MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Organizacje pozarządowe bez pieniędzy. Orkiestra zrobiona w trąbę?

Dorota Abramowicz, Łukasz Kłos
Od ponad 20 lat gdańska organizacja prowadzi orkiestrę Vita Activia.
Od ponad 20 lat gdańska organizacja prowadzi orkiestrę Vita Activia. Karolina Misztal
Gdańskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną chciało rozwinąć projekt innowacyjny. W efekcie nie wiadomo nawet, czy dostanie pieniądze na utrzymanie podstawowej działalności. Do uzyskania dotacji zabrakło… pół punktu.

Coś dziwnego stało się w trakcie ostatniego konkursu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ławka pomorskich organizacji pozarządowych, które miały otrzymać pieniądze na działania dla osób z dysfunkcjami, wyraźnie się skróciła. PFRON przyznał dofinansowanie dziesięciu podmiotom prowadzącym działalność stacjonarną i... tylko jednemu opiekującemu się niepełnosprawnymi w systemie niestacjonarnym.

Pomorze wyjątkowo w tym roku zostało pokrzywdzone. Jest kolosalna różnica w stosunku do tego, co PFRON przyznawał przez ostatnie kilkanaście lat. Dofinansowania nie otrzymały placówki, działające w regionie od dawna - mówi Joanna Cwojdzińska, szefowa gdańskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

- Nie możemy odwołać się od decyzji ekspertów konkursowych, bo nie popełnili błędów, tylko dokonali kuriozalnej oceny dwóch naszych wniosków. Zakwestionowano takie wydatki, jak transport instrumentów czy wynajem sali koncertowej. Himalaje absurdu! Nawet nie mam z kim porozmawiać, bo ich nazwiska są tajne - denerwuje się prezes koła Joanna Cwojdzińska. - Będąc pierwsi na liście rezerwowej moglibyśmy teoretycznie nie martwić się, ale od rozstrzygnięcia konkursu wpłynęło 200 odwołań! Nadto rezerwowa pula środków została zatrzymana, póki nie zostanie zakończona procedura odwoławcza. Boję się, że zostaniemy z niczym.

Od ponad 20 lat gdańska organizacja prowadzi orkiestrę Vita Activia. To część programu ECEKON, którego celem jest włączenie społeczne osób z niepełnosprawnościami przez czynne uczestniczenie w kulturze muzycznej. Czterdziestoosobowy zespół orkiestry - jedyny taki w kraju - tworzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu oraz ich rodzice i wolontariusze.

- Sens naszego działania nie polega na tym, że „przyszli, grali i poszli do domu” - tłumaczy dr Ryszard Popowski, kierownik merytoryczny i metodyczny. - Najważniejszy jest cały proces, w jakim osoby niepełnosprawne uczestniczą, wysiłek, jaki podejmują, doskonaląc umiejętności muzyczne. Koncerty są jego naturalnym zwieńczeniem, olbrzymią motywacją dla naszych podopiecznych.

Początkowo orkiestra grała na instrumentach szkolnych, mniejszych, dostosowanych do warunków dzieci. Ale z czasem działalność koncertowa znacząco się rozwinęła.

Dotąd orkiestra zagrała ponad 250 koncertów w filharmoniach i halach koncertowych ponad 50 miast polskich i zagranicznych.

Coraz częstsze występy w profesjonalnych salach koncertowych wymusiły wymianę instrumentarium. Od pięciu lat za pieniądze PFRON kupowane są nowe instrumenty. W tym roku planowane było nabycie kotła, pierwszych skrzypiec i dzwonków koncertowych.

Mało tego, działalność koła miała być poszerzona. Stowarzyszenie planowało zakup dodatkowych trzech instrumentów specjalistycznych. Elektroniczne urządzenia miały pozwolić osobom głęboko upośledzonym fizycznie za pomocą mikroruchów sterować emisją dźwięków. Ekspert PFRON zakwestionował jednak zasadność zakupu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto