Protest Rady Programowej Telewizji Gdanskiej w sprawie zmniejszenia środków finansowych

List Rady Programowej TVP S.A. Oddziału w Gdańsku do Romualda Orła Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. Szanowny Panie Prezesie,

Rada Programowa Oddziału TVP S.A. w Gdańsku stanowczo protestuje przeciwko drastycznemu zmniejszeniu środków finansowych na 2010 r. dla ośrodków regionalnych.
Okrojenie budżetu Ośrodka Telewizji Gdańskiej - o zapowiadane 45% środków zeszłorocznego finansowania - uniemożliwi realizowanie ustawowych zadań nałożonych na telewizję publiczną, w tym funkcję misyjną ośrodków regionalnych.
Taka polityka finansowa grozi zniknięciem z anteny popularnych programów, zwłaszcza tych, które realizują misję publiczną. Nie można dopuścić, aby ze względu na narzucone ograniczenia emisyjne i finansowe zniknęły lub były radykalnie okrojone programy przeznaczone dla społeczności lokalnych, w tym Kaszubów i Kociewiaków, programy o tematyce religijnej, kulturalnej, nauce, gospodarce i sporcie.
W naszym regionie pomorskim żyje 500-tysięczna grupa etniczna Kaszubów, której dotychczas były poświęcone - cieszące się dużym uznaniem - stałe programy. Kaszubi oraz Kociewiacy pełnią bardzo ważną rolę kulturotwórczą, żywo uczestniczą w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w pomorskiej części Rzeczpospolitej. Bez programów im poświęconych Telewizja Gdańska straci swoją rolę misyjną.
Restrykcyjna polityka finansowa wobec ośrodków regionalnych w zasadniczy sposób ogranicza możliwości realizacji misji telewizji publicznej w zakresie prawa obywateli do informacji. Nie można godzić się, aby radykalne ograniczenie centralnych środków finansowych oraz brak innych możliwości zrównoważenia kosztów zmierzało do likwidacji ośrodków regionalnych.
Protestujemy przeciwko dalszemu osłabianiu telewizji publicznej i działaniom władz zmierzających do całkowitego unicestwienia telewizji regionalnej, stanowiącej jedną z podstaw Europy Regionów.
Uważamy, że istnieje wielka potrzeba, aby w programie naprawczym zapewnić ośrodkowi Telewizji Gdańskiej możliwości finansowe niezbędne do realizacji ustawowych zadań nałożonych na telewizję publiczną, w tym emisję na Pomorzu lokalnych programów o charakterze misyjnym.
Zwracamy się do władz telewizji publicznej i decydentów z gorącym apelem o pilne stworzenie rozwiązań systemowych, które pozwolą na dalsze funkcjonowanie ośrodków regionalnych, w tym Telewizji Gdańskiej.


Rada Programowa Telewizji Gdańskiej
Przewodniczący Rady (-) Janusz Wikowski

Redaktor

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

16.02.2010, 20:43

Czy członkowie Rady płacą telewizyjny abonament ? Czy wszyscy pracownicy TVP Gdańsk płacą ? PO krzyczała by nie płacić to teraz są tego skutki ! Podcięliście gałąź na której siedzieliście !!! Gratulacje! Telewizja BBC jest utrzymywana z abonamentu !!!

15.02.2010, 20:12

[cyt="Artur"]TVP w Gdańsku i tak dostaje za dużo środków a potem je marnuje!
W tym Ośrodku nie powstaje nic wartościowego a zatrudniani są tylko ludzie z tzw. kliki i ich znajomi.
Tworzone tutaj programy służą jedynie robieniu kasy za wszelką cenę i nic więcej!
Ta pseudotelewizja to wyrzucanie społecznych pieniędzy w błoto!
Przyszłość to telewizje prywatne, które nie będą "darmozjadami"[/cyt]

Typowy bełkot forumowy Polaka niezadowolnego, że pieniądze idą na coś, z czego on akurat nie korzysta. Telewizje prywatne? To dlaczego nie ma TVN Północ? Może jakaś lokalna wersja "Tańca z gwiazdami" albo "Szymon Majewski Show" Ci się marzy? Nie ośmieszaj się. W 3-mieście były kiedyś lokalne telewizje prywatne i co z tego zostało?

15.02.2010, 20:08

[cyt="Marek Biegalski"]Znaczna liczba odbiorców Telewizji Polskiej ma w swoim domu platformę cyfrową lub popularną kablówkę. I w ten oto sposób korzysta z dobrodziejstw, jakie dostarcza program telewizyjny. Co miesiąc trzeba jednak za ten typ usługi płacić określone kwoty pieniężne, które tak naprawdę nie są niskie. Dlatego też uważam, że część tych pieniędzy można z powodzeniem przeznaczyć na utrzymywanie i rozwój ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, w tym także Telewizji Gdańsk - instytucji, która z wielką determinacją, konsekwentnie i wyraziście przyczynia się do rozwoju gospodarki, kultury, szkolnictwa wyższego oraz świadomości społecznej i regionalnej na Pomorzu.[/cyt]

Popieram. Ale do dzisiaj, nie ma TVP Gdańsk na żadnym satelicie, za to mamy dwa kanały lokalne warszawskie. Absurd.

15.02.2010, 20:06

z TVP Info. Program lokalny jest obecnie tylko okienkiem z TVP Info.

13.02.2010, 08:12

I to jak najszybciej. A na jej GRUZACH powinna powstać PRAWDZIWA TV POMORZE. Nie już POLITYCZNA TVG GDANSK jak jest to obecnie. PROPONUJE COŚ W STYLU TVS (telewizja Śląsk) Program nadawany przez satelite . To teraz przyszłosc. Las Anten ANALOGOWYCH ginie.JEST OKAZJA ZROBIC COS FAJNEGO (dajacego sie ogladac) i ogladanego przez wielu a nie przez garstke SOLIDARUCHÓW.PRACOWNICY PSEUDO TVG GDANSK BRAĆ SPRAWY W SWOJE RĘCE potraficie to zrobic. MACIE SPRZĘT, ZAPLECZE . DO ROBOTY......

12.02.2010, 21:39

TVP w Gdańsku i tak dostaje za dużo środków a potem je marnuje!
W tym Ośrodku nie powstaje nic wartościowego a zatrudniani są tylko ludzie z tzw. kliki i ich znajomi.
Tworzone tutaj programy służą jedynie robieniu kasy za wszelką cenę i nic więcej!
Ta pseudotelewizja to wyrzucanie społecznych pieniędzy w błoto!
Przyszłość to telewizje prywatne, które nie będą "darmozjadami"

11.02.2010, 18:51

Przez 13 lat od czsu reformy administracji TVP Gdańsk nie potrafiła zapewnić właściwego sygnału dla b. woj słupskiego, nadal mamy program lokalny ale z TVP Szczecin który naszych problemów z wiadomych wzgledów nie porusza. w tym stanie jestem nawet za likwidacją tego osrodka który preferuje nadal tylko dawniejsze woj. gdańskie marginalizując region słupski.

11.02.2010, 16:55

Znaczna liczba odbiorców Telewizji Polskiej ma w swoim domu platformę cyfrową lub popularną kablówkę. I w ten oto sposób korzysta z dobrodziejstw, jakie dostarcza program telewizyjny. Co miesiąc trzeba jednak za ten typ usługi płacić określone kwoty pieniężne, które tak naprawdę nie są niskie. Dlatego też uważam, że część tych pieniędzy można z powodzeniem przeznaczyć na utrzymywanie i rozwój ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, w tym także Telewizji Gdańsk - instytucji, która z wielką determinacją, konsekwentnie i wyraziście przyczynia się do rozwoju gospodarki, kultury, szkolnictwa wyższego oraz świadomości społecznej i regionalnej na Pomorzu.