Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Końcowe odliczanie do startu nowego systemu śmieciowego. Gdańsk przygotowany?

Ewelina Oleksy
Od poniedziałku, 1 lipca, w życie wchodzi rewolucja śmieciowa. Gminy w całej Polsce przejmą odpowiedzialność za wywóz odpadów, a mieszkańców czekają z tego tytułu nowe opłaty. Gdańscy urzędnicy w czwartek zdali raport ze stanu przygotowań do godziny zero. - Jest dobrze - przekonywali.

Jak poinformował Mieczysław Kotłowski, szef Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, gdańszczanie złożyli dotychczas ok. 40 tys. deklaracji, na podstawie których miasto będzie wyliczać podatek śmieciowy i dostarczać pojemniki. Deklaracji powinno być ok. 50 tys.

- To, że nie mamy jeszcze wszystkich deklaracji jest efektem m.in. dziwnych ruchów zarządców nieruchomości. Część wspólnot nie złożyła deklaracji zbiorczych, w części z nich każdy z mieszkańców składał deklarację odrębnie. Oznacza to, że każdy dostanie tam teraz oddzielny śmietnik. A to tworzy pewną paranoję i utrudnia życie mieszkańcom. Nagle okaże się, że tam gdzie dotychczas na jednym podwórku stał jeden śmietnik wspólny, teraz wjedzie siedem zestawów pojemników razy dwa, czyli w sumie 14 pojemników na śmieci mokre i suche, bo 90 proc. osób deklaruje, że śmieci będzie segregować - tłumaczy Kotłowski.

Gdańsk. Uchwała obywatelska w sprawie naliczania opłat za śmieci do poprawy

Problemem okazała się też duża ilość błędów w złożonych deklaracjach. - Niestety są to błędy, których sami nie możemy poprawić i błędy, które nie dają nam czytelnego obrazu, czego zamawiający od nas oczekuje - ubolewa Kotłowski.

Jakie to błędy? Np. część osób deklaruje, że będzie segregować śmieci, a zamawia pojemnik tylko na suche.
- Wychodzimy z założenia, że w takim przypadku dajemy dwa pojemniki, bo lepiej za dużo niż za mało, chcemy zminimalizować liczbę osób nieobsłużonych - mówi Kotłowski.

Na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl znajduje się szczegółowy harmonogram wywozu śmieci, czyli to kiedy i skąd w poszczególnych dzielnicach będą one zabierane.

Od dziś ZDiZ uruchomił też pięć telefonów, pod którymi czeka na wszelkie sygnały od mieszkańców ws. nowego systemu. Można tam zgłaszać m.in. problemy z dostawą pojemników, czy informacje o tym, że śmieci, mimo, że powinny, nie zostały wywiezione.

Te telefony to : (58) 5589525, 5589526, 5589528, 5589533 i 5589555. Działa też mail: [email protected]

W ciągu dwóch najbliższych tygodni do wszystkich, którzy złożyli deklaracje śmieciowe wysłane zostaną listy z indywidualnymi numerami kont, na które wpłacać należy opłatę śmieciową. Pierwszą opłatę wnieść należy do 15 sierpnia, kolejne - do 15 dnia każdego miesiąca.

ZDiZ przestrzega przed oszustami, którzy pukają do mieszkań i twierdzą, że muszą sprawdzić czy metraż mieszkania zgadza się z tym wpisanym w deklaracji. O czujność urzędnicy apelują głównie do osób starszych.

- To trąci kryminałem. Mieliśmy taki sygnał od mieszkanki Oliwy, ale nie oznacza to, że jest to przypadek pojedynczy. Miasto nie wysyła w teren żadnych urzędników w celu sprawdzania metrażu mieszkania. Jeśli będziemy zamierzali podjąć taki ruch, na pewno poinformujemy o tym wcześniej - podkreśla Kotłowski.

Firmy, które odbierać będą śmieci z Gdańska, czyli PRSP ( ma do obsługi 5 sektorów miasta) i REMONDIS ( ma 1 sektor) deklarują, że są już w pełnej gotowości.

- Podstawiliśmy już 75 proc. pojemników na naszym sektorze, z czego 60 proc. jest już oznakowanych systemem identyfikacji czyli czipami. W gotowości są już też śmieciarki. Przed nami najgorsze 3 dni. Czeka nas w nich najwięcej pracy- dostawiamy największą ilość pojemników, jaką się da. Robimy wszystko, by 1 lipca odebrać to, co mamy odebrać- mówi Monika Snopek z firmy REMONDIS. Większość pojemników firma kupiła lub wydzierżawiła od firm, z którymi mieszkańcy w jej sektorze mieli podpisane umowy wcześniej. - Mamy 14 tys. pojemników, z czego 5 tys. nowych, dołożonych przez nas - wskazuje Snopek.

Liczby i praca po stronie PRSP jest natomiast zdecydowanie większa, bo firma utrzymała swój dotychczasowy monopol na rynku.

- Dotychczas posiadaliśmy 60-70 proc. rynku,więc w bardzo wielu miejscach nasze pojemniki już stały. Rozstawiliśmy ich już 70-80 proc. wszystkich, do dostawienia zostały nam kubły na śmieci mokre, a więc zapowiada nam się ciężko pracujący weekend - mówi Mariusz Bogusz z PRSP - Dokupiliśmy ok. 21 tys. nowych pojemników, do końca tego tygodnia wszystkie zostaną zaczipowane- dodaje.

Obie firmy zatrudniły do obsługi nowego systemu po 20 nowych pracowników.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto