Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, co wydarzy się w ten weekend

Anna Bielińska, red.
materiały prasowe
Koncert projektu Lao Czesław, Cool Kids of Death w klubie Żak i Dub Fx w Centrum Stocznia Gdańska. Poza tym: dwa festiwale - Transvizualia i All about freedom. Nie przegap!

Lao Czesław Tour (Gdańsk, 12.10, klub Parlament, ul. Św. Ducha 2, godz. 20, bilety 60 zł)
Większość zespołów lub solistów niezależnych całą swoją karierę przeżywa w niszy, nielicznym udaje się zdobyć powszechne uznanie, sławę i pieniądze. Do wyjątków od reguły, twórców wywodzących się z alternatywy i nie zrywającymi z nią związków, a równocześnie popularnymi na skalę masową lub tego bliską, należą zespoły Lao Che i Czesław Śpiewa. Znane z płyt, z klubów, z festiwali, pojawiają się na popowych listach przebojów i na popularnych antenach. Mają wiernych fanów, ale i bardzo dobrą prasę.
Żeby było jeszcze bardziej niesamowicie, oba zespoły postanowiły wyruszyć we wspólną trasę i dokonały tego wiosną bieżącego roku. Przedsięwzięcie o wdzięcznej nazwie Lao Czesław Tour powiodło się na tyle, że artyści postanowili wyruszyć na szlak ponownie i tym razem odwiedzić Gdańsk. Zagrają w najbliższą środę w klubie Parlament i będzie to koncert wyjątkowy, bez zwyczajowego podziału na przystawkę i danie główne, czyli support i headlinera, Lao Che i Czesław Śpiewa będą równorzędnymi partnerami. Kto wystąpi pierwszy, zostanie ustalone przed występem, a w jego trakcie muzycy będą wymieniać się repertuarem i zmieniać przynależność grupową w poszczególnych fragmentach koncertów.

Więcej o imprezie

Cool Kids of Death (Gdańsk, 7.10, klub Żak, al. Grunwaldzka 195/197, godz. 20, bilety: 30 i 40 zł)
10 października ukaże się nowy album Cool Kids of Death "Plan ewakuacji", który promuje tytułowy singiel. Muzycy zaprezentują nowy materiał już w piątek. Na "Planie ewakuacji" muzycy znów postanowili zaskoczyć i pokazać nowe oblicze. Mówią, że nie chcą zastygać w dawnej pozie i obstawać przy starych patentach, które kiedyś twórcze, dziś mogą wydawać się raczej groteskowe. Zaskoczeniem może być już singiel - podbity wręcz karaibskim, tanecznym rytmem, wyposażony w melodyjny refren i tekst o tym, że tak naprawdę ciągle błądzimy po omacku. I właśnie takie, gorzkie przemyślenia usłyszymy od dawnych buntowników.

Więcej o imprezie

Julia Marcell (Gdynia, 9.10, klub Ucho, ul. Św. Piotra 2, godz. 19, bilety 29/40 zł)
Autorka piosenek, wokalistka, pianistka, skrzypaczka, pochodząca z Polski obywatelka Europy, zagra już w tę niedzielę w klubie Ucho w Gdyni.
Jej pierwszy album, utrzymany w stylistyce barokowego popu "It Might Like You" z 2009 r., został profesjonalnie nagrany dzięki 50 tys. USD zebranych od fanów za pośrednictwem internetu. Były to pieniądze wyjątkowo dobrze zainwestowane - album spodobał się i w Europie i w Polsce, a artystka ze swoim polsko-niemieckim zespołem bardzo intensywnie i z powodzeniem koncertowała, równocześnie pracując nad repertuarem na drugi krążek, który wedle jej zapowiedzi w wywiadach, miał bardzo wyraźnie różnić się od debiutu. Można było uwierzyć już podczas słuchania jej na Open'erze, kiedy to aranżacje i interpretacje niektórych piosenek różniły się poważnie od wersji studyjnych.
Słuchając wydanego dosłownie przed chwilą "June", można potwierdzić te zapowiedzi w całej rozciągłości. Można też z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że ten krążek jest dla Julii dużym krokiem naprzód. Jej talent kompozytorski był niewątpliwy, teraz się wyraźnie rozwinął, co można powiedzieć także o jej niepospolitej zdolności operowania nastrojem.

Więcej o imprezie

Dub FX (Gdańsk, 8.10, Centrum Stocznia Gdańska, ul. Wałowa 27A, godz. 20.30, bilety 65/75 zł)
Jeśli chodzi o muzyków z Krainy Kangurów, to większość z nich, bez względu na uprawiany styl, wyróżnia się niesamowitą witalnością i doskonałym kontaktem z publicznością. Kimś takim bez dwóch zdań jest Dub FX , beatbokser, który wystąpi w najbliższą sobotę w Centrum Stocznia Gdańska. Występował już w Trójmieście i ma tu armię fanów, która niechybnie jeszcze się po tym koncercie powiększy.
Dub FX to twórczy pseudonim Benjamina Stanforda, który urodził się w 1983 r. w St Kilda, równie słynnym co osławionym przedmieściu Melbourne, podupadłym kurorcie licznie zamieszkiwanym przez dziwaków wszelkiej maści, w tym artystów. Zaczynał klasycznie, w zespole, ale wkrótce odkrył, że jego żywiołem są solowe występy uliczne. W sposób fenomenalny posługuje się głosem - śpiewa, rapuje, mówi, pokrzykuje, wydaje najrozmaitsze inne odgłosy, które podczas występów i nagrywania sampluje i zapętla elektronicznie. Jego wcześniejsze produkcje były niesamowitą miksturą rapu, raggae, dubu i drum'n bassu, a ostanio zacząły się w nim zaznaczać mroczniejsze, dubstepowe klimaty.
Podwoje klubu otwierają się o godz. 20.30. Występ Dub FX rozpocznie się mniej więcej na godzinę przed północą. Afterparty zagospodaruje DJ Ros.

Więcej o imprezie

5. All About Freedom Festival (Gdańsk, 7 -16.10, Multikino, Teatr Wybrzeże, klub Parlament)
Wolność w różnych odsłonach i smakach, nie koniecznie tylko polityczna, a coraz częściej społeczna i osobista. Wolność, o którą na co dzień zabiega każdy z nas. Często zamknięta w czterech ścianach domu czy pracy. O takich wolnościach i sposobach radzenia sobie z trudnymi sytuacjami opowiadać chcą podczas piątej już edycji organizatorzy All About Freedom Festival, który rozpoczął się wczoraj wykładem prof. Jeffreya Goldfarba. W tym roku królować będą filmowe spotkania zarówno z kinem polskim (dobranym przez Chacińskiego), jak i światowym (decyzją Liebharta) . Nie zabraknie także perełek muzycznych i teatralnych. Gościem specjalnym będzie Cyril Tuschi, którego film "Chodorkowski" rozpocznie dzisiaj o godz. 19 All About Freedom Festival, organizowany przez ECS. Po projekcji dyskusja z udziałem niemieckiego reżysera, prof. Goldfarba i Artura Liebharta, szefa m.in. Planete Doc Review.

Transvizualia (Trójmiasto, 7-9.10, godz. od 11 pt. -sob., od 14 niedz., wstęp wolny)
Jeszcze tylko do niedzieli na ulicach Trójmiasta spotkamy się ze sztuką, prezentowaną w ramach Transvizualii 011 Gdynia, czyli 5. Międzynarodowego Festiwalu Form Multimedialnych.
Jest to największy w Polsce północnej festiwal multimediów i unikatowy w skali Polski projekt artystyczny prezentujący szeroki przekrój przez formy audiowizualne, od muzyki, filmu, przez video art, działania performerskie, wystawiennicze, po spotkania z artystami.
Główne wydarzenia festiwalowe odbędą się w Gdyni, jednak w imprezach towarzyszących można będzie uczestniczyć także w Gdańsku i Sopocie.
W tym roku festiwal wyjdzie na miasto, aby dotrzeć do szerszej grupy odbiorców ze sztuką multimedialną. Przed nami m.in. Transspaces - audio-wizualia, prezentacja aktualnej sztuki nowych mediów czy Citysound - projekt poświęcony sztuce dźwięku. Zagrają m.in.- Fennesz + Giuseppe La Spada, Marsen Jules Trio, Intangible States i Sylvain Cheaveau.

Piotr Rogucki (Gdańsk, 9.11, Nowa Republika, ul. Jaśkowa Dolina 14, godz. 21, bilety: 25/30 zł)
Wokalista, autor tekstów, lider Comy, okazjonalnie aktor - na projekt solowy zdecydował się dopiero niedawno (co może dziwić, bo od początku swojej scenicznej obecności występował w pojedynkę, z gitarą lub na przeglądach piosenki aktorskiej). To właśnie w marcu, wykorzystując fakt, że muzycy jego macierzystego pracowali nad materiałem na czwartą płytę, wydał album "Loki - wizja dźwięku". Po wiosennej trasie koncertowej znów będzie prezentował go na żywo.
Płyta, na której największe piętno poza Roguckim odcisnął producent i multiinstrumentalista Marian Wróblewski, przyniósł "zapis ścieżki dźwiękowej do filmu muzycznego, który nie powstał". To różnorodny materiał, mieszczący się w rockowej konwencji, ale inny od dokonań Comy. Rogucki wykorzystał formułę concept-albumu, żeby swoim charakterystycznym piórem opowiedzieć historię tytułowego Lokiego - postaci zaczerpniętej z nordyckiej mitologii, ekscentrycznego muzyka rockowego, nonkonformisty i buntownika.

Więcej o imprezie

Marian Opania (Gdańsk, 7.10, NCK, ul. Korzenna 33/35, godz. 18, bilety 20 zł)
Ma duszę Hamleta, ale publiczność skierowała go na inne tory - Marian Opania jak sam o sobie mówi - nie jest zabawną postacią, a widzowie lubię go właśnie w rolach komediowych. Już dziś w Nadłatyckim Centrum Kultury będzie można się przekonać jakim komikiem jest Marian Opania.
To już kolejne spotkanie z cyklu "Mistrzowie Wyobraźni!" Tym razem NCK zaprasza na śmieszne, ale także liryczne, dramatyczne i "szlachetno-erotyczne" piosenki w wykonaniu Opanii. Aktor zarówno teatralny jak i filmowy, a także artysta kabaretowy wykona utwory m.in. Wysockiego, Okudżawy czy Młynarskiego. Całość dopełnią monologi autorstwa Antoniego Słonimskiego, Marcina Wolskiego i Jana Pietrzaka. Przy fortepianie będzie mu towarzyszyć Aldona Krasucka, prof. Akademii Teatralnej w Warszawie.

Więcej o imprezie

Asia i koty (Gdynia, 10.10, Tea-tralna, ul. Bema 26, godz. 20.30, bilety 10 zł)
Bez patosu i bez taniego sentymentalizmu, za to z gitarą akustyczną i wspaniałym głosem Joanna Kuźma wywołuje swoimi utworami niezwykłe emocje. Hipnotycznymi utworami zaczaruje publiczność w kawiarni Teatru Miejskiego w Gdyni - Tea-tralnej.
Asia i Koty to trio - Joanna Kuźma, Kicek i Micek. W Gdyni wystąpią oni ze swoim debiutanckim albumem. Ich muzyka jest skrajnie introwertyczna. Nie flirtują z publicznością i nie kokietują słuchaczy. Wokalistka w swoich utworach przywołuje skojarzenia ze złotymi latami 60. Zrzuciwszy bagaż gitar i łomot perkusji zespołu Folder prezentuje niezwykle osobiste, emocjonalne i przejmujące piosenki.

Więcej o imprezie

Book Club (Gdynia, 11.10, Teatr Miejski, Tea-tralna, ul. Bema 26, godz. 20, wstęp wolny)
Pierwszy Book Club w Trójmieście, czyli inauguracja nowej inicjatywy Tea-tralnej, gdzie pasja do literatury łączyć się będzie z propagowaniem idei czytelnictwa.
W tym tygodniu - wspólne czytanie alternatywnego przewodnika autorstwa trójmiejskich dziennikarzy kulturalnych Przemysława Guldy i Mirosława Barana "Zrób to w Trójmieście" i dyskusji, zarówno z autorami, jak i zaproszonymi gośćmi.
Book Club zainauguruje wykład Piotra Millatiego "Gombrowicz a sprawa kobieca", a także spotkanie z wyjątkowymi gośćmi, m.in Violettą Trellą, dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, Krzysztofem Babickim i Wojciechem Zielińskim, dyrektorami Teatru Miejskiego oraz jego kierownikiem literackim - Pawłem Huelle.

Więcej o imprezie

100-lecie ZPAP (wernisaż wystawy, Gdańsk, 7.10, Gdański Parku Naukowo-Technologicznym, ul. Trzy Lipy 3, godz. 18, wstęp wolny)
Rok 2011 jest dla Związku Polskich Artystów Plastyków rokiem bardzo ważnego jubileuszu - 100-lecia istnienia. Z tej okazji w Gdańskim Parku Naukowo -Technologicznym będzie można oglądać wyjątkową wystawę prezentującą twórczość artystów zrzeszonych w ZPAP.
Na wystawie znajdą się dzieła z różnych dziedzin sztuki: malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby, ceramiki, tkaniny artystycznej, a także dokumentacja dorobku z zakresu projektowania oraz konserwacji dzieł sztuki...
Wystawa obejmuje przeszło 170 prac plastycznych znakomitych trójmiejskich autorów i tym samym przeszło 170 wypowiedzi artystycznych. Jak różnorodna jest twórczość artystów, jak mocny jest przekaz wielu pokoleń autorów, jak wiele kreacji oferuje plastyka okręgu gdańskiego? Autorzy prac zapraszają do kontemplacji.
Związek Polskich Artystów Plastyków jest największym w kraju stowarzyszeniem twórców, założonym w 1911 r. w Krakowie. Zrzesza ponad 7 tys. artystów sztuk wizualnych.

Więcej o imprezie

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto