Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie inwestycje wodne i ściekowe powstaną w Gdańsku w 2018? W tym roku czeka nas boom inwestycji wodno-kanalizacyjnych

MP
Zdrój wodny przy ul. Świętojańskiej
Zdrój wodny przy ul. Świętojańskiej Karolina Misztal
Modernizację przejdzie głównie infrastruktura w Śródmieściu i innych dzielnicach tzw. Dolnego Tarasu. Najbardziej widocznymi inwestycjami będą odbudowy kilku fontann i instalacja w kolejnych miejscach zdrojów wodnych.

- W ostatnich latach głównym wyzwaniem była dla nas budowa sieci wodno-kanalizacyjnych w dynamicznie rozwijających się południowych oraz zachodnich dzielnicach miasta. W tym roku i najbliższych latach chcemy postawić z kolei na modernizację istniejących, starszych sieci. Rekordowa liczba wydanych w zeszłym roku przez spółkę Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna uzgodnień i warunków technicznych to zwiastun czekającego nas w roku bieżącym prawdziwego boom’u inwestycyjnego w tym obszarze funkcjonowania miasta - mówił na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezydent Gdańska ds. komunalnych Piotr Grzelak.

W ostatnim czasie aktualnie realizowany III etap „Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego 2014-2021” zyskał unijne dofinansowanie w wysokości blisko 70 milionów złotych, co stanowi około połowę jego wartości. Te niebagatelne kwoty pokazują, że mimo iż te inwestycje nie są efektowne, to są jednym z kluczowych elementów w rozwoju miasta. Do końca 2017 roku Projekt zrealizowano w ponad 31 proc. i wydano na niego ok. 43 mln zł.

Gdzie GIWK będzie działać w najbliższych miesiącach? Poza wspomnianą modernizacją bardzo wielu sieci w Śródmieściu prace będą prowadzone także m.in. na Stogach i Przeróbce (ul. ku Ujściu), Przymorzu (ul. Poznańska), we Wrzeszczu (rejon ul. Słowackiego i Srebrniki), czy w Letnicy (ul. Narwicka). Sporo dziać się będzie też na terenie oczyszczalni ścieków w dzielnicy Rudniki - zmodernizowany zostanie chociażby system pomiaru jakości na bioreaktorach.

W tym roku spółka zaplanował także (w ramach środków własnych) rozbudowę systemu miejskich zdrojów. Nowe poidełka, jeśli lokalizacje zaakceptuje konserwator zabytków, pojawią się na ul. Podwale Staromiejskie, Mariackiej, Szerokiej, Ogarnej, Pańskiej, Targ Rybny a także na Westerplatte. Do zwiększania dostępu do wody pitnej w miejscach publicznych Polskę obligują przepisy unijne. Gdańsk jest w tym zakresie krajowym liderem.

Oczy mieszkańców i turystów mają w tym roku ucieszyć także odbudowane fontanny. Wciąż jest ich mniej niż w Gdańsku było przed II wojną światową. Pierwsza w kolejności mają zostać odtworzone te w centrum - przy ul. Bogusławskiego i Kościele Mariackim. Mieszkańców Żabianki ma w końcu z kolei przestać straszyć pozostałość fontanny z lat 70 przy kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej - W sprawie jej remontu dogadaliśmy się już z proboszczem tej parafii - zapewniał Jacek Skarbek, prezes GIWK.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto