o zgłaszanie cytatów jak i już podczas prezentacji instalacji, kiedy klocki zostaną zabrane przez przechodniów - im więcej osób ją odwiedzi, tym szybciej mur zniknie. Cytaty na klockach odzwierciedlają indywidualne tęsknoty i marzenia oraz nadzieje dzisiejszej Europy. Chciałbym bardzo, aby towarzyszące ich lekturze refleksje i emocje, nawet po zniknięciu muru, pozostały z nami na dłużej - mówi Christoph Bartmann, dyrektor Goethe-Institut w Warszawie.

Równolegle do prezentacji w Polsce instalacja będzie pokazywana również w Belgii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii/Irlandii Północnej, Hiszpanii, Grecji, we Włoszech oraz na Cyprze i Litwie.

"Znikający mur". Kiedy i gdzie?

24 - 27 sierpnia / Poznań, Pl. Wolności
30 sierpnia - 1 września / Gdańsk, Długi Targ
18 - 20 września / Warszawa, Bulwary nad Wisłą

Instalacja w każdym mieście dostępna będzie w godzinach 10:00-22:00. Wstęp wolny. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Znikający mur" pojawił się w Gdańsku. "Ma symbolizować sztucznie budowane granice" [zdjęcia] - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto