Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znów mam migrenę...

(tami)
To zdanie jest często nadużywane i pada z ust osób, które cierpią na "zwykłe" bóle głowy. Tymczasem migrena należy do samoistnych bólów głowy, co oznacza, że u jej podłoża nie występują inne choroby.

To zdanie jest często nadużywane i pada z ust osób, które cierpią na "zwykłe" bóle głowy. Tymczasem migrena należy do samoistnych bólów głowy, co oznacza, że u jej podłoża nie występują inne choroby. Napady migrenowe mogą trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Silny, pulsujący ból umiejscowiony jest zwykle w jednej części głowy. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, duszność, nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy. Dolegliwości migrenowe zwykle są tak silne, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.

Rozróżnia się migrenę z aurą oraz bez aury. Migrena z aurą objawia się m.in. tym, iż około pół godziny przed wystąpieniem bólu głowy pojawiają się zaburzenia wzroku, np. migoczące mroczki przed oczami, ograniczone pole widzenia.

Przyczyny występowania migreny nie został do końca wyjaśnione. Prawdopodobnie skłonność do bólów migrenowych jest uwarunkowana genetycznie. Wiadomo też, że pewne czynniki mogą wywoływać lub nasilać objawy migreny. Należą do nich zmiany ciśnienia atmosferycznego, zaburzenia hormonalne, silne zapachy, niektóre pokarmy (np. czekolada, cytrusy, sery pleśniowe, czerwone wino, żywność z dużą zawartością konserwantów). Niekorzystnie wpływają również głodówki, drastyczna dieta, długie odstępy między posiłkami, brak lub nadmiar snu (do nasilenia objawów migreny przyczynia się m.in. tak zwane weekendowe odsypianie). Najczęściej na migrenę cierpią ludzie w okresie największej aktywności życiowej, zwłaszcza pomiędzy 21. a 45. rokiem życia. Problem znacznie częściej dotyczy kobiet, u których pierwsze objawy mogą pojawiać się już w okresie dojrzewania i nasilać się podczas miesiączki (tak zwana migrena menstruacyjna), natomiast zwykle całkowicie ustępują podczas ciąży, laktacji oraz w okresie przekwitania.

Jak leczyć migrenę?

Niestety, migreny nie można całkowicie wyleczyć. Możliwe jest jednak złagodzenie jej przebiegu i zmniejszenie liczby napadów. Jeżeli jest to możliwe, to przy pierwszych symptomach zbliżającego się bólu najlepiej położyć się do łóżka w ciemnym miejscu z zimnym okładem na czole i od razu sięgnąć po środek przeciwbólowy, ponieważ objawy zwykle nie mijają samoistnie. W łagodzeniu bólu migrenowego dobre efekty przynoszą leki na bazie paracetamolu. Są one bezpieczne i nie drażnią śluzówki żołądka. Nie wolno jednak stosować ich długotrwale na własną rękę. W przypadku, gdy ból pojawia się często lub jest wyjątkowo silny, należy zgłosić się do lekarza. Prawdopodobnie zleci on środki działające specyficznie na ból migrenowy, dostępne wyłącznie na receptę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto