Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znikną godziny karciane? Nauczyciele będą mieć mniej czasu dla uczniów

Monika Jankowska
Nauczyciele zastanawiają się, czy zmniejszenie liczby godzin nie wyjdzie na szkodę uczniowi. Podczas zajęć realizowanych w ramach godzin karcianych nauczyciel nie tylko rozwija umiejętności ucznia, ale też może lepiej go poznać.
Nauczyciele zastanawiają się, czy zmniejszenie liczby godzin nie wyjdzie na szkodę uczniowi. Podczas zajęć realizowanych w ramach godzin karcianych nauczyciel nie tylko rozwija umiejętności ucznia, ale też może lepiej go poznać. Dariusz Gdesz/PP/archiwum
Od 1 września zniknąć mają godziny karciane - zadeklarowała podczas piątkowego spotkania z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych nowa minister edukacji Anna Zalewska. Dwa dni wcześniej spotkała się z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego - tam również padła deklaracja na temat godzin karcianych.

- To będzie jedna z moich pierwszych decyzji. Przygotowujemy już nowelizację Karty nauczyciela, która zniesie godziny karciane - powiedziała szefowa MEN.

- Doceniamy otwartość minister edukacji, ale czekamy na konkrety i szczegóły proponowanych rozwiązań - komentował prezes ZNP Sławomir Broniarz. Jego zdaniem problemem jest nie samo istnienie takich godzin, ale ich wynagradzanie - a raczej brak tego.

Przypomnijmy, że godziny karciane nauczyciel ma przeznaczać na pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pod tym określeniem kryją się zarówno uczniowie wybitni, jak i ci, którzy orłami w nauce nie są. Obecnie etat nauczyciela wynosi 40 godzin w tygodniu, ale jest rozliczany tylko z 18 - czyli z pracy przy tablicy z uczniem.

Pozostałym czasem może zarządzać dowolnie - np. organizując konsultacje z rodzicami czy przygotowując się do zajęć. Do tego dochodzą wspomniane „godziny karciane” - dwie dodatkowe godziny pracy w tygodniu w szkole podstawowej i gimnazjum, a jedna w szkole średniej.

- Przede wszystkim musimy myśleć o jakości edukacji i o samym uczniu - mówi prezes pomorskiego okręgu ZNP Elżbieta Markowska. - Nie chcę jeszcze jednoznacznie wypowiadać się na temat godzin karcianych, ponieważ dziś ZNP podczas nadzwyczajnego posiedzenia będzie obradować na temat zapowiadanych zmian w szkolnictwie. Jednak w moim przekonaniu nauczyciele powinni się zastanowić, czy im także się to opłaca. Nagle może się okazać, że przez brak tych godzin nie można będzie prowadzić kół zainteresowań w takiej liczbie jak dotychczas. Samorządy już zastanawiają się nad tą kwestią.

Elżbieta Markowska dodaje też, że nie jest pewna, czy likwidacja godzin karcianych zmniejszy biurokrację - co z kolei zakłada MEN. - Moim zdaniem dzisiaj nie da się biurokracji w pracy nauczyciela uniknąć - uważa. - Zastanawiam się, czy zmniejszenie liczby godzin nie wyjdzie na szkodę uczniowi. Podczas zajęć realizowanych w ramach godzin karcianych nauczyciel nie tylko rozwija umiejętności ucznia, ale też może lepiej go poznać.

Czy PiS zlikwiduje gimnazja od września?

A co o godzinach karcianych myślą sami nauczyciele?
- One od samego początku były źle zorganizowane - mówi Agnieszka Stasiak-Sikorska, nauczycielka języka angielskiego w jednym z gdańskich gimnazjów i doradca metodyczny w tamtejszym Ośrodku Kształcenia Ustawicznego w Gdańsku. - Problem polega na tym, że te zajęcia są obowiązkowe dla nauczyciela, a dla ucznia już nie. Nie chodzi o to, że nauczyciele nie chcą pracować, bo i tak pracujemy więcej niż te 18 godzin wynikające z pensum. Chodzi o to, żeby te zajęcia zorganizować w taki sposób, by uczniowie rzeczywiście mieli możliwość na nie przychodzić. Teraz w tym samym czasie odbywają się zajęcia - dajmy na to - z siatkówki i matematyki, a uczeń, choćby chciał, nie pojawi się na obu zajęciach naraz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto