MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

16 miesięcy w filmowej "Konfrontacji"

Henryk Tronowicz
Rozmówcy reżysera (na zdjęciu), przekonują, że Imperium nie zamierzało interweniować. 
Fot.  Robert Kwiatek
Rozmówcy reżysera (na zdjęciu), przekonują, że Imperium nie zamierzało interweniować. Fot. Robert Kwiatek
Kiedy w roku 1979 Papież Jan Paweł II przybył z pierwszą pielgrzymką do ojczyzny, w Belwederze był powitany przez Edwarda Gierka. Partyjny lider odczytywał słowa powitania z kartki.

Kiedy w roku 1979 Papież Jan Paweł II przybył z pierwszą pielgrzymką do ojczyzny, w Belwederze był powitany przez Edwarda Gierka. Partyjny lider odczytywał słowa powitania z kartki. A tuż obok, w szpalerze dostojników partyjno-rządowych, towarzysz Czyrek, który miał zwykle twarz nieprzeniknioną, tym razem robił filuterne miny.

Od tego epizodu - nie licząc pierwszomajowych migawek - Andrzej Trzos-Rastawiecki zaczyna w filmie "Konfrontacja" rekonstrukcję przebiegu sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej i dramatycznych wydarzeń, które następowały po podpisaniu Porozumień Gdańskich.
Dokument dociekliwy. Doskonale przemyślany. Właściwie to polityczny thriller. Po niedzielnym przedpremierowym pokazie w gdańskim kinie Neptun publiczność zgotowała autorowi owację.
Reżyser sięga po filmowe taśmy archiwalne i ubogaca je wynikami świeżych badań. Ze wspomnień Bogdana Borusewicza, inicjatora strajku, wynika, że Stocznia miała stanąć w środę. Ze względu na Lecha Wałęsę termin strajku przesunięto na dzień następny. W tym samym czasie tajny współpracownik - "TW" Grzegorz - składał swoim mocodawcom meldunek operacyjny: w prywatnym mieszkaniu Haliny i Arkadiusza Rybickich zredagowano deklarację komitetu strajkowego. Ma ją przejąć Jacek Kuroń, a następnie przekazać do Rozgłośni Wolna Europa.
Od kryptonimów "TW" w filmie aż się roi. Andrzej Gwiazda dowodzi, że kiedy w hali Olivia odbywał się I Zjazd Solidarności, na siedmiu delegatów przypadał jeden agent.
Teczki MSW odsłaniają, że rozpatrywano perspektywę fizycznego unicestwienia Lecha Wałęsy. Z myślą o Annie Walentynowicz preparowano truciznę.
Z kolei Stanisław Kania (następca Gierka) twierdzi, że Breżniew zapewnił go osobiście, iż Moskwa nie przewiduje interwencji w Polsce (chociaż ten sam Breżniew parokrotnie zachęcał tego samego Kanię, aby w walce z ,Solidarnością" sięgnąć do wypróbowanych metod prowokacji). W świetle opinii wypowiadanych przez Kanię mętnie rysuje się więc rola odegrana w grudnu 1981 roku przez generała Jaruzelskiego.

"Konfrontacja", film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Zdjęcia: Jacek Mierosławski. Konsultacja historyczna: Andrzej Paczkowski.
Producenci: Marek Łochwicki, Joanna Pacana, Marian Terlecki. Film zrealizowany przez Video Studio Gdańsk, 2005.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 16 miesięcy w filmowej "Konfrontacji" - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto