Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gildia przeniesie się w lipcu na Zaspę

Kazimierz Netka
G. Pachla
Spółka Gildia Gdańska oraz miasto Gdańsk ostatecznie dogadały się w sprawie warunków opuszczenia przez handlowców Targu Siennego. Porozumienie zostało zawarte ostatniego dnia ubiegłego roku przed południem, a podpisali je Wiesław Bielawski - zastępca prezydenta Gdańska oraz Sławomir Gryczka - prezes zarządu spółki Gildia Gdańska SA.

Sylwestrowa ugoda określa szczegóły dotyczące przeniesienia kupców na nowy plac handlowy. na Zaspie. Gildia pozostanie w obecnym miejscu, czyli na Targu Siennym, do 30 czerwca bieżącego roku. To ostateczny termin zakończenia działalności handlowej na tym terenie, bez możliwości przedłużenia umowy. Najbliższych 6 miesięcy kupcy wykorzystać mają m.in. na przygotowanie nowego terenu - przy Al. Rzeczypospolitej obok ETC - pod działalność handlową - informuje Michał Piotrowski zgdańskiego magistratu.

Możliwość pozostania Gildii na terenie Targu Siennego do końca czerwca 2011 r. nie zakłóci realizacji planowanej na tym terenie inwestycji, czyli nowego zagospodarowania terenu Targu Siennego i Rakowego i budowy przystanku SKM Gdańsk Śródmieście.

- Jesteśmy zadowoleni - mówi prezes Sławomir Gryczka. - Na Targu Siennym będziemy handlować do końca czerwca. Potem, zaczniemy demontować pawilony. Teren przekażemy miastu w lipcu. W nowym miejscu zaczniemy działalność być może już w sierpniu bieżącego roku.

Niewykluczone, że część wspólników Gildii Gdańskiej przeniesie się gdzie indziej. Mają bowiem propozycję zajęcia stoisk handlowych, oferowanych przez prywatną firmę w pawilonie na osiedlu Gdańsk Szadółki. Tam jednak nie byliby u siebie, ale za to poszliby na gotowe - bez potrzeby martwienia się o budowę. Na Zaspie, przy Al. Rzeczypospolitej, kupcy zamierzają postawić własny obiekt.

Opuszczając Targ Sienny, kupcy powinni zdemontować i usunąć dotychczasowe obiekty co najmniej do poziomu gruntu. Co będzie z fundamentami - zostanie ustalone podczas dalszych negocjacji z miastem. Liczą też, że nie będzie konieczności usuwania mostku nad Kanałem Raduni, który Gidia wybudowała na własny koszt. Wydała na to około 200 tysięcy złotych.

Gildia musi się wyprowadzić w związku z planami miasta nowego zagospodarowania Targu Siennego i Targu Rakowego, a także przygotowaniami kolei do budowy przystanku SKM Gdańsk Śródmieście (pod ul. Armii Krajowej).

Wąwóz z torami PKP, przy którym znajduje się Gildia, zostanie przykryty płytą - od Huciska do ul. Armii Krajowej. Zrobi to spółka z Holandii, która wygrała konkurs na zagospodarowanie targów.

Przeczytaj także:
- Jest porozumienie z miastem. Gildia zostanie do czerwca
- Gildia ma zniknąć już za miesiąc
- Modernizacja Targu Siennego i Targu Rakowego w Gdańsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto