Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zjazd Gdańszczan: Gdańsk - stolicą wszystkich, którzy go kochają

Kazimierz Netka
Rozpoczął się kolejny Zjazd Gdańszczan
Rozpoczął się kolejny Zjazd Gdańszczan Kazimierz Netka
Trwa IV Światowy Zjazd Gdańszczan. Tegoroczne spotkanie, które zakończy się w niedzielę, jest wyjątkowe. Jego głównym wydarzeniem jest I Kongres Gedanistyczny, poświęcony gdańskim rodom. W programie tego kongresu najważniejsza jest inauguracja – w sobotę, 26 lipca - Gedanopedii - internetowej Encyklopedii Gdańska. Każdy będzie mógł pisać do niej hasła.

Na straży treści, struktury, poprawności, stać będą redakcje: naukowa i faktograficzna informuje Marcin Sztucki, dyrektor Biura Zarządu Fundacji Gdańskiej, która jest właścicielką praw do treści Gedanopedii.

Otwarcie IV Światowego Zjazdu Gdańszczan w Teatrze Wybrzeże uświetnili w piątek swą obecnością m.in. Lech Wałęsa – były prezydent RP, Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu RP., Jan Krzysztof Bielecki – były premier polskiego rządu, Arcybiskup Tadeusz Gocłowski. List na otwarcie zjazdu, odczytany przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przysłał Premier Rzeczypospolitej Polskiej - Donald Tusk. Wykład inauguracyjny wygłosił pisarz, historyk, Peter Oliver Loew. Jego wystąpienie, w języku polskim, nosiło tytuł: „Co by było gdyby Gdańsk”, a przedstawiało ewentualne następstwa możliwej, fikcyjnej, nieco innej, historii Gdańska.

Goście przybyli na zjazd z różnych kontynentów. O Pomorzanach, którzy osiedlili się aż w Nowej Zelandii, dowiadują się z ekspozycji, przygotowanej przez Dorotę Szymańską, przewodniczącą Federacji Polskich Organizacji w Nowej Zelandii.

- To naturalne, że każda rodzina spotyka się raz na jakiś czas mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, witając przybyłych. - A przecież my, gdańszczanie, zarówno ci z urodzenia, jak i ci z wyboru, stanowimy taką właśnie wielką rodzinę.

IV Światowy Zjazd Gdańszczan. Do Gdańska przyjadą ludzie z różnych stron świata PROGRAM

I Kongres Gedanistyczny koncentrował się na gdańskich rodach. Zebrani poznali dzieje państwa Groddecków - rodziny przez wieki działającej dla dobra Gdańska. Z niej pochodził Carl Groddeck, burmistrz Gdańska w XVIII wieku. Rodzina Brunatti stworzyła w Gdańsku położnictwo. Otto Kulcke sfinansował odbudowę organów w Bazylice Mariackiej. Była też mowa o Kaszubach w Gdańsku.

Niezwykle interesująco historie Bractw Ław gdańskiego Dworu Artusa przedstawił dr Stefan Zakrzewski. Uczestnicy Kongresu poznali też historię, gdańskiego mistrza budownictwa Alberta Falka. Swe poglądy na Gdańsk wyrażali też stypendyści Fahrenheita – młodzi ludzie, których studiowanie za granica wspierane jest z budżetu stolicy województwa pomorskiego.

Warto wiedzieć, że do IV Światowego Zjazdu Gdańszczan od dawna przygotowywały się różne środowiska. Senator Erazm Czarnecki i prof. Stefan Raszeja – to reprezentanci tych Kociewiaków, którzy przyczynili się do rozwoju Gdańska. Zasługi tych osób omówił, w przeddzień inauguracji IV Światowego Zjazdu Gdańszczan, Hubert Pobłocki, prezes Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków – na spotkaniu tego Klubu.

Wstępem do Zjazdu Gdańszczan była też konferencja naukowa pt. „Wspólny pokój Gdańsk. Ku miejskim modi co-vivendi”. Chodzi bowiem o zgodne współzamieszkiwanie, nie na zasadzie budowania opozycji, nie w sytuacji, gdzie wrogość wobec innych jest podstawą współistnienia, ale o zgodne współbycie – mówiła prof. Maria Mendel z Uniwersytetu Gdańskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zjazd Gdańszczan: Gdańsk - stolicą wszystkich, którzy go kochają - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto