Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie protestów w Gildii

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Miasto i zarząd Gildii Gdańskiej S.A. są bliskie ustaleniu kompromisu w sprawie wyprowadzki kupców z Targu Siennego.

Początkowo prezes Gildii nie chciał zgodzić się na przeprowadzkę i rozważał wystąpienie na drogę sądową. Po dzisiejszym spotkaniu, zrezygnowano z tego pomysłu.

- Kompromis jest blisko - mówi Sławomir Gryczka, prezes Gildii. - Myślę, że dzisiejsze spotkanie było udane, udało nam się już ustalić parę rzeczy, także myślę, że jesteśmy na dobrej drodze.

W podobnym tonie wypowiada się Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska. - Chcemy zminimalizować skutki likwidacji targowiska Gildia. Zależy nam, aby Gildia nie poniosła zbędnych strat, ale musimy też pamiętać o inwestycjach, które muszą szybko zostać zrealizowane na tym terenie.

Gildia dzierżawi teren od miasta od 1991 roku. Aktualnie umowa dzierżawy została podpisana na trzy miesiące i wygasa z ostatnim dniem grudnia. Według miasta, bieżące umowy wskazują, że Gildia zobowiązała się oddać zajmowane nieruchomości w stanie wolnym od zabudowy nie później niż do 31 stycznia.

Według wstępnych ustaleń między miastem a Gildią, kupcy mieli się przenieść na teren przy Grunwaldzkiej 474, obok hali Olivia. Porozumienie w tej sprawie podpisano w maju 2004 roku. Według założeń miała powstać spółka prywatno-publiczna. Miasto miało wnieść aportem nieruchomość i stworzyć w tym miejscu biuro obsługi klientów. Na działce swoje sklepy miała też wybudować Gildia. W 2006 roku zmieniony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zlikwidowano też ogródki działkowe. Jednak do tej pory Gildia nie podpisała dokumentów dotyczących stworzenia spółki z miastem.

Miastu zależy, aby Gildia jak najszybciej opuściła teren, gdyż na Targu Siennym i Rakowym ma powstać kilka kluczowych dla Gdańska inwestycji. Chodzi o centrum usługowo-handlowe, budowę nowego przystanku SKM Śródmieście oraz przebudowę linii kolejowej E65. Jeśli Gildia nie opuści terenu, realizacja tych zadań stanie pod znakiem zapytania.

Budowa nowej stacji powinna rozpocząć się w połowie przyszłego roku. Nowa stacja ma powstać jeszcze na Euro 2012, aby odciążyć Gdańsk Główny. Na początku 2011 roku powinna być znana koncepcja budowy centrum handlowo-usługowego na Targu Siennym i Rakowym. W pierwszej kolejności zabudowany ma zostać wąwóz nad torami kolejowymi, gdzie SKM planuje realizację swojej budowy. Całe przedsięwzięcie zabudowy Targu Siennego i Rakowego, z budynkami i układem drogowym planowane jest na rok 2017.

Czytaj też:


Prezes Gildii: Nie wiem, czy w Gdańsku nie będzie powtórki z KDT

**


Kupcy z Gildii przeniosą się pod halę Olivia?

**


Na Targu Siennym i Rakowym nie będzie tandety

**


Targ Sienny i Rakowy: na placu boju zostało dwóch inwestorów

**


Nowe oblicze Targu Siennego i Rakowego dopiero w 2017 roku

**


Spółka Scott Wilson zaprojektuje przystanek SKM Śródmieście

**


W styczniu rozpocznie się przebudowa trójmiejskiego odcinka trasy kolejowej z Gdyni do Warszawy

**


Przystanek Gdańsk Śródmieście powstanie najprawdopodobniej przed Euro 2012

**

Czytaj codziennie: MMTrojmiasto.pl/Wiadomości

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

Sylwester w Trójmieście | 7 nadziei Trójmiasta | Wygraj 500 zł | Wyciągi i stoki narciarskie | Open'er 2011 | Matura 2011 | Próbny egzamin gimnazjalny | Lodowiska w Trójmieście

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto