Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W środę Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Weź udział w przemarszu ulicami Malborka

Redakcja
Kadra i dzieci z ośrodka autystycznego integrują się ze szkołami. Tutaj podczas przeglądu teatralnego w Zespole Szkół nr 2
Kadra i dzieci z ośrodka autystycznego integrują się ze szkołami. Tutaj podczas przeglądu teatralnego w Zespole Szkół nr 2 Archiwum Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem
2 kwietnia przypada Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Właśnie z tej okazji i tego dnia Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku organizuje przemarsz ulicami miasta, który zakończy się happeningiem na pl. Jagiellończyka. Rozpoczęcie o godzinie 11 pod Starostwem Powiatowym w Malborku.

To nie będzie jedyna inicjatywa w ramach malborskich obchodów Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu. W środę (2 kwietnia) o godzinie 20 na niebiesko zostanie podświetlona siedziba Malbork Welcome Center. O godz. 21 organizatorzy zapraszają do wspólnej fotografii przy MWC.

Podświetlanie różnego rodzaju obiektów na niebiesko jest gestem solidarności z osobami autystycznymi. Tego typu akcje są w Polsce organizowane od 2011 roku pod hasłem "Na niebiesko dla autyzmu". Na świecie podświetlane już były m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, Opera w Sydney, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Spodek w Katowicach. W ubiegłym roku podświetlone zostały też okna malborskiego zamku. Przeczytasz o tym tutaj: Zamkowe okna podświetlone na niebiesko dla osób autystycznych

W powiecie malborskim osobami autystycznymi opiekuje się Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Działa on od 1997 roku. Obejmuje swą opieką dzieci i młodzież w wieku od 3 do 25 roku życia. Dla dzieci młodszych i ich rodziców SORW organizuje dodatkowo zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju. Od 1997 roku liczba wychowanków placówki zwiększyła się o ponad 400 procent - z 6 na 26.

W każdej z grup realizowany jest indywidualny program edukacyjno-wychowawczy dostosowany indywidualnie do potrzeb i możliwości rozwojowych każdego wychowanka. Głównym zadaniem ośrodka jest diagnozowanie, terapia i edukacja przygotowująca wychowanków, w miarę możliwości, do samodzielnego udziału w życiu społecznym.
Kadrę stanowią m.in. oligofrenopedagodzy, logopeda oraz neurologopeda. Każda z pracujących osób posiada wieloletnie doświadczenie w terapii osób z autyzmem. Więcej informacji na stronie internetowej placówki pod adresem www. autyzmmalbork. edu.pl.

Kadra malborskiej placówki przybliża naszym Czytelnikom temat autyzmu:
Nazwa pochodzi od greckiego słowa "autos" - czyli "sam". Osoby z autyzmem nie są jednak same - co roku wiele fundacji i organizacji działających na rzecz osób z autyzmem próbuje nam o tym przypomnieć organizując 2 kwietnia Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu oraz propagując akcję "Zaświeć się na niebiesko". Każdy może wyrazić swoją solidarność z osobami ze spektrum autyzmu - wystarczy 2 kwietnia zapalić w oknie niebieską lampkę, założyć coś niebieskiego, propagować logo akcji w internecie lub wesprzeć organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazując 1 proc. swojego podatku). Wiele miast na całym świecie od 2011 roku bierze udział w akcji "zaświeć się na niebiesko" (Light it up blue), oświetlając na niebiesko budynki. Na błękitno "zaświeciły się" już m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro czy opera w Sydney. Celem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzenia, które przez ONZ zostało uznane za jedno z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata (obok takich chorób jak np. nowotwory, cukrzyca i AIDS).
W ciągu ostatnich 20 lat znacznie wzrosła liczba osób z autyzmem. Nie wynika to jednak z rzeczywistego wzrostu zapadalności, ale w dużej mierze ze zmian klasyfikacyjnych (np. zaobserwowano, że wraz ze wzrostem zdiagnozowanych zaburzeń autystycznych spada liczba diagnozy upośledzenia umysłowego o nieznanej przyczynie). Na wzrost rozpoznawalności ma również wpływ coraz większa świadomość zaburzenia, wzrost liczby publikacji oraz zakres pomocy świadczonej przez placówki specjalistyczne. W Polsce problem autyzmu może dotyczyć, według danych szacunkowych, około 10 000 dzieci i młodzieży. Obserwowana jest również ponad 4-krotna przewaga chłopców nad dziewczynkami.
Autyzm nie jest zaburzeniem nowym - już w 1943 roku został wyodrębniony jako zespół chorobowy przez Leo Kannera. Od tamtego czasu wiele się zmieniło w kwestii postrzegania tego zaburzenia, zmianie ulegały również procedury diagnostyczno-terapeutyczne oraz systemy klasyfikacyjne. Najważniejszą zmianą było uznanie autyzmu za kontinuum, a później za spektrum objawowe. Obecnie do najważniejszych objawów autyzmu zalicza się: zaburzenia interakcji społecznych, zaburzenia w komunikowaniu się oraz ograniczone, powtarzające się i stereotypowe wzorce zachowań, zainteresowań i aktywności.
Niestety, autyzm nadal kryje w sobie wiele tajemnic - póki co, nie ustalono dokładnej przyczyny tego zaburzenia - istnieje na ten temat wiele teorii, często wykluczających się wzajemnie. Wokół autyzmu narosło wiele mitów i niepotwierdzonych naukowo spekulacji, np. istnienie potencjalnie wysokiej inteligencji u osób z autyzmem (tzw. mit Rain-mana), brak zaburzeń neurologicznych czy ,,zimność" i przesadna racjonalność rodziców tych dzieci. Obecnie wiadomo już na pewno, że nie ma jednej przyczyny autyzmu.
Współcześnie najwięcej kontrowersji wzbudza kwestia wpływu szczepień na powstawanie autyzmu - opinia środowiska naukowego nie jest w tej kwestii jednoznaczna. Póki co, nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających lub odrzucających ten pogląd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto