Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja w Gdańsku: "Nie milcz!" Marsz przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu

Ewelina Oleksy
W piątek ulicami Gdańska przejdzie "marsz nie-milczenia".  Dołączyć może każdy. Jego uczestnicy  wyruszą sprzed Dworca Głównego z zaklejonymi czarną taśmą ustami i kodem kreskowym przyczepionym na ubraniu. To akcja w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, który obchodzony jest 18 października.

Nie milcz, ale mów, że handel ludźmi to realne zagrożenia, że gdzieś idziesz lub wyjeżdżasz, że coś cię niepokoi, że się nie zgadzasz. Możesz uratować siebie i innych! - przekonują twórcy projektu "Nie milcz" w Gdańsku.

Już w najbliższy piątek, z okazji Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, w ramach specjalnej akcji odbędzie się marsz nie-milczenia. Z kolei w poniedziałek będzie można wziąć udział w konferencji dotyczącej m.in. bezpieczeństwa kobiet, które są najbardziej narażone na bycie ofiarami handlu ludźmi.

- W piątek spotykamy się przed Dworcem Głównym PKP w Gdańsku o godzinie 16. Chcemy, żeby każdy uczestnik marszu miał usta zaklejone czarną taśmą, a na ubraniu przyczepioną kartkę z kodem kreskowym. Zaklejone usta mają symbolizować strach i milczenie ofiar, kod kreskowy to, że handlarze traktują ludzi jak towar, z którego można czerpać zysk - wyjaśnia Anna Dąbrowska, koordynatorka projektu z Ruchu Akademickiego Pod Prąd. - Przejdziemy przez centrum Gdańska rozdając ulotki - dodaje Dąbrowska.

Czytaj też: Związkowcy planują dużą manifestację

W poniedziałek ta sama organizacja zaprasza na konferencję nie-milczenia do Akademickiego Klubu Politechniki Gdańskiej Kwadratowa przy ul. Siedlickiej 4. Start o godz. 18.

- Konferencja adresowana jest przede wszystkim do studentów i kobiet, aby potrafiły mądrze zadbać o swoje bezpieczeństwo - mówi inicjatorka przedsięwzięcia Katarzyna Michałowska. - Aby wiedziały jak się bronić, uniknąć sytuacji zagrożenia oraz poznały problem handlu ludźmi, który może dotyczyć również Polek. Jednocześnie spotkanie jest adresowane do mężczyzn, żeby wiedzieli, co może zagrażać kobietom, ak im pomóc oraz że handel ludźmi może dotknąć też ich - wskazuje Michałowska.

Podczas konferencji jeden z dwóch wykładów poprowadzi Daniela Sikora, inicjatorka projektu Every-One. Sikora zajmuje się głównie edukacją młodych ludzi. Przestrzega przed handlem ludźmi i uczy w jaki sposób chronić swoją wolność, zdrowie i życie.

Drugi wykład poprowadzi Anna Bałchan, prezes Stowarzyszenia PoMOC, steetworkerka i terapeutka. Korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia w pracy z kobietami, które są w kryzysowej sytuacji życiowej, powie o tym, jak nie stać się ofiarą. Konferencję zwieńczy projekcja filmu dokumentalnego „Nefarious: Merchant od Souls”o współczesnych formach niewolnictwa.

Idea akcji i szczegółowe informacje na jej temat dostępne są na stronie internetowej www.niemilcz.wordpress.com.
Międzynarodowe organizacje szacują, że obecnie na świecie w niewoli jest 27 milionów ludzi. Wśród nich są też Polacy. Średni wiek ofiar handlu ludźmi to 12 lat. 88 proc. ofiar to kobiety i dzieci.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto