Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szklany dach nad Radunią

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Handel w Gildii handel potrwa do końca czerwca, a do końca lipca ...
Handel w Gildii handel potrwa do końca czerwca, a do końca lipca ... Multi-Development
Handel w Gildii potrwa do 30 czerwca, a do końca lipca centrum ma zniknąć. Wówczas będzie mogła rozpocząć się zabudowa Targu Siennego i Rakowego. Radunia zostanie w części zabudowana szklanym dachem.

Na terenie Targu Siennego i Rakowego powstanie nowoczesne centrum usługowo-handlowe. W tym celu Gdańsk stworzy z firmą Multi-Development spółkę, która wybuduje obiekty i będzie nimi zarządzać. Miasto będzie udziałowcem mniejszościowym z 49 proc. pulą udziałów i wniesie aportem ziemię.

Zanim jednak dojdzie do zabudowy, z terenu musi zniknąć centrum handlowe Gildia.

- Uzgodniliśmy już z zarządem Gildii termin ich wyprowadzki. Handel w tym miejscu będzie się odbywał do 30 czerwca, a do końca lipca kupcy muszą oczyścić teren – mówi Iwona Bierut, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Oprócz Gildii z terenu zniknie parking i budynek, w którym mieści się zakład Foto Słońce. Z kolei tory kolejowe zostaną zabudowane płytą, co jest pierwszym takim rozwiązaniem w Polsce.

Szklany dach

Co pojawi się na miejscu? Wydłużony zostanie Trakt Królewski , który biec będzie do Urzędu Miejskiego. Na miejscu będzie plac i kładka nad ulicą 3 Maja. Powstanie też ulica Nowe Podwale Grodzkie, która biec będzie po 350-metrowym tunelu od Huciska do Armii Krajowej.

Sporo ma się dziać także wzdłuż Kanału Raduni. Na długości 120 metrów Radunię przykryje szklany dach, który będzie umieszczony na wysokości ok. 15 metrów. Wokół kanału i placu dominować ma architektura nawiązująca do historycznej zabudowy. Jednak większość powierzchni Placu Siennego i Rakowego pokryją nowoczesne centra handlowe i usługowe.

Na miejscu powstanie parking na ok. 830 miejsc. Władze zaplanowały także budowę siedziby Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska. Obiekt miałby powstać w miejscu, gdzie kiedyś stał tzw. "Kunszt wodny" i miałby spełniać funkcje informacyjne i edukacyjno-kulturalne. Główne Miasto z Targiem Siennym zostanie połączone przejściem podziemnym. Istniejące przejście zostanie wyremontowane.

Wiadomo już, że na miejscu nie będzie budynków mieszkalnych.

- Po analizie rynku zrezygnowaliśmy z funkcji hotelowych i mieszkalnych na rzecz budynków handlowych i usługowych. W pobliżu budowanych jest kilka hoteli i uznaliśmy, że nie ma sensu się dublować - mówi Tomasz Matusiak z Multi-Development.

Niedaleko placu budowy powstanie również nowa stacja SKM - Gdańsk Śródmieście. Przetarg na jego projekt został rozstrzygnięty w ubiegłym tygodniu. Nowy przystanek ma zostać ukończony do Euro 2012.

Budowa nie tak szybko

Cała inwestycja ma się zakończyć w 2017 roku. Zanim budowa ruszy teren muszą opuścić kupcy. - Z pewnością muszą go także przebadać m.in. archeolodzy. Zanim budowa się rozpocznie minie jeszcze dobrych kilka miesięcy - tłumaczy Iwona Bierut.

Prace budowlane na  pewno spowodują spore utrudnienia dla mieszkańców. Oprócz czasowego zamknięcia dróg, można się spodziewać braku wody, gdyż w ramach inwestycji planowana jest przebudowa magistrali wodnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto