Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afrykańskie rytmy w ramach Afrosfery

Redakcja
Afrykańskie bębny, prelekcje, relacje z podróży, warsztaty i ...
Afrykańskie bębny, prelekcje, relacje z podróży, warsztaty i ... mat. prasowe
Afrykańskie bębny, prelekcje, relacje z podróży, warsztaty i degustacja kawy afrykańskiej to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Fundacja Projekt Kultura w ramach projektu dla Młodych Animatorów Kultury zaprasza do udziału w imprezie "Afrosfera", która odbędzie się 19 czerwca (niedziela) w klubie XKwadrat w Gdańsku o godzinie 17.00.

- Afryka jest niezwykle zróżnicowanym i bogatym kulturowo kontynentem. Właśnie to chcemy pokazać - mówi Paulina Fogtman, jedna z organizatorek Afrosfery.

Impreza rozpocznie się projekcją filmu "You deserve to know”. To pokazanie rzeczywistości slumsu Kibera, w Nairobi (Kenia). To największy slums w Kenii i najbardziej zaludniony w Afryce. W „You deserve to know” pokazano Power Women Group, czyli grupę kobiet zarażonych wirusem HIV, które zajmują się wyrobem biżuterii, misek, ozdób. Innym przykładem jest Kibera Community Youth Programme, który organizuje przedstawienia teatralne, prowadzi bibliotekę.

Życie wsród nomadów

Kolejnym filmem będzie „Sprawiedliwy Handel w mieście Solidarności”, w którym szczególną uwagę zwrócono na problem wyzysku, a celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej sprawiedliwego handlu. Po projekcji przygotowano spotkanie z dyrektorem Stowarzyszenia Trzeci Świat i My, panem Tadeuszem Makulskim, który opowie o problemach poruszonych w filmie.

Następnie osoby uczestniczące będą mogły niemal same dotknąć odrobiny Afryki. Organizatorzy zaprosili podróżników, którzy opowiedzą o swoich podróżach po Czarnym Lądzie. Beata Jakuszewska skończyła studia, spakowała plecak i pojechała do Afryki. Tak to się zaczęło i tak trwało: bez planu, bez terminu, bez konkretnego celu. Wreszcie, po przejechaniu autostopem i przewędrowaniu pieszo łącznie ok. 13 tys. km, Beata zatrzymała się w małej marokańskiej wiosce M'hamid el Ghizzlane, nazywanej "wrotami Sahary". Przez sześć kolejnych miesięcy mieszkała wraz z Nomadami z plemienia Arib, którzy stopniowo się z nią oswajali i wtajemniczali w swoje życie. Wędrowała z nimi po pustyni, przygotowywała jedzenie podczas ognisk, uczyła się piec chleb w piasku, śpiewała i tańczyła. Była prawie jedną z nich.

Kolejny gość to Aldona Klebowska, która po obejrzeniu przezroczy z Namibii zauroczyła się i postanowiła pierwsze zarobione pieniądze przeznaczyć na bilet do Windhuk. Wraz ze znajomymi zwiedziła, podróżując autostopem, niesamowite zakątki tego urokliwego kraju, do którego później wracała jako pilot samochodów terenowych. Napisała pracę o plemieniu Himba.

Afrykańskie rytmy

W muzyczny świat afrykańskich rytmów zabierze nas Ksawery Kuligowski wraz ze swoją grupą warsztatową z klubu Projektornia GAK. Najpierw wsłuchajcie się w dźwięki bębnów, a potem sami dajcie się wciągnąć muzyczny trans i zamieńcie własne ciało w orkiestrę! Klaskanie, tupanie, pstrykanie i łączenie tych dźwięków w rytm - to wszystko czeka podczas warsztatu perkusji na ciele, w którym przybyli będą mogli wziąć udział zaraz po koncercie bębniarskim.

Ksawery Kuligowski poprowadzi warsztaty z gry na djembe, perkusji na ciele i ogólnie pojętej rytmiki, angażując np. drewniane kije. Uczył się od artystów z Ghany (Jessie Gor, Michael Domfeh, Kofi Blay) a w Perth w Australii uczęszczał na warsztaty Jibbiego (Senegal) z formacji Shangara Jive. Obecnie prowadzi zajęcia bębniarskie w Klubie Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz gra w uniwersyteckim zespole tańca brzucha Agadir.

Podczas imprezy będzie można podziwiać stoiska utalentowanych twórczyń biżuterii etnicznej oraz samodzielnie stworzyć urocze ozdoby. Chętni będą mogli spróbować afrykańskiej kawy i herbaty. Przez cały czas na ekranach telewizyjnych wyświetlane będą zdjęcia wykonane przez zaproszone podróżniczki podczas wypraw po Afryce.

Afrosfera to pomysł czterech kreatywnych młodych dziewczyn, uczestniczek Projektu MAK: Pauliny Fogtman, Judyty Kruk, Moniki Pencierzyńskiej i Soni Zając. Wspólnymi siłami, dzięki pomocy Fundacji Projekt Kultura i wsparciu finansowemu Miasta Gdańsk, zorganizowały wydarzenie i starają się zrealizować wspólny cel: pokazać mieszkańcom Trójmiasta uroki Afryki i zaciekawić nią uczestników spotkania.

Plan imprezy:

• 17:00 - pokaz filmu “You deserve to know”
• 17:40 - pokaz film „Sprawiedliwy Handel w Mieście Solidarności”
• 17:50 - potkanie z dyrektorem Stowarzyszenia Trzeci Świat i My, panem Tadeuszem Makulskim
• 18:10 - dyskusja na temat rodzajów pomocy rozwojowej dla Afryki
• 18:25 - przerwa
• 18:40 - relacje podróżników z pokazem zdjęć (Beata Jakuszewska i Aldona Klebowska)
• 19.40 - koncert bębniarski (Ksawery Kuligowski i grupa warsztatowa z klubu Projektornia GAK)
• 20:00 - 20:45 warsztaty perkusji na ciele

Czytaj więcej o Kulturze w Trójmieście:


Pyszne restauracje w Trójmieście


Open'er 2011 - line up, zespoły, serwis


Stylowe Trójmiasto. Moda na zdjęciach


Tramwaj wodny na Hel

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie

Polecamy:Gastrofaza | Tramwaj wodny | Opener 2011 | Rozkład Gdańsk | SKM Trójmiasto

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto