MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz Bursztynową Górę. Atrakcyjna rowerowa i piesza wycieczka na Pomorzu

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
Malownicze Lasy Otomińskie z terenem dawnej kopalni bursztynu - to propozycja na rowerowę, ale i pieszą eskapadę. Start z przedmieść Gdańska. Meta w tym samym miejscu. Do pokonania 8 lub 13-18 kilometrów w zależności od wybranego wariantu szlaku.

Szlak o wdzięcznej nazwie "Wolność jest w Naturze" wytyczyło w 2015 roku Nadleśnictwo Kolbudy. Takich szlaków w całej Polsce powstało wtedy 17.

Na szlak startujemy z Bąkowa albo z tzw. wróblówki

Rekomendowany początek trasy to miejsce postoju pojazdów w Bąkowie przy ulicy Wybickiego. Tam także można zakończyć wycieczkę (wariant krótszy). Do pokonania jest 8 kilometrów. Można też obrać za start i metę tzw. wróblówkę (parking) niedaleko obwodnicy Trójmiasta (wariant dłuższy). Do pokonania będzie wtedy 13 lub 18 km (w dwie strony).

Na szlaku dawna kopalnia bursztynu

Trasa cały czas wiedzie przez las. Jest trochę wzniesień, no i zjazdów. Miejscami występują korzenie. W otoczeniu trasy: jezioro w Otominie, Czarny Staw, ślady wczesnośredniowiecznego grodziska, a przede wszystkim Rezerwat Bursztynowa Góra, czyli teren dawnej kopalni bursztynu.

Rezerwat został utworzony w 1954 roku. Zajmuje około 5 hektarów powierzchni. Wytyczono w nim krótką ścieżkę dydaktyczną z widokami na wyeksploatowane wyrobiska kopalni odkrywkowej bursztynu. Są w kształcie lejów. Największy ma około 40 metrów średnicy i 15 metrów głębokości. Bursztyn wydobywano tutaj od połowy XIX wieku do czasu pierwszej wojny światowej.

Szlak "Wolność jest w Naturze" łączy się, przecina inne trasy, m.in. Szlak Wzgórz Szymbarskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zobacz Bursztynową Górę. Atrakcyjna rowerowa i piesza wycieczka na Pomorzu - Pruszcz Gdański Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto