Parkrun Trójmiasto, czyli sobotnie biegi w Gdańsku i Gdyni

Parkrun, czyli cotygodniowy bieg, który startuje w każdą sobotę. Biegacze zbierają się o 9 w parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana w Brzeźnie oraz w Gdyni na Bulwarze Nadmorskim. Biegacze pokonują 5 km.
 Maciej Gach

Parkrun powstał z myślą nie tylko o tych, którzy mają już spory staż w bieganiu, ale przede wszystkim z myślą o osobach, które zamierzają stawiać pierwsze kroki w truchtaniu na świeżym powietrzu. Organizowane cotygodniowe biegi, to pewien sposób na życie, pokazujący jak można niewielkimi siłami, zachęcić ludzi do rekreacyjnego odpoczynku.

Pomysł narodził się w Londynie

Parkrun to bieg na dystansie 5 km z indywidualnym pomiarem czasu. Dzięki systemowi on-line, wyniki rejestrowane są są na stronie [

www.parkrun.pl

](http://www.parkrun.pl/) oraz przesyłane na adres mailowy uczestnika. Co istotne, udział w biegach jest zupełnie darmowy. Jedynym warunkiem jest zarejestrowanie się na stronie[

www.parkrun.pl

](http://www.parkrun.pl/), wydrukowanie nadanego indywidualnego kodu kresowego i przyniesienie go ze sobą na bieg.

Pomysł na Parkrun narodził się w Londynie w 2004 roku. W pierwszym biegu wystartowało 13 zawodników. Obecnie akcja rozprzestrzeniła się w wielu krajach i ma ponad 200 tys. zarejestrowanych uczestników. Od pół roku bieg organizowany jest w Gdańsku, a od października 2011 roku w Gdyni. Niedawno nastąpiła inauguracja biegów w Łodzi.

Jak zachęcić ludzi do biegania

Warto wspomnieć, że biegi prowadzone są przez wolontariuszy, dlatego także zachęca się uczestników do udziału przy organizacji biegów. Co istotne, za pomoc wolontariusze otrzymują maksymalną ilość punktów biegowych (trzy razy w ciągu roku), które wliczane są do klasyfikacji punktowej uczestników. W ten sposób uczestnicy-wolontariusze otrzymują rekompensatę za brak możliwości startu. Każdy chętny może pomóc w organizacji biegu. Wystarczy tylko wysłać zgłoszenie na adres email znajdujący się na stronie biegu w sekcji Wolontariusze, uprzednio dokonując rejestracji jako uczestnik parkrun. W zamian za pomoc w organizacji biegów, zawsze wyraża się podziękowania wszystkim wolontariuszom, a ich imiona i nazwiska umieszczane są na głównej stronie biegu.

Ten społecznikowski charakter parkrun ma przede wszystkim na celu zachęcenia innych, aby zobaczyli, że warto realizować coś, co daje dużo energii i pozytywnego działania. Parkrun ma charakter wolontariatu, w ramach którego uczestnicy sami pomagają organizować biegaczom bieg, co stanowi o wspaniałej idei, jaka łączy uczestników.

Dla wielu zachętą jest, także to, że co miesiąc losowane są buty sportowe. Nagroda jest przyznawana tym uczestnikom parkrun, którzy przynajmniej dwa razy w miesiącu ukończyli bieg i raz w roku byli wolontariuszami.

Specjalne koszulki

Oznaką prestiżu w parkrun są koszulki z ilością biegów, w których dana osoba wzięła udział. Dla juniorów pierwszą koszulką jest ta z numerem 10. Dla osób starszych poprzeczka ustawiona jest wyżej, trzeba wziąć udział w 50 biegach. Kolejne poziomy są dla systematycznych zawodników: 100 i 250 biegów. Koszulki otrzymuje każdy, kto pobiegnie określoną ilość razy.

Co istotne, za każdy bieg otrzymuje się określoną liczbę punktów, które są później wliczane do klasyfikacji generalnej biegacza. Pod koniec roku biegacze z największą liczbą punktów otrzymają nagrody.

Największą istotą biegu jest, aby sobotni poranek ludzie poświęcili na aktywność fizyczną, a nie leniuchowaniu w łóżkach, po tygodniu pracy.

Wspólnie biegając i uczestnicząc choćby w parkrun można zyskać nowych znajomych, którzy zapewne dadzą liczne wskazówki jak biegać. Nieważne też, że się dopiero zaczyna biegać, najważniejsza jest sama chęć i dobra zabawa, która tylko zachęca do zwiększenia treningów, a impreza jest świetnym sposobem na sprawdzanie swoich początkowych, jak i dojrzalszych umiejętności.

Dla przypomnienia parkrun Gdańsk organizowany jest przez cały rok w każdą sobotę o godz. 9 na w Parku Nadmorskim im. Reagana w Gdańsku, natomiast w Gdyni o tej samej porze na Bulwarze Nadmorskim.

Czytaj też:

Heineken Open'er Festival 2012: Wszystko o festiwalu!

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.