Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Abp Głódź: Zostawimy park, chcemy czegoś w zamian

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Czwartkowe spotkanie prezydenta Adamowicza z mieszkańcami Oliwy zdominowała wizyta abp Głodzia. - Zostawimy wam ogród przy katedrze, ale oczekuję czegoś w zamian - mówił metropolita.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głodź pojawił się zaledwie na chwilę, bowiem musiał jechać na bierzmowanie do Redy. Jednak nie powstrzymało to duchownego przed zwróceniem się do prezydenta z kilkoma prośbami.

Kontrowersyjna działka

Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia prezydenta. Przez trzy kwadranse Paweł Adamowicz przekonywał mieszkańców, że mimo kryzysu finansowego, miasto w dalszym ciągu się rozwija. Kolejnym mówcą był abp Głodź, który na samym wstępie zaapelował do mieszkańców o większe zrozumienie dla jego polityki.

- Wiele było kontrowersji dotyczących terenu przy naszej katedrze - powiedział abp Głódź na spotkaniu. - Chcę zapewnić, że ogród zostaje, ale oczekuję, że dostaniemy coś w zamian od miasta - dodał metropolita gdański.

Mur

Arcybiskup poruszył również temat ogrodzenia wokół działki na terenie parku ( o sprawie pisaliśmy we wrześniu). Przyznał, że każdy ma prawo zamykać swoją własność, chociażby na noc. Metropolita dziwi się protestom mieszkańców, którzy żądają całkowitego dostępu do parku.

- My dbamy o ten teren i nie chcemy, aby tak piękne miejsce zostało zniszczone. Obawiamy się bowiem, że całodobowy dostęp do terenu źle wpłynie na jego wygląd - argumentował abp Głódź.

Arcybiskup zwrócił także uwagę na straszny wygląd muru w pobliżu swojej siedziby. Duchowny pokazał zgromadzonym zdjęcia muru, który jest popisany i popękany.

- Apeluję do władz! Nie może być tak, że miejsce, które odwiedza rocznie ponad 1,5 mln turystów wygląda jak slumsy - wołał metropolita.

Mieszkańcy też mają prawo głosu

Na spotkaniu prawo głosu mieli również mieszkańcy. Wielu z nich poruszyło problem braku możliwości wykupu mieszkań. Ludzie, którzy mieszkają w swych domach ponad 50 lat, wciąż nie maja do nich prawa własności. Ich wnioski z prośbą o wykup mieszkań są odrzucane.

- Wykup mieszkań jest możliwością, a nie obowiązkiem - skomentował sprawę Adamowicz. - 99 proc. mieszkań w Gdańsku nadaje się do wykupu. Niestety istnieje ten 1 proc; który przeznaczony jest na inne inwestycje. Zachęcam do kontaktu z naszym Wydziałem Skarbu, który zajmuje się takimi sprawami - dodał prezydent.

Czerwone światło dla remontu ulicy Spacerowej

Wiele emocji wywołał temat ulicy Spacerowej. Na spotkaniu obecni byli również mieszkańcy Osowy, którzy oczekiwali od władz jasnych deklaracji. Niestety nie otrzymali oni żadnych wiążących wieści.

Sam prezydent zwrócił się z prośbą do przedstawiciela Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku o informacje dotyczące planowanych rozwiązań. Pracownik ZDiZ przyznał, że projekt remontu ulicy Spacerowej uległ zmianie. Inwestycja została wstrzymana, bowiem wycofał się inwestor. Urzędnik zapewnił jednak, że już w maju zostanie rozstrzygnięty przetarg. Nie wiadomo jednak, kiedy budowa ruszy.

Porady

Urząd Miasta przygotował specjalne stanowisko dla urzędników, do którego każdy chętny mógł się zgłosić i przedstawić swój problem. Podczas dwugodzinnego spotkania było tylu chętnych do zadawania pytań, że dla wielu osób nie starczyło czasu. Rozmowa z urzędnikiem okazała się często jedyną możliwością zgłoszenia problemu.

Spotkanie w Oliwie odbyło się w ramach cyklu spotkań "Mój dom, moja dzielnica, moje miasto", które gdański magistrat organizuje co miesiąc w różnych dzielnicach miasta.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto