W ramach jesiennej trasy po Polsce Chór Alexandrowa wystąpi w najbliższy piątek w trójmiejskiej hali Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu.

Nad tym, co dobrego pozostawił w spadku ZSRR można by się długo zastanawiać. Niekwestionowaną pamiątką po starym systemie jest niewątpliwie Chór Alexandrowa.

Zespół, złożony ze znakomitych, w pełni profesjonalnych śpiewaków, tancerzy i instrumentalistów był, przeznaczonym zarówno na rynek wewnętrzny jak i zewnętrzny, pokazem militarnej siły i kunsztu organizacyjnego, ale w co najmniej równym stopniu, instrumentem propagowania kultury rosyjskiej w radzieckim wydaniu. Działalność, powstałego w 1928 roku zespołu, była odpowiedzią na rosnące zainteresowanie ze strony słuchaczy i stała się podstawą rozwoju nowej formy ekspresji muzyki rosyjskiej - żołnierskich piosenek połączonych z występami artystycznymi. Chór odpowiadał w ten sposób na ważne zdarzenia w kraju i reagował na potrzeby społeczeństwa.

Zobacz też: Koncerty w Ergo Arenie 2012/2013: Andrzejki i Dicotex. Wystąpią m.in. Samantha Fox, Sandra, Savage

Zespół składał się początkowo z zaledwie 12 artystów. Dopiero w kilka lat później, w połowie lat 30., grupa znacznie się rozrosła i stała się dużym męskim chórem z orkiestrą i grupą taneczną. Obecnie w repertuarze zespołu znajduje się ponad 2 tysiące utworów. Są to pieśni narodowych kompozytorów, pieśni ludowe, muzyka sakralna, klasyczne utwory rosyjskich i zagranicznych kompozytorów oraz arcydzieła światowej muzyki popularnej.

Trudny i różnorodny repertuar chóru wskazuje na zespół najwyższej klasy. Zespół nieraz porównywano do muzycznego instrumentu, któremu są dostępne absolutnie wszystkie środki wyrazu. Jak nie zachwycać się giętkością i subtelnością niuansów, czystością dźwięku i jednocześnie harmonijnością! - z zachwytem pisał o nim francuski kompozytor Georges Orik jeszcze w czasie pierwszych zagranicznych występów zespołu we Francji w 1937 roku. Po trzydziestu latach, kiedy zespół występował w Kanadzie, montrealska gazeta La press zanotowała: Chór pod dyrekcją A. Aleksandrowa bezspornie jest jednym z najlepszych chórów tego rodzaju na świecie. Ich koncert - to fajerwerk wykonawczego mistrzostwa.

O tym jakie recenzje pojawią się po występie Chóru Alexandrowa w polskiej prasie przekonać się będzie można już w weekend, po piątkowym występie zespołu w Hali Ergo Arena (Gdańsk/Sopot, Pl. Dwóch Miast 1) o godz. 19.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska i Sopotu prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

wszaseda (gość)

moze napiszecie jak to ktokolwieek z redakcji przeczyta, co sie dzialo na tym wystepie? Jak publika ostatnia weszla na sale po 45 min trwania koncertu? jak Organizator czyli spolka odpowiedzialna za hale nie zrobila doslownie nic zeby zabezpieczyc bezpieczenstwo ludzi i pojazdow tak przed jak i po koncercie, znajome korki zero policjanta tylko pobieranie oplat za parkowanie wydluzajace w nieskonczonosc moment wjazdu na parking. A na koniec przed sama hala zaparkowany autobus na trawniku zdjecie do wgladu. Totalny balagan i opuszczajacy widzowie w panice koncert przed koncem zeby nie wyjezdzac 2 godziny bo piesi zablokowali slutecznie wszystkie wyjazdy.A co do koncertu to slyszalem wspanialy chor widzialem wspanialy balet i zasluzonych narodowych artystow, rzeczywiscie sie zasluzyli i powinni odpoczac za wyjatkiem duetu i jednego tenora co moze w La Scali spiewac od zaraz. Ocena imprezy - nigdy wiecej moje pieniadze i noga tam nie stanie, chyba ze Karnol wezmie te panienke do galopu i tych cwaniakow od parkowania co autobus ustawili na trawnilku. Jaco pozdrowienia slabo to wypadlo za 100 zl od lba.

asss (gość)

Może i są słynni itd ale te ich coroczne występy to już wyrobnictwo. Jak tak dalej pójdzie to będą koncertować po Tczewie i Elblągu a póżniej kolejno Kartuzy i Sulęczyno.
Zwykłe wyrobnictwo zachłannych rosjan.
Szkoda ze takich występów nie dają polskie zespoły typu Śląsk Mazowsze.