MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

All About Freedom w Gdańsku. Dialog o wolności - tym razem na wojnie

Tomasz Rozwadowski
"Wiedźma wojny". Scenariusz i reżyseria: Kim Nguyen
"Wiedźma wojny". Scenariusz i reżyseria: Kim Nguyen Materiały prasowe
19 października rozpoczyna się w Gdańsku szósta edycja All About Freedom Festival organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności.

ECS znajduje się w fazie budowy, podobnie jest z rozpoczynającym się jutro, firmowanym przez tę instytucję All About Freedom. Festiwal odbywa się co prawda już po raz szósty, ale każda edycja jest inna, a sama impreza wciąż poszukuje swojej formuły.

Z tegorocznego programu zniknęła muzyka, za to bardzo bogaty jest wybór projekcji filmowych połączonych z debatami, znalazło się także miejsce na prapremierę teatralną, która może stać się nie byle jakim wydarzeniem.

ZOBACZ jak można pisać, śpiewać i rozmawiać o wolności.

Do współpracy przy tworzeniu festiwalu poproszono ekspertów z dużym autorytetem - kuratorem programu filmowego został Artur Liebhart, twórcę festiwalu Planete+ Doc, współtwórcą produkcji teatralnej jest dyrektor warszawskiego Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Maciej Nowak, pamiętany w Gdańsku z szefowania Nadbałtyckiemu Centrum Kultury, a następnie Teatrowi Wybrzeże.

Część filmowa All About Freedom będzie rozgrywać się w Multikinie w Gdańsku-Wrzeszczu, po kolejnych projekcjach będą odbywały się debaty zainspirowane problemami poruszonymi w danym filmie.
Wśród kilkunastu obrazów wybranych przez Liebharta znalazły się i dokumenty, i fabuły, większość z nich pochodzi z ostatniego sezonu i nie była jeszcze pokazywana w Polsce lub była dostępna bardzo wąsko. Nowością przeglądu tegorocznego jest wyraźnie zarysowany temat wiodący - wojna - ale nie wyczerpuje on całości problematyki omawianej w tych filmach, niektóre także poruszają kwestie ekonomiczne, związane z ludzkimi tożsamościami, z kryzysem i ruchami protestu.

Bardzo ciekawie zapowiada się prapremiera widowiska teatralnego RE-WOLT powstałego na podstawie tekstu Anny Wojnarowskiej. Autorka, wówczas bezrobotna aktorka, przyniosła Maciejowi Nowakowi swój utwór zainspirowany faktem wyburzenia na warszawskiej Woli Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych i Rtęciowych im. Róży Luksemburg. Fabryka, będąca jednym z większych pracodawców w stolicy okresu PRL, zatrudniająca w większości kobiecą załogę, w okresie po 1989 r. podupadła, została zamknięta, w końcu wyburzona. Nie tylko budynki zniknęły z planu Warszawy, wymazaniu uległa także cała klasa społeczna, czyli klasa robotnicza. Spektakl po premierze w Gdańsku będzie pokazywany również w stolicy.
Pełny program trwającego do przyszłego piątku festiwalu jest dostępny pod adresem www.aaff.pl/pl

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto