Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afery z "lichwą mieszkaniową" dalszy ciąg. Kolejne osoby zostały oskarżone w sprawie oszustw na kwotę aż 47 milionów złotych!

RK
Prokuratura zarzuca osobom zamieszanym w aferę związaną z "lichwą mieszkaniową" nielegalne przejęcie nieruchomości na kwotę
Prokuratura zarzuca osobom zamieszanym w aferę związaną z "lichwą mieszkaniową" nielegalne przejęcie nieruchomości na kwotę Paweł Relikowski
Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu kolejny już, dziewiąty akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym tzw. „lichwy mieszkaniowej”. Objęto nim pięciu oskarżonych. Prokuratorzy zarzucają im popełnienie łącznie siedemnastu przestępstw na szkodę dwudziestu osób.

1,5 tysiąca podejrzanych aktów notarialnych w aferze z "lichwą mieszkaniową" na terenie całej Polski

Oszukańczy proceder od wielu już miesięcy rozpracowują prokuratorzy we współpracy z funkcjonariuszami wydziału dochodzeniowo - śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

W jedno śledztwo połączono ponad 150 postępowań prowadzonych na terenie całego kraju. Analizie poddano około 1500 aktów notarialnych, dotyczących ponad tysiąca nieruchomości.

Policjanci i prokuratorzy przesłuchali przeszło 2500 świadków. Badane były zapisy ksiąg wieczystych. Prowadzono także analizę akt postępowań cywilnych i komorniczych. Zarzuty usłyszało już łącznie 67 podejrzanych. Wśród nich jest siedmiu notariuszy.

Prawnikom tym zarzucono popełnienie łącznie 116 przestępstw w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i nierzetelne sporządzanie aktów notarialnych, czym zdaniem śledczych ułatwiali przejmowanie nieruchomości przez oszustów.

Potężne pieniądze w tle afery z "lichwą mieszkaniową" w kraju

Zabezpieczeniem majątkowym objęto już środki pieniężne w kwocie przeszło 10 milionów złotych. Ustanowiono także hipoteki przymusowe na ponad 70 nieruchomościach.

Oskarżeni wyszukiwali osoby w trudnym położeniu, dysponujące zadłużonymi mieszkaniami. Oferowali im pożyczki. Jednak warunkiem ich udzielenia było przeniesienie przez pokrzywdzonych jako zabezpieczenia prawa własności do nieruchomości. Umowy zawierano w formie aktu notarialnego.

Pożyczkobiorcy pozostawali w złudnym przekonaniu, że nieruchomość stanowi jedynie zastaw pożyczki. W rzeczywistości jednak w akcie notarialnym umieszczane były niekorzystne dla pokrzywdzonych i niezrozumiałe postanowienia. Ich skutkiem była utrata nieruchomości.

Dodatkowo pokrzywdzeni otrzymywali zazwyczaj znacząco mniejsze kwoty od zapisanych w umowach. Jednocześnie wartości nieruchomości, ujęte w aktach notarialnych, zawsze były zaniżane nawet o połowę.

Najnowszy akt oskarżenia jest już dziewiątym w tej sprawie, skierowanym do sądu. Łącznie zarzuty usłyszało już 59 osób. Prokuratura i policja oskarża je o popełnienie łącznie ponad 620 przestępstw na szkodę prawie 370 pokrzywdzonych. Ofiary oszustów utraciły nieruchomości o łącznej wartości ponad 47 milionów złotych.

Łącznie skierowano do sądów akty oskarżenia przeciwko 59 oskarżonym. Zarzucono im popełnienie ponad 620 przestępstw na szkodę prawie 370 pokrzywdzonych. Utracili oni nieruchomości o wartości przeszło 47 milionów złotych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto